Nomofobie - závislost na mobilu může zničit vztah. Jak poznat, že jí trpíte?

16. 11. 2021
Foto: iStock
Nomofobie - závislost na mobilu může zničit vztah. Jak poznat, že jí trpíte? | Foto: iStock
Také občas ve svém okolí sledujete někoho ze svých blízkých, jak není schopen dát telefon z ruky, a pokud tak učiní, je z toho nervózní a mimo? Dost pravděpodobně vám tato posedlost mobilem může lézt na nervy, měla byste ale vědět, že se zřejmě jedná o úzkostnou poruchu, tedy nemoc. Jak se nomofobie projevuje?

Mobil jako droga

Nomofobie (no mobile phone phobia) je zcela novým typem úzkostné poruchy, kterou přinesl začátek století a souvisí se závislostí na mobilním telefonu. Závislý jedinec je mnohdy doslova paralyzován strachem z nemožnosti používat svůj telefon anebo jej nemít po ruce. Možná se vám v tuto chvíli vybavil někdo z vašich blízkých, který bez mobilu při ruce či při ztrátě mobilního signálu připomíná narkomana bez pravidelné dávky své drogy. Absolutně vše jde v tu chvíli stranou, jediným smyslem života je mobilu opět vdechnout život (v případě ztráty jej urychleně najít). Není úplně příjemné ani jednoduché být s nomofobikem, který zcela propadl své fobii, v úzkém vztahu – ať již jde o partnera, potomka či kolegu v práci.

Máte závislost na mobilním telefonu? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…