Zdraví je obrazem střevní mikroflóry

14. 9. 2001
Zdraví je obrazem střevní mikroflóry
V lidském zažívacím ústrojí jsou mikroorganismy usídleny v miliardových počtech (jejich váha může přesahovat 1 kg). Jejich svět je velmi pestrý - zahrnuje stovky druhů - prospěšných i škodlivých. Často ani netušíme, jak moc ovlivňují náš život.

Zdraví je obrazem střevní mikroflóry

V lidském zažívacím ústrojí jsou mikroorganismy usídleny v miliardových počtech (jejich váha může přesahovat 1 kg). Jejich svět je velmi pestrý - zahrnuje stovky druhů - prospěšných i škodlivých. Často ani netušíme, jak moc ovlivňují náš život. Velmi záleží na tom, které bakterie se na složení střevní mikroflóry podílejí. Dojde-li k porušení její rovnováhy, mohou nás čekat bolestivé křeče a naše střeva co chvíli žadoní o vyprázdnění. Podobné trápení prožívá mnoho lidí při prázdninových cestách do zahraničí, kdy se snadno do jejich trávicího ústrojí dostávají s exotickou stravou bakterie, které výletníka často zcela paralyzují. Pro mnohé může být překvapující fakt, že dlouhodobě nepříznivé složení střevní mikroflóry se může projevit výskytem nemocí, které s bakteriemi žijícími ve střevě na první pohled nijak nesouvisejí. Jsou to např. náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům včetně akné, alergiím, rakovině tlustého střeva a konečníku a dalším chorobám.

Rovnováha střevní mikroflóry je u většiny naší populace narušena z důvodu konzumace tepelně a chemicky upravených potravin, nedostatku pohybu, léčby antibiotiky, každodenního stresu, cestování či změny stravovacích návyků. Jedním z prostředků, který dokáže snižovat výskyt chorob souvisejících s porušením rovnováhy ve střevech, jsou tzv. probiotika. Mezi ně patří vedle bifidobakterií a laktobacilů i bakterie rodu Enterococcus.

Složení střevní mikroflóry můžeme do jisté míry regulovat vhodnou stravou s vysokým obsahem fermentovaných mléčných výrobků, například jogurtů či kefírových mlék. Ty obsahují bakterie mléčného kvašení, jež se významně podílejí na zvyšování obranyschopnosti organismu. Typické jogurtové bakterie si však neporadí s kyselým prostředím žaludku, které je ničí. Tuto překážku však hravě překonají bakterie rodu Enterococcus, které lépe než ostatní probiotické bakterie (laktobacily, bifidobakterie) odolají nepříznivému prostředí při průchodu žaludkem a ve střevě se nejen uchytí, ale také se v něm velmi rychle rozmnožují. V cíli své cesty pak enterokoky preventivně působí proti průjmům, posilují odolnost organismu, snižují riziko rakoviny střev, obnovují střevní mikroflóru narušenou léčbou antibiotiky a přispívají ke správnému trávení a vyprazdňování. Bakterie rodu Enterococcus poprvé na našem trhu naleznete v obou novinkách řady Harmony Line, které během září přináší na český trh akciová společnost IVAX-CR. Výrobky pod názvy Enterococcus Harmony Line a Enterococcus forte + selen Harmony Line budou k dostání v běžné síti lékáren za velmi přijatelnou cenu.

Enterococcus Harmony Line, který obsahuje 600 tisíc až 1 miliardu živých bakterií v jedné tobolc e, se užívá 1-2 krát denně 1-2 tobolky u dospělých. Dětem starším 3 let se podává 1 tobolka 1-2 krát denně. Pokud chceme našemu organismu ulehčit před dlouhou cestou, měli bychom s užíváním začít 2 dny před plánovaným odjezdem a pokračovat až do návratu domů.
V případě potřeby dospělí 3-4 tobolky 2 krát denně, děti starší 3 let 1-2 tobolky 2krát denně.

Prospěšné účinky a aktivita bakterií rodu Enterococcus faecium se zvyšují, pokud přípravek obsahuje spolu s enterokoky také selen. I tuto variantu nabízí řada Harmony Line pod názvem Enterococcus forte + selen (přípravek obsahuje až 6 - 10 miliard živých bakterií). Selen navíc zpomaluje proces stárnutí buněk, neutralizuje vliv některých karcinogenních látek a poskytuje ochranu proti určitým nádorovým onemocněním. Jeho nedostatek se naopak projevuje sníženou účinností imunitního systému. Přípravek Enterococcus forte + selen by kvůli obsahu 50 mg selenu neměly užívat děti do 12 let. Doporučená denní dávka je 1 tobolka po dobu 4 týdnů. Při udržovací kúře se užívá 1 - 3 tobolky týdně.

Zdroj: Ag. Impact

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S partnerem už nejste tak na ostří nože jako na začátku týdne, a proto se rozhodnete strávit víkend jako rodina. Nutno říci, že si velmi dobře rozumíte i se svými kamarády, možná byste…

Nejčtenější články

Doporučujeme