Zapomínáte slova, máte pocit, že blbnete? Možná vás trápí mozková mlha

Zapomínáte slova, máte pocit, že blbnete? Možná vás trápí mozková mlha

Nedostatek spánku třeba s malým miminkem, velká stresová zátěž, ale i menopauza a některé nemoci způsobují, že se jednotlivé funkce mozku postupně oslabují, až má dotyčný najednou pocit, že přes noc úplně zhloupl. Může to být mozková mlha. Co to je? A jde se jí zbavit?

Když jedete na autopilota

Každému se občas stane, že mu při vyprávění vypadne nějaké slovo. Pokud se to ale děje často nebo dotyčný říká nesmysly, měl by zpozornět. Stejně tak je třeba být na pozoru, když se u jedince projevuje neschopnost se soustředit byť jen na krátký okamžik a zapamatovat si běžné věci. Na dotyčného totiž možná dosedla mozková mlha.

Příznaky mozkové mlhy sice nejsou život ohrožující, ale člověku komplikují běžný život, mohou narušit výkon práce, studium i mezilidské vztahy. Mozková mlha totiž brání člověku se soustředit, vybavit si vzpomínky a způsobuje psychickou únavu tak silnou, že dotyčný nemá vůbec chuť podnikat cokoliv, co považuje za vyčerpávající. Je to jako deka, která brání člověku fungovat. Postiženému mozkovou mlhou to myslí jakoby zastřeně, zpomaleně, vše dlouho trvá. Opravdu – jako by člověk nebyl sám sebou, ale spíš jako by mozek fungoval na autopilota a jednal pouze v naučených rytmech.

Pokračování 2 / 5

Běžte k lékaři

Tento stav naštěstí není trvalý. Pro jeho odstranění je ale třeba najít a odstranit příčinu. Protože mozková mlha může být nejen důsledkem špatného životního stylu, ale i následkem nemoci či menopauzy, je třeba se s problémem svěřit ošetřujícímu lékaři. Ten by měl pacienta odeslat na laboratorní testy, které vyloučí problém štítné žlázy a střev, což jsou základní fyzické příčiny mozkové mlhy. Pokud lékař nenajde příčinu zde, měl by udělat kompletní krevní testy a projít pacientovu anamnézu.

Lékařská prohlídka může odhalit i úbytek estrogenu. Jeho množství začíná klesat po 40. roce života ženy, přitom je to hormon, který nejen ovlivňuje ženské pohlavní orgány, ale i mozek. V tomto případě může pomoci substituční hormonální léčba. 

Pokračování 3 / 5

Začněte víc spát. Hned

Krevní testy a vůbec vyšetření u lékaře mohou nějaký čas trvat. Dosedla-li však na vás mozková mlha, začněte proti ní bojovat hned. Často totiž bývá důsledkem špatného životního stylu, především nedostatku spánku. Je však třeba říct, že nejde jen o jeho dlouhodobý nedostatek, ale i o kvalitu. Pokud tedy spíte 10 hodin a budíte se celí rozlámaní a unavení, pravděpodobně nespíte dostatečně kvalitně, mozek si neodpočine a je tak mozkovou mlhou více ohrožen.

Nastavte si proto spánkový režim. Mobil i počítač vypněte nejpozději hodinu před odchodem do postele, ztlumte osvětlení a věnujte se nějaké klidové aktivitě. Před spaním místnost vyvětrejte a snižte teplotu v ní pod 20 °C a místnost dostatečně zatemněte.

Pokračování 4 / 5

Snižte hladinu stresu

Předvánoční doba a doba koronavirová pro mnohé znamenají zvýšenou míru stresu. Ale stres obecně tělu neprospívá a měli bychom se naučit jej odbourávat. Při vysokém pracovním zatížení, při kterém používáte spíše hlavu, je třeba naučit se relaxovat, nejlépe klidovým pohybem – jógou, procházkami. Pomáhají meditace a kontrolované dýchání. Při vysokém pracovním vytížení fyzického charakteru je zase potřeba naučit se odpočívat s knihou či tvůrčím koníčkem.

Pokračování 5 / 5

Začněte se zdravě stravovat a víc pít

Informace o potřebě zdravé a vyvážené stravy se na člověka valí ze všech stran, přesto se stále najdou lidé, kteří jídlo podceňují či zanedbávají. Je však potřeba zaměřit se na přirozený zdroj vitaminů a minerálů, tedy jíst dostatek ovoce a zeleniny. Důležité jsou i ryby, zejména ty mořské, které obsahují Omega-3 mastné kyseliny, které si lidské tělo nedokáže vytvořit samo, přesto jsou důležité pro správnou funkci a vývoj mozku. Nejlepším zdrojem jsou tučné mořské ryby, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, makrely. Vypít byste měli 1,5 až 2 litry tekutin denně, káva a alkohol se do množství nezapočítávají.

Doporučujeme

Články odjinud