Zarůstající chloupky: Malý problém, velké trápení. Jak na ně?

28. 2. 2016
Zarůstající chloupky: Malý problém, velké trápení. Jak na ně?
Proč vůbec chloupky zarůstají? A jak v takových případech připravovat pokožku na epilaci či depilaci?

„Sukně nosím jen v zimě, kdy mohu svá jizvičkami a rankami posetá lýtka skrýt do neprůhledných punčoch. V létě trpím. Kraťasy si vezmu jen v případě, že jdeme do přírody, kde je málo lidí. Do práce chodím zásadně v kalhotách nebo v maxišatech. Přítel si myslí, že to přeháním, ale já se opravdu stydím. Mé nohy, konkrétně lýtka (ale i třísla), nevypadají vůbec hezky. Dříve jsem si nohy jednoduše holila, jenže každodenní holení je otrava, a tak jsem si koupila epilátor.

Zhruba 2 roky fungovalo vše naprosto skvěle. Jenže pak mi začaly chloupky zarůstat a na lýtkách (epiluji jen lýtka) se mi začaly tvořit nevzhledné hrbolky s viditelně uvězněným chloupkem. Zarostlý chlup jsem nucena nakonec vymáčknout, abych mu pomohla ven. Vše dělám sterilně a maximálně jemně, přesto se mi na nohách hromadí červené jizvičky a boláčky. Samozřejmě jsem vyzkoušela i jiné druhy epilace, ale efekt byl stejný. Možná by pomohla laserová epilace, ale ta je pro mě drahá a ze zdravotních důvodů nevhodná,“ svěřuje se se svým trápením čtenářka Mirka. A bohužel se svými problémy není sama, zarůstající chloupky, zvláště v tříslech a na nohách trápí velké procento žen!

Proč chloupky vlastně zarůstají?

„Některé ženy mají sklony k zarůstání chloupků prostě dané, chloupky jim občas zarůstají jak po holení, tak epilaci. Masivnější problémy se však dle mého názoru vyskytují zejména u žen, u nichž během pravidelné epilace došlo k oslabení růstu chloupku natolik, že není schopen prorazit svrchní vrstvu pokožky a zaroste do ní. Chloupek je pod pokožkou mnohdy i viditelný! Bývá deformovaný a zakroucený, místo může být začervenalé, často se vyskytují až hnisavé pupínky. Po jejich zhojení se bohužel objevují tmavé jizvičky,“ tvrdí kosmetička Anna Tlustá.

Od strojku zpět k žiletce?

Nepříjemné zarůstání může výrazně eliminovat správná péče o pokožku před epilací či depilací. „Je-li evidentní, že je problém způsoben oslabením chloupků pravidelným vytrháváním, bývá nejjednodušším řešením návrat k holení s náležitou péčí před a hlavně po něm,“ tvrdí kosmetička. Nákladnějším, avšak trvalým řešením je laserová epilace. „V praxi jsem se však setkala i s klientkami, kterým pomohlo přejít od epilace pomocí strojku k odborně prováděné epilaci cukrovou pastou,“ podotýká Tlustá.

Jak postupovat při depilaci (odstranění chloupků bez kořínku) v domácím prostředí

Příprava pokožky před mokrou depilací (holením) problém obvykle nečiní – chloupky se změkčí během koupele v teplé lázni, pokožka se jemně promasíruje lufou, nanese se holící přípravek a použije strojek s žiletkou. V případě silných sklonů k zarůstání však nikdy pokožku neholte proti směru růstu chloupků. Výsledný efekt sice nebude dokonalý, nicméně defektů pokožky ubude.

Některým ženám z tohoto důvodu více vyhovují speciální depilační krémy. Citlivá pokožka též ocení přírodní prostředky na holení bez chemických a konzervačních látek, skvěle se osvědčují tzv. hydrofilní holící oleje s obsahem panenských a aromaterapeutických olejů. V tomto případě stačí po holení použít jemně antiseptickou květinovou vodu, například růžovou, levandulovou či rozmarýnovou.

Pokožka po „olejovém holení“ zůstává jemná a vláčná, květinová voda v rozprašovači jemně vydesinfikuje a pomůže uzavřít póry. Po holení s použitím oleje už obvykle není potřeba dalšího ošetření. V případě holení pomocí gelů a pěn se v rámci přípravy postupuje obdobně. Žiletka musí být vždy perfektně čistá (nevhodné je společné používání!), póry pak skvěle uzavře opláchnutí studenou vodou a aplikace obyčejné pleťové vody bez alkoholu a ideálně i bez parfemace.

Jako poslední ošetření po depilaci aplikujeme speciální zklidňující krém po holení, osvědčují se i neparfemované bio oleje, bambucké máslo (karité), skvělý je i panenský kokosový tuk. „Nikdy neholte nohy na sucho či pod studenou vodou! Pokud vám nedělají dobře pleťová tonika a krémy, můžete na závěr použít dětský pudr,“ radí kosmetička Tlustá.

Jak postupovat při epilaci (odstranění chloupků s cibulkou) v domácím prostředí

Domácí epilace nejčastěji probíhá pomocí epilačních strojků, méně často pomocí cukrové pasty či vosku. U těch lze považovat za výhodu, že součástí balení bývá i přesný postup a popis následného ošetření. Mnohdy výrobce dokonce doporučí i speciální ošetřující přípravky stejné značky. Nicméně i před epilací je vhodné změkčit chloupky a pokožku teplou koupelí, jemnou masáží lufou a až poté začít se samotnou epilací perfektně vysušené a čisté pokožky.

Ihned po epilaci se obvykle aplikuje tonikum bez alkoholu (lze použít i nedráždivé tonikum na obličej, popřípadě květinovou vodu) a nakonec ošetřující krém. V některých případech se však lépe osvědčují jemné antiseptické dětské zásypy.

V případě masívního zarůstání chloupků navštivte dermatologa, a to nejen kvůli estetickému hledisku, ale i kvůli možné infekci ranek a trvalým jizvám.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud patříte do řad nezadaných, nebojte se navázat vřelý kontakt. Nakonec však zjistíte, že máte svou spřízněnou duši přímo vedle sebe. Pokud jde o zadané, tam není dobrá nálada. Jestliže…