ŽANETA (38): Jsem těhotná nastejno s dcerou. Všichni mě odsuzují

10. 1. 2017
ŽANETA (38): Jsem těhotná nastejno s dcerou. Všichni mě odsuzují
V rodině osmatřicetileté Žanety došlo k poněkud kuriózní situaci. Má se stát babičkou, ale zároveň i matkou. Okolí na ni ale kouká skrz prsty…

Otěhotněla jsem velmi brzy, už v osmnácti letech. Vlastně jsem maturovala s bříškem a krátce po maturitě přišla na svět moje dcera Petra. Mému příteli tehdy bylo 25 let, akorát dokončil školu a dostal skvělou práci. Navíc pochází z velmi bohaté rodiny, která nám v začátku velmi pomohla, takže nebyl důvod, proč bych si dítě neměla nechat.

Nemusela jsem ani rušit svoje plány do budoucna. Mohli jsme si totiž dovolit chůvu, a tak nebyl problém studovat školu i s malým dítětem. Pro mnohé dívky v mém věku by bylo neplánované těhotenství tragédií, pro mě díky blahobytu, který mě obklopoval, bylo radostí a nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala. Ostatně i s přítelem nám to skvěle klapalo a když bylo Petře pět let, rozhodli jsme se, že se vezmeme. Manželství nám funguje dodnes.

Petra rostla jako z vody a až na pár průšvihů, které jsou v dětství běžné, nám dělala radost. Jen jsme se báli, aby nebyla příliš rozmazlená, tak jsme se rozhodli, že jí pořídíme sourozence. Bohužel, i když jsme se velmi snažili, nebyl nám další potomek přán. Oběhala jsem spoustu doktorů a vyšetření a všude mi řekli, že jsem naprosto v pořádku a ať zkoušíme štěstí dál.

Po dalších marných pokusech podobné kolečko po lékařích oběhl i manžel se stejným výsledkem. Byli jsme mladí, bez zdravotních komplikací, přesto jsem neotěhotněla. O to víc jsem si užívala roli matky u Petry, která se pomalu dostávala do puberty. I díky malému věkovému rozdílu jsme také toto období zvládli téměř bez problémů.

Když Petra odmaturovala, rozhodla se nejít na vysokou školu, ale odjela na rok jako au-pair do Anglie. Po návratu si přece jen podala přihlášku na školu, zvládla přijímačky a začala studovat. V té době už měla známost. Marka poznala v Anglii, kde byl na studijním pobytu, a byla z toho láska jako trám. Marek se do Čech vrátil krátce po ní a rozhodl se zůstat, takže jejich vztah mohl pokračovat. Ještě před koncem prvního ročníku ale přišla Petra s tím, že je těhotná. Radovala jsem se, když už mi nevyšlo druhé dítě, mohla jsem se těšit na vnouče.

Petra sice měla pochybnosti, vysvětlila jsem jí ale, že i já jsem podobnou situaci zvládla, a to jsem byla ještě o dva roky mladší než ona. I Marek měl z informace, že se stane otcem, radost, a tak bylo rozhodnuto. V tu dobu jsme s Petrou trávily spoustu volného času, zařizovaly jsme jejich byt a především dětský pokoj, dlouze diskutovaly o těhotenství i o mateřství a nakupovaly oblečky pro miminko, takže jsem neměla moc času pro sebe a nepřemýšlela jsem nad tím, co znamenají moje občasné slabosti a nevolnosti. Až po pár týdnech mi to došlo – co když jsem také těhotná?

Udělala jsem si těhotenský test a moje domněnka se potvrdila. Opravdu jsem byla těhotná! Po všech marných pokusech, když už jsme před lety vzdali snahu, to najednou nečekaně přišlo. Manžel a dcera s přítelem zprávu přijali trochu s rozpaky, ale pak jsme si řekli, že dnes je přece úplně běžné, že ženy rodí až ve vyšším věku, tak proč to řešit? Začala jsem se těšit tím víc, i když jsem uznávala, že je trošku zvláštní, že strýc nebo teta Petry dítěte bude mladší.

O dost víc poněkud zvláštní rodinnou situaci začali řešit naši rodiče, kteří to celé považují za zvrácenost. A stejně tak naše okolí. Sousedi a známí se na nás koukají skrz prsty a ťukají si na hlavu a kdykoli někomu vysvětlíme, jaká je u nás teď situace, že jsme obě těhotné, nevěří nám a říká, že je to divné. Jak máme vysvětlit lidem, že je všechno v pořádku a že máme radost, že na svět přijdou dvě zdravá děťátka?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve finále pracovního týdne jste rozmrzelí a nic nestíháte. Asi byste si měli dát pozor na to, co šéfovi řeknete. Je docela jisté, že si vás pozve na kobereček. Pokud se to stane, tak mu v…

Nejčtenější články

Doporučujeme