Zdravé mlsání - ořechů se nebojte!

25. 12. 2013
Zdravé mlsání - ořechů se nebojte!
Ořechy jsou přirozeným zdrojem cenných látek. Jejich výživová hodnota je však stále nedoceněná. O tom, jak si díky nim můžeme obohatit jídelníček, upevnit zdraví, krásu a kondici si povíme v dnešním článku.

Ořechy jsou zdrojem kvalitních tuků

Ačkoliv ořechy obsahují relativně vysoký obsahu tuku, jedná se o tuky zdravé, tedy nenasycené mastné kyseliny, které našemu organismu ve skutečnosti pomáhají. Omega tuky regulují veškeré biologické funkce, činnost srdce a cév, imunitní i nervový systém a činnost pohlavních orgánů. Bylo vědecky prokázáno, že omega-3 prokazatelně snižují riziko onemocnění srdce, arytmií a mozkových mrtvic.

Dále snižují vysoký krevní tlak, riziko vzniku demence a depresí, mají protizánětlivé účinky a chrání před některými typy nádorů. Omega-9 mají zase prokazatelné antibakteriální a protiplísňové účinky, příznivě ovlivňují krevní tlak, cukrovku, nervový systém, chrání před osteoporózou, revmatoidní artritidou, srdečně-cévními chorobami a některými druhy rakoviny. Nedostatek těchto tuků se projevuje běžnými příznaky - artritidou, chutí na sladké, lámavými nehty, zažívacími problémy, neustálým pocitem hladu, podrážděním, únavou, neustálým pocitem hladu, vypadáváním vlasů, suchou pokožkou, zhoršenou koncentrací.

Ořechy obsahují kvalitní bílkoviny

Ořechy jsou cenným zdrojem rostlinných bílkovin, tvoří tedy důležitou stavební jednotku svalů. Když ořechy kombinujeme s luštěninami a obilninami, zvyšujeme využitelnou hodnotu bílkoviny na úroveň bílkoviny živočišné. Rostlinná bílkovina rovněž přispívá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu.

Jednotlivé druhy ořechů a jejich léčebné využití:

Vlašské ořechy

Suchá jádra obsahují asi 18 % bílkovin a 60 % tuků. Většinu tvoří nenasycené mastné kyseliny. Ořechy jsou výborným zdrojem vitaminů A, B1, B2, kyseliny nikotinové a vitaminu C. Z minerálních látek obsahují draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek a mangan. Z těchto ořechů se lisuje kvalitní olej.

Léčivé účinky vlašských ořechů

Vlašské ořechy snižují riziko mozkové mrtvice, infarktu a srdečné cévních nemocí, pomáhají udržovat pevné cévy a snižují srážlivost krve, posilují mozek i nervový systém. Vlašské ořechy obsahují přírodní fytoestrogeny, které ocení například ženy v klimakteriu.

Vlašské ořechy v kosmetice

Olej z vlašských ořechů můžeme používat na zvláčnění a regeneraci pokožky. Při pravidelné aplikaci se viditelně zlepšuje stav pleti, nehtů i vlasů.

Olejová kúra na suché vlasy

Suchým vlasům velmi prospívá olejový zábal. Olej z vlašských ořechů naneseme do vlasů, ty pak zabalíme potravinářskou fólii a vše necháme 2 hodiny působit. Po uplynutí této doby vlasy dobře umyjeme.

Lískové oříšky

Lískové oříšky jsou také výborným zdrojem kvalitních bílkovin i tuků. Za pozornost určitě stojí vysoký obsah vápníku, fosforu a hořčíku a vitaminů B3, B6 a E. Z lískových oříšků se lisuje kvalitní olej.

Léčivé účinky lískových oříšků

Lískové ořechy celkově zvyšují vitalitu organismu, posilují mozek, nervový systém, ledviny i střeva.

Lískové oříšky v kosmetice

Olej z lískových oříšků je vhodný pro všechny typy pleti, zejména však pro zralou, ochablou, podrážděnou či přecitlivělou pokožku. Po jeho aplikaci zůstává pokožka sametově matná.

Výživná pleťová maska

Potřebujeme: 1 lžičku oleje z lískových oříšků, 2 lžíce tekutého medu Postup: Přísady smícháme dohromady a vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 30 minut působit. Pak opláchneme vlažnou vodou.

Mandle

Madle jsou výborným zdrojem hořčíku, vápníku, fosforu, železa, zinku, manganu a vitaminů skupiny B. Z mandlí se lisuje kvalitní olej.

Léčivé účinky mandlí

Mandle posilují imunitní systém, kosti, nervy i srdce. Snižují hladinu cholesterolu a chrání tělo před volnými radikály. Jsou zajímavou prevencí i doplňkovou léčbou všech onkologických onemocnění.

Mandle v kosmetice

Mandlový olej je vhodný pro citlivou, suchou a podrážděnou pokožku. Můžeme si s ním zjemnit i popraskanou, hrubou kůži či kožní neduhy. Výborně zklidňuje pokožku spálenou sluncem.

Mandlový peeling

Potřebujeme: 5 mandlí, 1 lžící kvalitního tekutého medu, půl lžičky citronové šťávy Postup: Mandle nastrouháme najemno, smícháme s medem a citronovou šťávou. Pastu pak nanášíme jemnými krouživými pohyby na obličej a dekolt. Jemně promasírujeme a pak ji opatrně smyjeme teplou vodou.

Regenerační sprchový ole j

Potřebujeme: 4 lžíce mandlového oleje, 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky éterického oleje z čajovníku Postup: Ingredience smícháme a vzniklou směs používáme jako sprchový gel.

Pistácie, ořechy kešu, ořechy pekan, para ořechy

I tyto ořechy jsou zdrojem kvalitních bílkovin a tuků. Obsahují minerální látky a vitaminy, jako například fosfor, vápník, hořčík, draslík, vitaminy skupiny B.

Arašídy

Arašídy jsou bohaté na fosfor, hořčík, železo a zinek. Dále jsou dobrým zdrojem vitaminů skupiny B a vitaminu E

Pozor! Různé tmavé tečky na vyloupaných ořeších jsou známkou přítomnosti toxinů!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud byste si chtěli užít v partnerském svazku trochu legrace, oznamte drahé polovičce, že je Mezinárodní den bez kalhotek. V posledních dnech jste pod vlivem nadcházejícího úplňku, který…