ZDENA (63): Dcera mi zmizela za oceánem, vnoučata znám jen ze Skypu

4. 11. 2018
ZDENA (63): Dcera mi zmizela za oceánem, vnoučata znám jen ze Skypu
Když vám dítě vyletí z rodinného hnízda, je to vždycky velká změna. Ale když se přemístí na druhý konec světa, je to pro některé rodiče doslova k nepřežití. Zdena se s tím horko těžko snaží vyrovnat.

Vždycky mi bylo jasné, že moje jediná dcera Alžběta bude světoběžnice. Odmalička neposeděla, na rozdíl od jiných dětí moc ráda cestovala a nikdy u toho ani nezafňukala.

Už když byla na střední škole, chodila na gymnázium s rozšířenou výukou jazyků, nevynechala jediný výměnný pobyt, takže ve svých sedmnácti viděla větší kus světa než my s manželem dohromady za celý život.

Anglicky a francouzsky mluvila jako česky ještě předtím, než byla plnoletá. I němčina jí šla tak, že se bez problémů domluvila. Bylo jasné, že pokud to půjde, bude chtít studovat v zahraničí.

Alžběta získala stipendium na jazykové škole v Austrálii. Na mě šly mdloby, manžel byl taky dost zaražený, ale dávali jsme si pozor, abychom svými rozpaky Alžbětě nezkazili radost, která byla obrovská.

Já se ale přesto nebyla schopná zbavit svíravého pocitu, že až dcerka odletí na druhý konec světa, ztratím ji jednou provždy. A ukázalo se, že moje temná předtucha byla naprosto správná.

Alžběta se během prvních pár týdnů bláznivě zamilovala do Australana. Když nám posílala fotografie, vůbec jsem se jí nedivila. Krásný, rozesmátý, sympatický, opálený kluk mohl nechat oči na ní a ona na něm. Začala jsem tušit, že dceřino srdce už uvízlo za oceánem, a to jednou provždy.

Alžběta dostudovala a přijela do Čech. Svého milého přivezla s sebou a jejich štěstí bylo tak veliké, že jsme byli úplně dojatí. Před odjezdem zpátky do Austrálie nás Sean, jak se dceřin milý jmenoval, požádal o Alžbětinu ruku. S manželem jsme se zmítali mezi tím být naštvaní, že nám krade dceru, a padnout mu okolo krku, když jsme viděli, jak moc je šťastná.

Na svatbu jsme letěli skoro dvacet čtyři hodin. Rodiče našeho nastávajícího zetě jsme viděli poprvé a musím říct, že jsou ohromní sympaťáci. I přes jazykovou bariéru jsme si, myslím, moc dobře rozuměli. Obřad byl na pláži, romantika jako blázen.

Mně ale trhalo srdce, že za pár dní odjedu a dceru budu vídat jednou za půl roku. Nepřála bych nikomu pocity, jaké jsem měla, když jsem nastupovala do letadla a věděla, že moje dítě už má domov jinde.

Alžběta a Sean mají dnes dvě děti. Staršímu chlapečkovi jsou necelé dva roky, holčička je tři měsíce stará. Viděla jsem je zatím jen přes počítač, když si zavoláme na Skypu.

Strašně toužím po tom si je pochovat, ale dcera s tak malými dětmi cestovat ještě nechce, pro nás už je to velmi únavné a finančně nákladné. Snad se ale uvidíme o Vánocích a já se konečně pomazlím se svými vnoučátky… Neumím si ale představit, že takhle už to bude napořád.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně patříte k nejlepším pracovníkům. Na rozdíl od jiných se pyšníte velkými ambicemi a neschází vám odvaha. Člověk totiž musí někdy riskovat, a proto dosáhnete svého cíle snadněji.…

Nejčtenější články

Doporučujeme