Září je v rytmu slinivky - nepodceňte její poruchu

Září je v rytmu slinivky - nepodceňte její poruchu

S přicházejícím podzimem se dostává na vrchol své aktivity důležitý orgán našeho těla - slinivka. A právě o ní si dnes povíme.

Na úvod trochu anatomie

Slinivka břišní – pancreas leží napříč horní části břicha za žaludkem ve výši druhého bederního obratle. Její délka je v rozmezí 15 – 20 cm a váha kolem 85 g. Slinivka břišní vylučuje šťávu (denně 1 – 2 litry, závisí to na skladbě potravy) obsahující enzymy, které štěpí tuky, cukry a bílkoviny z potravy.

Slinivka má pod správou všechny sliznice v těle

Slinivka ovlivňuje funkci všech sliznic v těle. Tedy i sebemenší porucha kterékoliv sliznice signalizuje poruchu funkce slinivky. Z toho tedy vyplývá nutnost léčby tohoto orgánu, například při častých potížích s nosohltanem, průduškami či střevem. Rovněž nadměrné nadýmáním, poruchy trávení a vylučování ukazují na oslabenou funkci slinivky.

U jídla se nemá spěchat!

Jestliže potraviny hltáme, tedy je nedostatečně rozkoušeme a prosliníme, pak zatěžujeme a dráždíme slinivku. Stolovat se má v klidu, s radostí a chutí!

Jak si slinivku posílit pomocí přírody a hlavně bez chemie?

Začněme rychlou očistou organismu

Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně) Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 2,5 litru čisté neperlivé vody.

Dieta je základ!

Po dobu regenerace slinivky je nutné držet následující dietu:

  1. žádné přepálené tuky
  2. úplně vynechat maso a uzeniny
  3. omezit na minimum konzumaci kravského mléka, sýrů, másla
  4. co nejvíce omezit konzumaci cukru a sladkostí, bílý cukr můžeme nahradit zdravějšími sladidly, jako například medem, hroznovým cukrem, ječným, datlovým či rýžovým sladem.
  5. vynechat veškerý alkohol

Čaj na posílení činnosti slinivky

Potřebujeme: 1 lžičku kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku, 1 lžíci třezalky, 0,5 litru vroucí vody Postup: Léčivky smícháme dohromady a pak je přelijeme půl litrem vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po dobu 8 týdnů.

Čerstvá zelenina na náš stůl

Zelenina je základem slinivkové diety. Dokonce se doporučuje asi 15 minut před každým jídlem sníst malý kousek nekyselé zeleniny, vhodná je mrkev, červená řepa, okurek, ředkvička, celer. Jinak si po celý den můžeme dopřávat zeleninu na všechny možné způsoby, dušenou, teplé či studené saláty, šťávy.

Slinivkový šejk

Potřebujeme: 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl mrkvové šťávy, 1 dl šťávy z černé ředkve, 1 lžíci citronové šťávy

Postup: Přísady smícháme dohromady, hotový nápoj popíjíme 2 x denně po dobu 6 týdnů.

Nesmíme zapomenout zvýšit přísun zinku

Největším přírodním zdrojem zinku jsou dýňová semínka. Pokud nejsme příznivci chroupání, můžeme si koupit již vylisovaný dýňový olej. Kromě zinku obsahuje také železo a vitamíny skupiny B, takže je velmi hodnotný, užíváme ho 1 x denně 1 lžičku.

Všechny tyto přírodní prostředky můžeme užívat souběžně.

Slinivka z pohledu alternativní psychoterapie

Slinivka je orgán lásky, něhy a radosti. Její stav tedy ukazuje, jak jsme schopni lásku dávat a následně ji i přijímat…Protože láska je všude kolem nás, jen jí musíme chtít vidět.

Doporučujeme

Články odjinud