Milovníci noční oblohy si mohou ve středu 18. září 2024 přivstat. V časných ranních hodinách totiž nastane částečné zatmění Měsíce, a to za příznivých podmínek, které umožní jeho pozorování po celou dobu. Mimořádnou podívanou doplní navíc i tzv. superúplněk, kdy bude Měsíc úhlově větší, protože se bude nacházet nejblíže Zemi.
Jak vzniká zatmění Měsíce?
Zatmění Měsíce nastává, když se náš kosmický soused dostane do zemského stínu. Měsíc musí být v úplňku a v přesné pozici na opačné straně oblohy než Slunce. Tento úkaz však nenastává při každém úplňku, protože Měsíc se většinou zemskému stínu vyhne kvůli sklonu své oběžné dráhy. Když je ale tato dráha správně zarovnaná, můžeme sledovat polostínové nebo částečné zatmění, jako tomu bude 18. září.
Průběh zatmění 18. září 2024
Celá noc začne klasickým úplňkem, který bude doprovázen jasnou planetou Saturn. Zhruba ve 4 hodiny ráno začne být viditelné potemnění horní části Měsíce, které bude postupně sílit. Částečné zatmění, kdy bude z pravého horního okraje Měsíce „ukousnuto“ přibližně 8,5 % jeho průměru, začne ve 4.12 hodin. Maximální fáze zatmění nastane ve 4.44 hodin, kdy Měsíc najdeme asi 15 ° nad jihozápadním obzorem. Zatmění potrvá až do 5.15 hodin, kdy začne Měsíc znovu vystupovat ze stínu.
Maximální fáze zatmění nastane ve 4.44 hodin, kdy Měsíc najdeme asi 15 ° nad jihozápadním obzorem.
„Měsíc bude vypadat, jako by byl shora začazený černým kouřem,“ popisuje úkaz astronom Petr Horálek. Tento efekt dodává zatmění zvláštní a fascinující atmosféru, kterou si můžete vychutnat volnýma očima.
Jak a kde zatmění a superúplněk pozorovat?
Tento úkaz můžete pozorovat volnýma očima, ale pokud máte k dispozici malý dalekohled, například triedr, podívaná bude ještě zajímavější. Uvidíte nejen potemnění měsíčního kotouče, ale i měsíční krátery a slabé světlo lámané zemskou atmosférou.
Pokud obloha nebude úplně jasná a přikryje ji tenká vrstva oblačnosti, nezoufejte! Měsíční světlo rozptýlené na kapičkách vody či krystalkách ledu může vytvořit krásné optické jevy, jako je halo kolem Měsíce či atmosférická koróna. Takováto situace může udělat z úkazu dramatickou a fotogenickou podívanou.
Máte-li triedr, uvidíte nejen potemnění měsíčního kotouče, ale i měsíční krátery a slabé světlo lámané zemskou atmosférou.
Optická iluze a superúplněk
Během zatmění si můžete všimnout zajímavého jevu – Měsíc se bude zdát větší, než je obvykle. Tento dojem je ve skutečnosti optická iluze, kterou způsobuje naše vnímání Měsíce v blízkosti obzoru, kde se zdá větší ve srovnání s okolními objekty. Navíc se jedná o superúplněk, kdy bude Měsíc ve vzdálenosti pouhých 357 283 km od Země.
Kdy nás čeká další zatmění Měsíce?
Pokud zítřejší zatmění nestihnete, můžete se těšit na další částečné zatmění, které nastane 14. března 2025. A 7. září 2025 nás čeká úplné zatmění Měsíce, jedno z nejdelších v tomto desetiletí.
Info: Petr Horálek, FÚ SU v Opavě