Zásady a pravidla držení diety

31. 10. 2005
Zásady a pravidla držení diety
Jaké jsou zásady a pravidla držení diety. Diety můžeme rozdělit na základních skupin: Redukční dieta, Nízkocholesterolová dieta, Diabetická dieta, Dieta s omezením tuku, Dieta s při potravinových alergiích a intolerancích. Jak na dietu?

Redukční dieta

Onemocnění: Obezita: - téměř polovina dospělých, - 6 % dětí Hlavní zásada: Omezit příjem energie. Toho lze nejlépe dosáhnout omezením množství tuku a jednoduchých sacharidů – tedy běžného cukru a bílé mouky. Úprava receptů: Místo bílé mouky používat mouky celozrnnou. Cukr vyloučit zcela. Pokud není možné zvyknout si na nesladkou chuť, používat nekalorická umělá sladidla. Volit nízkotučné varianty tuků, mléka a mléčných výrobků nebo libové maso.

Nízkocholesterolová dieta

Onemocnění: Více než 65 % obyvatel má hladinu cholesterolu vyšší než doporučovaných 5,0 mmol/l Hlavní zásada: Co nejvíce omezit konzumaci potravin živočišného původu, zejména nejbohatších zdrojů cholesterolu jako jsou vnitřnosti a výrobky z nich, vaječný žloutek, živočišné tuky – máslo, sádlo, lůj, škvarky, dále tučné maso a uzeniny, tučné mléko a tučné mléčné výrobky. Úprava receptů: Živočišné tuky nahradit rostlinnými. Maso a masné výrobky konzumovat přednostně libové, bez viditelného tuku, kuřecí bez kůže. Mléko a mléčné výrobky volit s nižším obsahem tuku, jogurt do 3 % tuku, sýry do 30 %. Vaječný žloutek omezit na množství cca 2 ks týdně, nejlépe na přípravu pokrmů (do těst apod.)

Diabetická dieta

Onemocnění: 5 % a tato hodnota se stále zvyšuje Hlavní zásada: Vyloučit ze stravy běžný cukr a co nejvíce omezovat potraviny z bílé mouky. Pacient má lékařem stanové množství sacharidů, které jeho organizmus dokáže zpracovat. Toto množství by mělo být hrazeno především polysacharidy. Úprava receptů: Optimální je zvyknout si na nesladkou nebo méně sladkou chuť. Lze používat náhradní sladidla. Snížit celkový příjem sacharidů, tj. omezit také konzumaci pečiva nebo zahušťování pokrmů moukou. Upřednostňovat celozrnné potraviny. Při přípravě pokrmů volit přírodní úpravy.

Dieta s omezením tuku

Onemocnění: Onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest Hlavní zásada: Co nejvíce omezit příjem tuku, v akutních fázích až na 10 g tuku na den. Dieta je tzv. šetřící – snaha vyloučit zrníčka, tvrdé slupky, dráždivé nebo zrníčkové koření, ořechy, aj. Vylučují se úpravy na tuku, ten se přidává až do hotového pokrmu. Úprava receptů: Upřednostňovat nízkotučné potraviny, nízkotučné mléčné výrobky, zcela libové maso, roztíratelné tuky s nízkým obsahem tuku. Bílé pečivo je zde vhodnější než celozrnné. Ovoce a zelenina bez tvrdých slupek a jadérek. Důležité je přizpůsobit dietu aktuální fázi onemocnění - podle zdravotního stavu je dieta volnější nebo se naopak zpřísňuje.

Dieta s při potravinových alergiích a intolerancích

Onemocnění: Atopický ekzém: více než 10 % populace, Celiakie (nesnášenlivost lepku): prevalence až 1:250, tzn. cca 40 000 nemocných Hlavní zásada: Vyloučit ze stravy konkrétní potravinu, která způsobuje zdravotní potíže. Prvním krokem je odhalení této „závadné“ potraviny. Při intoleranci laktózy to může být pouze sladké mléko, ale také všechny potraviny a pokrmy mléko obsahující. Při celiakii dodržovat bezlepkovou dietu, tj. vyhýbat se potravinám z běžných obilovin, kterými jsou pšenice, žito, oves a ječmen. Úprava receptů: Např. pro nemocné celiakií je nutné nahradit potraviny z běžné mouky potravinami z mouky sojové, amarantové nebo kukuřičné, případně používat přímo bezlepkové směsi pro přípravu bezlepkového pečiva.

zdroj: Quent

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…