Zamlžují se vám brýle, když nosíte roušku? Triky, které tomu zabrání

Zamlžují se vám brýle, když nosíte roušku? Triky, které tomu zabrání

Přísná nařízení kolem koronaviru se sice zmírňují a je možné, že nošení roušek už brzy nebude povinné, jen tak nám ale asi ze života nezmizí a určitě je ještě nějakým způsobem využijeme. Bojujete při nošení roušky s tím, že se vám zamlžují brýle? Jak se tomu vyhnout?

Drátek pomůže

Mnoho lékařských masek má už zabudovaný kousek plíšku nebo drátek, který si můžete vymodelovat podle tvaru nosu a obličeje. To znamená, že vám maska krásně přilne k tváři a nevzniká tak prostor, kudy by procházel vzduch a zamlžoval vám skla brýlí. Jestli si masky šijete sama nebo vám je vyrábí kamarádka švadlena, není problém si do látkové masky nechat drátek zabudovat. Důležitá je i délka gumiček za uši nebo šňůrek, které si zavazujete na hlavě. Když maska správně sedí, většina dechu by měla projít skrz ni, ne z horní strany nebo z boku.

Pokračování 2 / 5

Použijte lepicí pásku

Se zamlžováním brýlí často bojují při práci i lékaři, kteří přišli s nápadem pomoci si lepicí páskou, která masku přichytí na obličeji. Prostě její horní okraj přilepte k obličeji. Samozřejmě zapomeňte na klasickou lepicí pásku na papír, která by vám mohla způsobit podráždění pokožky. Zkuste třeba tejpovací pásku nebo náplast, které jsou na kůži určené. Nejdřív je však vyzkoušejte na ruce, abyste se ujistila, že nevyvolají alergickou reakci. Berte také v potaz, že tento trik není ideální, pokud masku často sundáváte a nandáváte, protože se páska rychle opotřebuje. Jde tedy spíš o jednorázovou záležitost.

Pokračování 3 / 5

Posuňte masku

Jednoduchý způsob, jak snížit množství zamlžení na vašich sklech, je vytáhnout roušku výše do obličeje a použít váhu brýlí na horní části masky k zablokování toku vzduchu. Zda bude tento trik fungovat, závisí na tvaru brýlí. Tato metoda je nejúčinnější u velkých tlustých obrouček.

Pokračování 4 / 5

Zkuste jar nebo sprej

Babskou radou, jak zabránit zamlžování, je omývat brýle jarem. Zamlžování by se mělo alespoň snížit a jako bonus budete dodržovat hygienu, což je v dnešní době také důležité. Brýle omyjte vlažnou jarovou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna. Dalším pomocníkem mohou být spreje proti zamlžování skel – třeba ty, co používáte na brýle na šnorchlování. Je to sice investice navíc, ale fungují docela spolehlivě.

Pokračování 5 / 5

Pořiďte si čočky

Pokud vám to situace dovoluje, vyměňte alespoň na nějakou dobu dioptrické brýle za čočky. Tato rada vám samozřejmě nepomůže, když budete potřebovat brýle proti slunci, musíte-li ale sedět v práci v roušce a mít na nose ještě dioptrické brýle, budou pro vás čočky rozhodně pohodlnější variantou. Jelikož se ale koronavirus může přenášet i tím, že se dotýkáte očí, dbejte na zvýšenou hygienu a před každou manipulací s čočkami si důkladně omyjte ruce mýdlem nebo dezinfekcí.

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě.

Doporučujeme

Články odjinud