Žaludeční vředy umí potrápit. Jak se jim vyhnout a co na ně platí?

7. 1. 2019
Žaludeční vředy umí potrápit. Jak se jim vyhnout a co na ně platí?
Bolí vás při jídle břicho, pálí vás žáha nebo máte pocit kyselosti v ústech? Příčinou mohou být žaludeční vředy. Za jejich vznik můžou především nevhodná strava, alkohol, kouření či některé léky. A taky bakterie Helicobacter pylori! Jak se dají vředy léčit a co pomůže, aby vás netrápily?

Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění žaludku

Je to prostě zánět! Žaludeční vřed je zánětlivé onemocnění, při kterém jsou poškozeny stěny žaludku či dvanáctníku kyselinami žaludečních šťáv. Tím se snižují ochranné mechanismy sliznice žaludku a kyselina naleptává sliznici, což vede ke vzniku vředu. Ten může být velký i několik centimetrů! Vředová choroba postihuje muže i ženy v jakémkoli věku, ojediněle se může objevit i u dětí. Podle odborníků onemocní vředy každý desátý člověk. Nejčastěji se pak choroba vyskytuje na jaře a na podzim.

Stres i Ibalgin aneb Příčiny a projevy žaludečních vředů

Přestože se říká, že žaludeční vředy mají lidé, kteří zažívají permanentní stres, na vině jsou především stravovací návyky, častá konzumace alkoholu, kouření, některé léky (zejména nesteroidní antirevmatika proti bolesti nebo kortikoidy, nadměrné užívání Ibalginu) a také jedna záludná bakterie Helicobacter pylori. Ta dokáže přežívat v kyselém prostředí žaludku a vyvolat zánět, jež oslabí některé části sliznice, které jsou náchylnější k tvorbě vředů.

A jak poznáte, že máte žaludeční vřed? Budete cítit bolest v nadbřišku při jídle, může vás pálit jícen nebo se vám bude chtít zvracet. Máte-li vřed ve dvanáctníku, bude vás bolet břicho spíše nalačno a bolest utišíte jídlem. I proto spousta lidí s vředy trpí nadváhou.

Jak probíhá vyšetření u lékaře

Lékař se nejprve zeptá, jak se vaše bolest žaludku projevuje, případně zda se ve stolici neobjevily zbytky černě natrávené krve. Vyšetření probíhá nejprve pohmatem břicha a také endoskopií horního zažívacího traktu. Tomu se říká gastroskopie. Provádí se nalačno poté, co vám lékař podá přípravek zamezující zpěnění spolykaných slin. Pacient leží na levém boku a ústy se mu zavede až do žaludku hadička, na jejímž konci je kamera. Díky tomu si může lékař pořádně prohlédnout sliznici.

Vyšetření nebolí, ale je nepříjemné, protože budete mít pocit dávení. Hadičkou se dá také odebrat vzorek ze sliznice a poslat na další vyšetření, například aby se zjistila přítomnost bakterie nebo se vyloučilo nádorové onemocnění.

Co dělat, když vředy udeří?

Pokud vás přepadne náhlá bolest, dají se použít léky, které snižují kyselost (takzvaná antacida). Na krátko opravdu pomůžou, ale situaci s vředy neřeší. Nejčastěji se používají léky, které blokují sekreci (vylučování) kyseliny chlorovodíkové v žaludku, takzvané blokátory protonové pumpy, jako je například Helicid. Tyhle léky se zaměřují na ochranu stěny žaludku nebo jícnu, případně odstranění bakteriální infekce. V případě, že se zjistí přítomnost Helicobacter pylori, nasadí vám lékař antibiotika. Pokud ale nezměníte svoje stravovací návyky, může se opakovaně vracet. Při léčbě je nutné tedy změnit jídelníček a životní styl. Léčba trvá kolem šesti týdnů, po ní se provádí kontrolní endoskopie.

Kdy je nutná operace?

K chirurgickému řešení žaludečních vředů se přistupuje pouze v případě, že nastanou komplikace. Jde hlavně o krvácení, kdy vřed pronikne do cévy žaludeční stěny, neprůchodnosti žaludku nebo dvanáctníku, či o podezření na zhoubný nádor. V takových případech je nutná operace. Samozřejmě také tehdy, když vřed praskne a obsah zažívací trubice vyteče do břišní dutiny. To už není žádná legrace a na místě je urgentní chirurgický zásah.

Bylinky a strava

Žaludečním vředům předejdete hlavně tím, že si budete hlídat svůj jídelníček a životní styl. Jezte pravidelně, zdravě, minimalizujte stres, odpočívejte a nepřehánějte to s alkoholem a kouřením. Strava by neměla být dráždivá a vyvolávat produkci žaludečních šťáv. Doporučují se proto brambory, jáhly, mandle, mléčné výrobky. V boji proti bakterii Helicobacter pylori se doporučuje také brokolice. Naopak omezte kořeněná jídla, sycené nápoje a příjem kofeinu a silného čaje, čokoládu, Colu, smažená jídla a také cukr.

Pokud jde o babské rady, můžete zkusit bylinky, které používaly už naše prababičky. Při bolestech břicha i jako prevence pomohou například heřmánek, kostival, puškvorec, světlík lékařský či zeměžluč. Rakytník je také dobrý pomocník, který hojí sliznice a pomáhá léčit žaludeční vředy.
Velmi dobré účinky na žaludek má také slez maurský.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Máte dojem, že si s vámi osud zahrává. Zkraje měsíce jste byli profesně bezradní a momentálně jste opět nad věcí. Nadřízený si vás považuje, dokonce si můžete pomoci k lepšímu pracovnímu…

Nejčtenější články

Doporučujeme