Přes plot obrostlý růžemi se zloději nepustí. Foto: iStock

Přes plot obrostlý růžemi se zloději nepustí. Foto: iStock

Na zimu sice růže přijde o listí, ale v sezoně vám to bohatě svými květy vynahradí.  Foto: iStock
Máte-li plot blízko venkovního posezení, zvolte si odrůdu, která voní. Foto: iStock
Dřeviny pěstované v ovocné stěně můžete vidět i v zámeckých zahradách. V současnosti se tento styl vedení ovocných, ale i okrasných stromů vrací do módy. Foto: iStock
Kiwi potřebuje vhodné vedení. Foto: iStock
7
Fotogalerie

Je k vám vidět? Odstíní vás zástěna z růží či ovocných druhů

Je k vám vidět od sousedů nebo z ulice? Pokud přemýšlíte nad živým plotem, vězte, že existuje i jiné řešení: Svoji zahradu můžete skrýt a současně ozvláštnit popínavými druhy, které ke svému růstu potřebují oporu. Za tu poslouží stávající plot. Jaké jsou zástěny z růží a různých druhů ovoce?

Když si k plotu vysázíte růže, můžete si být jistí, že tudy k vám žádný zloděj nepoleze. Neriskoval by poškrábání, ani to, že zanechá na trnech svou DNA. Výhodou zástěn z růží je to, že kvetou, nevýhodou, že po část roku je nezdobí květy ani listy.

Zkuste ramblery

Pokud se přece jen rozhodnete pro plot z růží, nebo aspoň pro jeho část, zvolíte nejspíš popínavé druhy, které potřebují k růstu oporu. Tou jim bude právě plot. I tak je ale třeba pomáhat některým šlahounům tím, že je budete k opěře upínat, alespoň zpočátku, než se rozrostou. Pnoucí růže udělají také předěl nad brankou, vytvoří vám loubí a podobně.

Ohebnější šlahouny mají takzvané ramblery, které rychle rostou a dosahují velkých výšek i šířek. Nejde ale o liány, tyto růže se nepnou po plotě samy, je třeba je vyvazovat. Můžete to ale dělat právě do šířky, takže během času poměrně snadno vytvoříte zástěnu.

Jinou možností je plot z takzvaných parkových neboli sadových růží. Ty dorůstají výšky kolem dvou metrů a vytvářejí pěkné keře, přitom jsou nenáročné. Vždycky je dobré pořizovat růže u renomovaných zahradníků, kde vám i poradí s pěstováním.

Těšte se na sklizeň

Až někdy pojedete kolem jabloňových sadů, všimněte si, že větve stromků bývají upnuté k vodicím drátům, takže vlastně vytváří jakýsi živý plot. Není samozřejmě tak hustý jako třeba z tújí nebo ptačího zobu, má zase ale tu výhodu, že dává ovoce. Pěstování ovocných stromů „do plochy“ chce trochu praxe, když si jej ale osvojíte, vaše zahrada se díky tomu ozvláštní.

Kromě jabloní lze pěstovat i třešně nebo hrušně, na zástěnu by se hodil i ostružiník, který lze vyvazovat. Po plotě se vám bude popínat také kiwi. Důležité je myslet na to, aby opora unesla hmotnost keřů.

Doporučujeme

Články odjinud