ZDENA (47): Začala jsem podnikat, manžel mě proto opustil

19. 3. 2017
ZDENA (47): Začala jsem podnikat, manžel mě proto opustil
Zdena byla dlouhé roky ženou v domácnosti a když děti odrostly, začala se nudit. Zkusila proto podnikat a vyplatilo se. Reakci svého manžela ale vůbec nečekala…

Jako mladá holka jsem nebyla zrovna příkladná studentka a jen tak tak jsem vychodila gymnázium. O přijímací zkoušky na vysokou školu jsem se sice pokusila, ale samozřejmě mě nikam nevzali a já po tom ani netoužila.

Nikdy jsem nebyla studijní typ a na gymnázium jsem šla jen proto, že mě donutili rodiče. Nemyslím si o sobě, že jsem hloupá, to ne, například lehce zvládám dva cizí jazyky a také hodně čtu a zajímám se o umění a ráda cestuji, ale připadalo mi tehdy, že bych se na vysoké škole jen trápila, a ani mě vlastně nenapadalo, co bych měla dál studovat.

Proto jsem po maturitě nastoupila do práce a několik let se živila nejdřív jako sekretářka a potom jako asistentka ředitele jedné velké firmy. Neměla jsem se špatně a neviděla jsem žádný důvod něco měnit.

Spíš jsem přemýšlela nad tím, jak si najít vhodného manžela a začít budovat rodinu. A pak se objevil Miloš.

S mým stále ještě současným manželem jsme se seznámili na horách, ve Vysokých Tatrách, kde jsme byli s prací na soustředění. On tam byl se svými kamarády a bydlel na stejném hotelu, takže jsme se potkávali na večeři a později večer i na baru, kde mě nakonec oslovil.

Už jsem měla za pár dnů vypozorováno, že je rád středem pozornosti a má v jejich partě hlavní slovo. Choval se ale velmi mile a galantně, příjemně jsme si popovídali a vyměnili jsme si kontakt s tím, že se sejdeme v Praze, kde také žil. Po návratu z hor se tak skutečně stalo, zašli jsme na pár večeří a začali spolu chodit.

Nečekejte žádný zajímavý román, náš vztah probíhal celkem normálně a klidně, nedošlo k žádným zásadním zvratům nebo hádkám. Občas mi vadilo, že je Miloš hodně dominantní, ale vzhledem k tomu, že jsme na většinu věcí mívali stejný názor, nemusel svoji nadřazenost dávat nijak zásadně najevo.

Nakonec jsem po pár letech chození otěhotněla, Miloš mě požádal o ruku, svatba proběhla ještě v době mého těhotenství a my začali nový život.

Po porodu jsem samozřejmě zůstala na mateřské, a když už byl syn ve věku, kdy mohl jít do školky, rozhodli jsme se s manželem pro další dítě. Znovu jsem otěhotněla téměř okamžitě, takže jsme se domluvili, že je zbytečné, abych se na tu chvíli vracela do práce. Manžel vydělával velmi slušné peníze, takže o živobytí jsme si nemuseli dělat starosti.

Nakonec jsem porodila dvě dcerky, dvojčata, a měla jsem s péčí o všechny tři děti o zábavu na pár let postaráno. Když opět nastala doba, kdy by bylo záhodno vrátit se do práce, přišel manžel s nápadem, že můžu zůstat doma jako žena v domácnosti.

Ani jsem se moc nebránila, do práce se mi příliš nechtělo a takhle jsem měla čas jak na domácnost, tak na děti, kterým jsem denně mohla chystat jídlo, vozit je do kroužků i do školek a škol a vůbec se jim pořádně věnovat. Jenže čas běžel a dnes je synovi dvacet dva, dcerám devatenáct, všichni vylítli z rodného hnízda a já se začala nudit.

Na to, abych se vrátila na pozici asistentky ředitele, už jsem byla trochu stará a za ty roky v domácnosti jsem ztratila pojem o tom, jak co funguje, a jiné zkušenosti mi chyběly. Protože jsem měla spoustu času přemýšlet, nakonec jsem se rozhodla pro podnikání.

Nechci tu rozvádět, v jakém oboru jsem začala podnikat, důležitou věcí ale je, že jsem se nakonec stala velmi úspěšnou. Zpočátku mi finančně pomohl tatínek, protože manželovi jsem si o peníze říkat nechtěla. Když jsem se totiž o mém plánu poprvé zmínila, vysmál se mi a řekl, že nemám šanci na úspěch.

Ten se ale nakonec dostavil a Miloš se nestačil divit. Brzy jsem vydělávala víc než on a začala jsem sledovat, jak se to v něm vaří, a potají jsem se mu tak trochu smála. Jenže on nakonec zareagoval tak, jak jsem vůbec nečekala! Prohlásil, že nesnese mít doma ženu, která je úspěšnější než on, protože to on má být hlavou rodiny a živitelem.

Dal mi na výběr – buď se svého podnikání vzdám a budu dál hodná ženuška, zavřená ve zlaté kleci, nebo se se mnou rozvede. Nevěřila jsem vlastním uším a myslela jsem, že to nemyslí vážně. Své práce jsem se samozřejmě nevzdala – a za nějakou dobu mi přistály na stole rozvodové papíry!

Teď nad nimi sedím a nechápu, jak se tohle všechno mohlo tak rychle semlít a co si s tím vlastně mám počít. Nikdy předtím by mě nenapadlo manžela opustit, protože dokud bylo vše podle něj, manželství nám fungovalo. Ale teď, když se z něj vyklubal takový omezenec, asi nemám na výběr!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte ke znamením, která musí mít všechno naplánované a jen horko těžko se přizpůsobí. Obraťte ve svém životě list a nechte věci plynout vlastním tempem. Uvidíte, jak je to inspirativní.…

Nejčtenější články

Doporučujeme