Zázračný elixír? Voda!

25. 2. 2002
Zázračný elixír? Voda!
Zní to jednoduše, ale je to tak. Pokud dopřejete svým vlasům potřebnou hydrataci a svému tělu dostatek tekutin, máte nejdůležitější krok ke krásnému účesu za sebou.

Zázračný elixír? Voda!

Zní to jednoduše, ale je to tak. Pokud dopřejete svým vlasům potřebnou hydrataci a svému tělu dostatek tekutin, máte nejdůležitější krok ke krásnému účesu za sebou.

Vlasy, kterým chybí vlhkost, nemají tu správnou elasticitu. Snadno se lámou, jsou roztřepené a postrádají lesk. Pod mikroskopem je zřetelné, že struktura dehydratovaného vlasu není rovnoměrná tak, jak je tomu u vlasu zdravého.

Hydratace je pro vlasy stejně důležitá jako pro pleň. Voda je nezbytná pro zdraví, sílu a objem vlasů. Zdravé vlasy obsahují 10% - 16% vody. Nejvyšší obsah vody je ve vlasovém kořínku. Zde se totiž nachází největší počet aminokyselin - buněk, které dobře vážou vodu. Od kořínků směrem ke konečkům vlasů se obsah vody postupně snižuje. To ale neznamená, že není důležitý. Aminokyseliny se nachází po celé délce vlasu. Optimální obsah vody umožňuje těmto buňkám, aby držely správně při sobě. Vlas je díky tomu hladký a dobře odolává vnějším vlivům.

Jak si ale vlhkost ve vlasech udržet? Okolností, které hydrataci ovlivňují, je celá řada. Velký podíl má obsah vody v prostředí kolem nás. Například silný vítr nebo suchý mráz zvyšují odpařování vody z vlasů a našemu účesu tak příliš nesvědčí. Dobré podmínky pro vlasy jsou například v Irsku, kde často prší a je zde vysoká vlhkost vzduchu. Kvůli krásnému účesu se ale nemusíme stěhovat. Spíše je na místě řídit se radami, podle kterých můžeme hydrataci ve vlasech ovlivnit.

Kouření má mnoho škodlivých následků a nesvědčí ani našim vlasům. Existují studie, podle kterých chemické látky, které se při kouření dostávají do vzduchu, zvyšují odpařování vody. Obecně také platí, že lidé žijící ve velkoměstech jsou k dehydrataci vlasů náchylnější.

Na kvalitu vlasů má vliv náš pitný režim. Tady působí přímá úměra. S úbytkem vody v těle ubývá i obsah vody ve vlasech. Ten se mění také s věkem. Zatímco vlasové kořínky mladých lidí dokáží velmi dobře vázat i udržet vodu, tato schopnost se u starších lidí snižuje. Nakonec to, jaký obsah vody budou naše vlasy mít, do jisté míry dědíme po našich rodičích a prarodičích.

Může správná kosmetika dehydratované vlasy napravit? Ano. Šampony s hydratačním účinkem dokáží aktivně hydratovat vlasové vlákno a udržet jeho vlhkost po delší dobu. Vlasy jsou pak krásně nadýchané, pružné a hebké. Kvalitní přípravky jsou navíc šetrné k ochranné vrstvě, která se nachází na povrchu pokožky hlavy. Odborně je nazývána hydrolipidový kožní film. Ten je složen z vody a mazu a zabraňuje odpařování vody z kůže a vlasů.

Zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Říkáte si, že jste udělali za tento týden pokrok. O poznání jste se zlepšili a nadřízený na vás změnil názor. Uvědomili jste si, že do práce chodíte pro peníze a ne pro zábavu. Ještě…

Nejčtenější články

Doporučujeme