Když tělo nemá dostatek krevního cukru, sáhne si pro energii do vlastních tukových zásob. Na tom staví Keto dieta

Když tělo nemá dostatek krevního cukru, sáhne si pro energii do vlastních tukových zásob. Na tom staví Keto dieta

Proto jíte pravidelně hodně bílkovin a zároveň na minimum snížíte příjem sacharidů
Nedostatek sacharidů je hlavně ze začátku náročný na psychiku
Velkou výhodou téhle diety je, že při ní ale nepociťujete hlad, bez odborníků ale hrozí jojo efekt
Ve všech fázích  keto diety  jsou zakázány cukr, mléko (trošku do kávy si ale dát můžete), bílá rýže, brambory, bílá mouka, pečivo,  těstoviny , některé druhy ovoce (například banány, hroznové víno), a především alkohol
9
Fotogalerie

Zázračná keto dieta: Co jíst a na co si dát pozor, abyste po ní znova nepřibrali?

Keto dieta neboli proteinová dieta je založená na tom, že jíte především bílkoviny a velmi drasticky omezíte sacharidy. Vymyslel ji harwardský profesor George Blackburn a stala se obrovským hitem. I když je zvláště v začátcích hodně drsná, opravdu při ní zhubnete. A to hodně. Vaše tělo doslova začne požírat vlastní tuky. Jak funguje a na co si při ní dát pozor?

Jak keto dieta funguje

Ketogenní dieta pracuje s faktem, že když tělo nemá dostatek krevního cukru, sáhne si pro energii do vlastních tukových zásob. V játrech se začnou produkovat z mastných kyselin takzvané ketony, které slouží jako zdroj energie. Tomuto stavu se říká ketóza. Dojde k němu tehdy, když dáváte tělu pravidelně hodně bílkovin a zároveň na minimum snížíte příjem sacharidů. Denně byste neměli přijmout více než 50 gramů sacharidů, chcete-li se do ketózy dostat rychleji, pak je lepší jen 20 gramů denně. Moc to není, takže zpočátku je to docela náročné zejména na psychiku. Podobně fungují i jiné diety, třeba Atkinsonova dieta.

Tři fáze keto diety

1. První  je fáze váhové redukce, je to nejpřísnější fáze diety. Jídelníček je složený jen z povolených potravin. Pokud ji budete poctivě držet, už po 5 až 7 dnech uvidíte výsledek. Můžete cítit únavu nebo nevolnost, ale v okamžiku, kdy se dostanete do ketózy, budete mít energie víc a dostaví se pocit dobré nálady.

2. Druhá fáze je stabilizační, kdy se začínají do jídelníčku postupně zařazovat sacharidy a tuky. Úbytek kilogramů je pomalejší. Je důležité dodržet tuto fázi, jinak by tělo začalo produkovat inzulin a došlo by k jojo efektu.

3. Třetí fáze je fáze fixace, v podstatě mírnější druhá fáze. Seznam povolených potravin se rozšiřuje, ale vše by mělo probíhat pomalu, aby si organismus zvykl na větší dávku sacharidů.

Jaký je jídelníček při keto dietě? Které potraviny jsou vhodné?

Pokud se rozhodnete hubnout sami, pak je dobré vědět, co můžete jíst a co naopak ne. Mezi doporučené potraviny patří maso, ryby a mořské plody, vejce, sýry a minimálně 300–500 gramů zeleniny. V první fázi byste neměli jíst rajčata, hrášek, kukuřici, červenou papriku, brambory a mrkev. Vhodné jsou zelené fazole, cuketa, špenát, brokolice, květák a překvapivě i avokádo (jen ½ za den). Jíst můžete i ořechy (hrst denně), například pekanové nebo makadamiové, vyhněte se pistáciím a všem slaným verzím.

Zakázané potraviny při keto dietě? Alkohol, cukr a mléko

Ve všech fázích keto diety jsou zakázány cukr, mléko (trošku do kávy si ale dát můžete), bílá rýže, brambory, bílá mouka, pečivo, těstoviny, některé druhy ovoce (například banány, hroznové víno), a především alkohol. Můžete pít vodu, kávu a čaje. Myslete na to, že i jedno jediné pivo může ketózu zcela ukončit, protože tento nápoj obsahuje spoustu sacharidů. Nastartovat ketózu pak trvá znova 2 až 3 dny.

Zapomenout musíte na chipsy, slané snacky, uzeniny, lahůdky, slazené limonády, džusy, klasické hořčice (povolená je pouze dijonská), majonézy či kečupy. Od třetí fáze můžete použít ajvar (pomazánka z pečených paprik).

Pohyb a keto dieta

Pokud jste byli zvyklí sportovat, můžete se sportem samozřejmě pokračovat, ale počítejte s tím, že v první fázi můžete být unavení, takže poslouchejte svoje tělo. Jinak během keto diety není nutné cvičit, protože ketóza nastane i bez fyzické aktivity. Pokud máte dost energie, je samozřejmě vhodné cvičit, protože hubnutí tak podpoříte. Vhodné jsou aerobní aktivity (běh, chůze, plavání, cyklistika, běh na lyžích).

Výhody a nevýhody keto diety: zkušenost nutriční terapeutky 

Velkou výhodou téhle diety je, že při ní nepociťujete hlad. Za to „můžou“ ketony a bílkoviny, které zaženou chuť na sladké. Ovšem existují i nevýhody. Nehodí se pro lidi, kteří mají potíže s ledvinami nebo se srdcem. Určitě by ji neměly držet těhotné nebo kojící ženy. A další nevýhoda? Jak říká nutriční terapeutka Dana Šímová, pokud si řeknete, že ji zkusíte „jen“ na krátkou dobu kvůli rychlému hubnutí a nemáte za zády odborníka, hrozí jojo efekt. „Přestanou se totiž tvořit trávicí enzymy na sacharidy, a když pak začnete sacharidy jíst, váha se vrátí.“ Proto je nutné dietu konzultovat s odborníkem. Kupujete-li si již hotové keto produkty od některých firem, vybírejte ty, které mají ve svém týmu i výživové poradce.

Recepty na jeden den

Snídaně: Vaječná omeleta se zeleninovou oblohou (2 až 3 vejce)
Svačina: Bílý jogurt (ideálně skyr nebo řeckého typu)
Oběd: Dýňová polévka, pečený losos (100 gramů) na másle pokapaný olivovým olejem
Svačina: Sýrový talíř (120 gramů, sýry 30%)
Večeře: Rajčata (2 kusy) a 1 kus mozzarelly pokapané olivovým olejem a balsamikem

Doporučujeme

Články odjinud