Zasraný Vánoce za 2,-Kč

21. 12. 2000
Michal Viewegh je po Ondřeji Neffovi už druhým autorem, který se odvážil vstoupit na tenký led a umožnil publikování svých povídek na Internetu v elektronické podobě.

Zasraný Vánoce za 2,-Kč

Michal Viewegh je po Ondřeji Neffovi už druhým autorem, který se odvážil vstoupit na tenký led a umožnil publikování svých povídek na Internetu v elektronické podobě. 

Na serveru evidky.cz (elektronické povídky, proto evídky) můžete koupit krátké povídky od známých českých autorů. Zatím se jako první objevily povídky od Ondřeje Neffa a poté také Michal Viewegh s povídkou "Zasraný Vánoce".
První větší vlaštovkou ve vydávání elektronických povídek po Internetu byla povídka Stephana Kinga "The Plant" (Rostlina), kterou bylo možné kupovat po částech za 1$. V současné době ovšem King přestal povídku prodávat.

Problémem u této formy prodeje je velmi malá cena pohybující se kolem halířů nebo korun. Při běžném způsobu placení kartou, nebo převodem jsou poplatky za takový převod často mnohonásobně vyšší.
Tento problém je ale na českém Internetu zcela vyřešen. Na serveru ilikeq.cz si můžete založit vlastní účet v nové měně nazvané Q. Tato měna má konstantní kurz k české koruně 1 Kč = 100 Q. Za tuto měnu můžete nejen nakupovat např. na serveru evidky.cz, ale můžete si i ty nějaké Q vydělat. Stačí například navštívit stránky různých časopisů, kde za každou návštěvu získáte 1Q. Zasláním pohlednic získáte 5Q. Můžete dokonce zariskovat a zahrát si piškvorky s počítačem. Vsadíte 1Q a když počítač porazíte, získáte 10Q.
Q pak můžete převádět na koruny a zpět. Pouze samotnou registrací získáte 1000 Q (10Kč), které můžete ihned utratit, třeba právě za povídku "Zasraný Vánoce". Tu ilustrovala mladá a talentovaná výtvarnice Josefína Wielgusová. Tuto ilustraci si můžete prohlédnout nebo za 50 Q koupit a stáhnout v kvalitě určené pro tisk.

Až si povídku od Michala Viewegha koupíte, můžete si jí stáhnout, nebo ještě lépe poslat e-mailem. Když se Vám bude líbit, můžete autora odměnit a poslat mu libovolný počet Q.

Tento systém tzv. Mikroplateb vypadá opravdu zajímavě a funkčně. Třeba se jednou dočkáme doby, kdy každý bude mít svůj Q účet a platit za zboží na Internetu budeme v Q.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konec týdne se blíží jako blesk a vy jste plni nápadů, které byste chtěli předložit nadřízenému. Nyní oplýváte skvělými myšlenkami, které mají hlavu a patu. Všechno je příjemné a na…

Nejčtenější články

Doporučujeme