Zapojte se do Světového dne diabetu a vyjádřete tak postoj k tomuto onemocnění!

13. 11. 2011
Zapojte se do Světového dne diabetu a vyjádřete tak postoj k tomuto onemocnění!
Každých 8 vteřin zemře jeden člověk na následky diabetu. Každých 8 vteřin onemocní diabetem dva další lidé. Čísla jsou pro nás mnohdy jediným přesvědčivým dokladem toho, že diabetes mellitus 2. typu je jednou z nejnebezpečnějších civilizačních nemocí.

Účinnou prevencí se však můžeme choroby vyvarovat. Na důležitost prevence opět poukáže Světový den diabetu, který proběhne 14. 11. i v České republice.

Více než 285 miliónů lidí na světě trpí onemocněním diabetes mellitus 2. typu, to je přibližně populace Mexika, Německa a Jihoafrické republiky dohromady. Číslo se dle předpokladů bude i nadále zvyšovat. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem ve světě žít téměř půl bilionu lidí. 80% případů výskytu diabetes mellitus 2. typu však lze předcházet. Prevence je tedy více než na místě.

Co je myšleno onou účinnou prevencí? Jde především o změnu našich návyků – úpravu našeho jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity či snaha o zlepšení prostředí, v němž žijeme. Společnost Novo Nordisk, která je spolu s World Diabetes Foundation celosvětovým iniciátorem Pochodu proti diabetu, se i letos zaměří na osvětovou činnost během Světového dne diabetu, který proběhne 14. 11. 2011 v Praze.

V pondělí 14. 11. bude od 11 do 19 hodin na Náměstí republiky v Praze probíhat měření glykémie, cholesterolu, krevního tlaku a indexu BMI. Na místě bude zájemcům k dispozici také nutriční poradce. Účastníci se mohou těšit i na kulinářskou show, při níž kuchaři ukážou zdravé recepty, které jsou zároveň i chutné a jsou vhodnou součástí preventivního jídelníčku. Ve 13 hodin odstartuje již 8. ročník Pochodu proti diabetu, který je manifestem toho, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu 2. typu.

Pochod proti diabetu má tradici nejen ve světě, ale i v České republice. Od roku 2003 se do něj u nás zapojilo více než 65 000 lidí z téměř stovky míst v našem státě. I vy můžete vyjádřit svůj postoj k diabetu. Jeden den v roce patří pouze jemu!

Akce se uskuteční pod záštitou Diabetické asociace ČR, MÚ pro Prahu 1 a osobní záštitou ministra zdravotnictví ČR, doc. MUDr. Luboše Hegera, CSc. a za podpory společnosti Novo Nordisk.

„Novo Nordisk se soustředí nejenom na léčbu diabetu, ale i na prevenci tohoto onemocnění. Řada projektů, které společnost Novo Nordisk podporuje nebo iniciuje, napomáhá zvyšovat povědomí široké veřejnosti o problematice diabetu a především diabetu 2. typu“, říká Daniela White, generální ředitelka společnosti Novo Nordisk ČR.

Prof. Kvapil, prezident Diabetické asociace České republiky (DAČR), shrnuje činnosti Diabetické asociace takto: „DAČR • provádí výzkumné projekty, které napomáhají diabetikům zajistit kvalitní a dostupnou zdravotnickou péči, • organizuje mediální kampaně, jež otevřeně informují veřejnost o rizicích spojených s diabetem a možnostech jejich předcházení, • realizuje vzdělávací projekty pro odbornou i širokou laickou veřejnost, • úzce spolupracuje s organizacemi pacientů, jako je Svaz diabetiků, s odbornými lékařskými společnostmi, jako je Česká diabetologická společnost, stejně tak s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami.“

Pod záštitou IDF září každoročně 14. 11. modrou barvou monumenty a stavby po celém světě, aby pomohly zviditelnit problematiku diabetu a připomněly veřejnosti Světový den diabetu. V České republice bude letos 14. 11. na modro nasvícen Národní památník na Vítkově.

Světový den diabetu Světový den diabetu byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje. Více informací najdete na www.dendiabetu.cz.


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Krátkodobé lásky vám nedělají dobře, ale nechcete být sami. Neumíte být ani sami. Svobodní, zaměřte se na hledání lásky na místech, kde byste to nejméně očekávali. Věřte, že nemusíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme