Zastavte nadměrné padání vlasů. Víme, co funguje

5. 9. 2021
Padání vlasů je přirozené, pokud jich však máte po česání plné hrsti, je třeba zakročit dřív, než o svou chloubu přijdete. Začněte změnou stravy a vlasy podpořte vhodnými doplňky.

Rostou 3 až 7 let

Člověk má na hlavě asi 100 až 150 tisíc vlasů, které průběžně rostou 3 až 7 let. Poté se jejich růst zastaví a vlasy se připravují na vypadnutí. Každý den vypadne asi 100 z nich. To je přirozené a normální, ale někdy, pod vlivem vnějších okolností či změněné vnitřní biochemie, dochází k nadměrnému vypadávání vlasů.

Příčiny padání vlasů

Mezi nejčastější příčiny nadměrného padání vlasů patří hormonální změny způsobené menopauzou či těhotenstvím, stres (emoční stres, ale i operace, těžký porod či zranění), nedostatek vitaminů a špatná životospráva. Svůj vliv může mít i nedostatečná nebo nesprávná péče o vlasy. Za vypadáváním vlasů může stát i nemoc, takový vliv má například onemocnění štítné žlázy či nadledvinek, závažné kožní onemocnění ovlivňující vlasovou pokožku. Proto je dobré problém konzultovat s lékařem.

K dočasnému vypadávání vlasů dochází zhruba tři měsíce po spouštěcím impulzu a trvá až šest měsíců, toto období nadměrné ztráty vlasů jde ale správnou péčí a výživou zkrátit. Pokud vlasy padají ve velkém déle než 6 měsíců, může jít o alopecii (autoimunitní poruchu, která způsobuje padání vlasů).

Doplňte vitaminy

Padání vlasů znamená, že v těle není vše v pořádku. Proto když z hřebene po každém česání vyndáváte hrst vlasů a stejně tak se vaše kadeře objevují po celém bytě, zaměřte se na doplnění vitaminů a stopových prvků. Začněte železem, zinkem a hořčíkem, přidejte také vitaminy A, C a E, H (biotin) a B3 (niacin), B6 či B12. Vitaminy i stopové prvky můžete přijímat v tabletách, v lékárnách seženete například selen a zinek v kombinaci.

Trápí vás lámavost vlasů? Mrkněte na video, jak funguje sérum proti lámání vlasů:

Zajímavým doplňkem stravy je biosil, který kromě vitaminu H a zinku obsahuje kyselinu pantotenovou a oxid křemičitý. Odborníci i diskutující na internetu se shodují, že funguje i přípravek s obsahem methioninu. To je aminokyselina, která je nejméně zastoupená v těle, ovšem při jejím nedostatku kleslá výživná hodnota některých rostlinných bílkovin. Methionin se prodává buď samotný, nebo v tabletách s obsahem zinku.

Nepodceňujte jídlo

Vitaminy a stopové prvky zajistí též pestrá strava. Růst vlasů, jejich hustotu a hydrataci zajistí omega-3 mastné kyseliny. Ty si tělo neumí samo syntetizovat, a tak je třeba mu je dodat jídlem. Skvělým zdrojem těchto mastných kyselin jsou tučné ryby jako losos, sardinky či makrely.

Vitamin A je obsažený v listové zelenině, špenátu a brokolici. Železo, další důležitý stavební prvek pro vlasy, je v mase a vnitřnostech, obsahují ho také luštěniny, obiloviny (zejména quinoa), dýňová semínka, mák a ořechy.

Nechte se vyšetřit

Při problémech s padáním vlasů je dobré problém konzultovat s dermatologem či praktickým lékařem, který může provést krevní testy a další vyšetření. Lékař se bude podrobně zajímat o stravu, léky, kosmetiku, ale i životní události a stresové situace, kterými pacient prošel. Krevní obraz, základní biochemie i hormonální profil vypoví o jeho zdravotním stavu. Dermatolog také prozkoumá pokožku hlavy, na které bude hledat zánětlivé změny či ekzém, může provést i trakční test, kdy tahem za vlasy posoudí pevnost ukotvení vlasu v pokožce.

Lokální přípravky

Dobré výsledky mohou mít i lokálně používané přípravky. Ty s obsahem hormonální složky či kortikoidy je lepší používat po konzultaci s dermatologem či jiným lékařem. Účinné jsou ale i přípravky z lékárny či drogerie.

Volně prodejné přípravky jsou například stimulující šampony s kofeinem, podle kadeřnic i diskutujících na internetu mají dobré výsledky šampony značky Alpecin. Dobré recenze má i šampon značky Klorane, který obsahuje chinin a protěž alpskou.

Dalším přípravkem, který rozhodně stojí za vyzkoušení, protože ho na internetu provází kladné hodnocení, je Vichy Dercos Energising značky Vichy. Obsahuje aminexil, molekulu, která pomáhá zastavovat vypadávání vlasů, působí proti tuhnutí kolagenového pouzdra a uchovává elasticitu vlasové tkáně. 

Hodně diskutovaným je i šampon Plantur 39, který je doporučován zejména pro ženy, které trápí hormonální změny, ať už kvůli těhotenství, porodu či menopauze. Díky účinným látkám fyto-kofeinového komplexu, zinku a niacinu poskytuje šampon ochranu proti vypadávání vlasů a chrání vlas již od kořínku. Pro zlepšení odolnosti vlasů i pokožky je Plantur 39 navíc obohacen o výtažek z bílého čaje

Pokud do půl roku nedojde ke zlepšení vypadávání vlasů, konzultujte problém s lékařem. Ten může doporučit speciální léčbu, například promražování vlasové pokožky tekutým dusíkem (kryostimulace), vitamínovou terapii nebo aplikaci vlastní krevní plazmy.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na dnešek připadá Světový den cestovního ruchu, proto se vydejte na cesty. Nejlepší by bylo podívat se do zahraničí! Zítra je stejně státní svátek a na zbytek týdne si můžete vzít volno. V…