Zdraví a fit do 74, nebo až do 84 let? Pět faktorů, kterými si to sami rozhodnete

23. 2. 2020
Zdraví a fit do 74, nebo až do 84 let? Pět faktorů, kterými si to sami rozhodnete
Všichni bychom rádi byli zdraví a žili dlouho. Vědci v nedávno publikované studii dospěli k závěru, že existují konkrétní faktory, které zvyšují šance na dožití se vyššího věku v dobré kondici. Již dříve se mnoho výzkumů zabývalo vlivem kouření, pohybu, alkoholu a stravovacích návyků na délku a kvalitu života a výskyt chronických onemocnění. Jen málo studií však řešilo, jak kombinace těchto faktorů souvisí se zdravím i ve vysokém věku.

„Chtěli jsme zjistit, zda zdravá výživa a cvičení mohou prodloužit život. Ale nejde jen o délku života, ale i o jeho kvalitu. A k tomu patří život bez vážného onemocnění, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění a diabetes,“ vysvětluje hlavní autor studie doktor Frank Hu. Nejzdravější ze všeho je vážit tak akorát. Tady jsou další výsledky této studie:

5 rozhodujících zdravotních faktorů

Vědci zkoumali údaje od zhruba 73 000 zdravotních sester a 40 000 mužských zdravotnických pracovníků. Na začátku studie neměli její účastníci rakovinu, kardiovaskulární onemocnění ani diabetes 2. typu. Během 20 let byli na tyto choroby pravidelně testováni, vědci si zapisovali nové diagnózy a úmrtí. Dalšími kritérii byl věk, etnický původ a rodinná anamnéza.
Z výsledků studie vyplývá, že faktory, které způsobí, že se dožijete vysokého věku ve zdraví, jsou:
- nikdy nekouřit
- nejméně 30 minut fyzické aktivity denně
- když pít, tak jen s mírou
- váha tak akorát (tedy BMI mezi 18,5 a 25)
- kvalitní strava

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Šéf má na vás přehnané nároky, ale už se s ním kvůli tomu nepouštíte do křížku. Díky pozitivnímu přístupu se zlepšují vztahy na pracovišti s kolegy a nadřízený může jenom obdivně zírat!…

Nejčtenější články

Doporučujeme