Plakát k filmu Základní instinkt Foto: Profimedia

Plakát k filmu Základní instinkt Foto: Profimedia

Herec Michael Douglas si zahrál detektiva Nicka Currana Foto: Profimedia
Sharon Stone ztvárnila spisovatelku Catherine Tramell Foto: Profimedia
Oba herci byli vybráni z velké konkurence hollywoodských kolegů Foto: Profimedia
Slavná scéna v Základním instinktu Foto: Profimedia
20
Fotogalerie

Základní instinkt slaví 30 let: Sharon Stone bez kalhotek i nahý Michael Douglas

Když v roce 1992 vešel film Základní instinkt do kin, způsobil pořádný rozruch. Herečka Sharon Stone se přes noc stala hvězdou, po které toužily tisíce mužů a záviděly Michaelu Douglasovi jeho roli, zatímco Miloš Forman jistě litoval svého váhání. Jaké bylo natáčení kultovního erotického thrilleru?

Hollywoodští idolové

Michael Douglas nebyl pro roli detektiva Nicka Currana předem jasnou volbou. I když se své role zhostil tak, že patří mezi jeho nezapomenutelné, musel se nejdříve utkat se svými pohlednými kolegy. Konkurzu se totiž zúčastnili i další hollywoodští idolové, mezi nimiž byli například miláčci žen Brad Pitt a Tom Cruise, Ray Liotta a také tehdejší hvězda Hříšného tance Patrick Swayze.

Jak před lety vypadala návštěva Michaela Douglase v Praze? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Výběr z 50 hereček

Také Sharon Stone nebyla jako představitelka Catherine Tramell zvolena hned na začátku, do této role bylo totiž zvažováno zhruba padesát jiných hereček. Mezi kráskami, po nichž režie toužila, byla zvučná hollywoodská jména jako Kim Basinger, Emma Thompson, Michelle Pfeiffer, Greta Scacchi, Julia Roberts, Meg Ryan nebo Kelly McGillis. Všechny tyto herečky roli odmítly, aniž tušily, jakou slávu nakonec vybrané Sharon Stone přinese. Ta již v minulosti spolupracovala s režisérem snímku Paulem Verhoevenem na filmu Total Recall.

Pokračování 3 / 6

Nejpřehrávanější scéna

Známá scéna, kde si Sharon Stone překříží nohy a je vidět, že na sobě nemá žádné spodní prádlo, vznikla údajně celkem nevinně. Režisér Verhoeven totiž požádal herečku, jestli by si nemohla odložit kalhotky, protože se jim odrážely v kameře. O tom, že bude záběr tak intimní, se Sharon Stone dozvěděla až při první generálce filmu. Nechala se ale přesvědčit, aby scéna ve filmu zůstala, protože zapadá do charakteru její postavy. Tato scéna tak patří k jednomu z nejvíce pozastavených okamžiků éry VHS kazet.

Pokračování 4 / 6

Nacvičené erotické scény

V erotických scénách nikoho z herců nenahradil dublér, na place se však o žádnou velkou erotiku nejednalo. Všechny sexuální scény byly napsány velmi podrobně a v podstatě šlo o nacvičenou choreografii a milostná scéna mezi Catherine a Nickem se natáčela dlouhých pět dní. I tak se ale Michael Douglas krátce po natáčení nechal hospitalizovat jako závislý na sexu.

Pokračování 5 / 6

Herečka, nebo právnička?

O herečce Sharon Stone se dávno ví, že oplývá vysokým IQ, uvádí se, že dosahuje výšky 154. Už v pouhých patnácti letech byla přijata na stipendium na Edinborskou univerzitu v Pensylvánii a studovala tvůrčí psaní a umění. Díky své kráse byla ale také oslovována jako modelka, což postupně vedlo k herectví. Každopádně v době, kdy se chystal film Základní instinkt, zvažovala herečka, že se vzdá stříbrného plátna a začne studovat práva. Právě v té době ale dostala nabídku na roli Catherine, která se v jejím životě stala převratnou.

Pokračování 6 / 6

Žádaný Miloš Forman

Autorem scénáře k filmu Základní instinkt je scenárista Joe Eszterhas, z jehož dílny vyšly i snímky jako Flashdance, Někdo se dívá nebo Showgirls. Eszterhas původně nechtěl ani slyšet, že by se režie ujal kdokoliv jiný než režisér českého původu Miloš Forman. Ten se ale příliš dlouho rozmýšlel, a tak společnost Carolco Pictures, která koupila práva k filmu, nakonec přesvědčila Eszterhase, aby snímek režíroval Paul Verhoeven, režisér filmů RoboCop nebo Total Recall.

Doporučujeme

Články odjinud