Zdraví je obrazem střevní mikroflóry

14. 9. 2001
Zdraví je obrazem střevní mikroflóry
V lidském zažívacím ústrojí jsou mikroorganismy usídleny v miliardových počtech (jejich váha může přesahovat 1 kg). Jejich svět je velmi pestrý - zahrnuje stovky druhů - prospěšných i škodlivých. Často ani netušíme, jak moc ovlivňují náš život.

Zdraví je obrazem střevní mikroflóry

V lidském zažívacím ústrojí jsou mikroorganismy usídleny v miliardových počtech (jejich váha může přesahovat 1 kg). Jejich svět je velmi pestrý - zahrnuje stovky druhů - prospěšných i škodlivých. Často ani netušíme, jak moc ovlivňují náš život. Velmi záleží na tom, které bakterie se na složení střevní mikroflóry podílejí. Dojde-li k porušení její rovnováhy, mohou nás čekat bolestivé křeče a naše střeva co chvíli žadoní o vyprázdnění. Podobné trápení prožívá mnoho lidí při prázdninových cestách do zahraničí, kdy se snadno do jejich trávicího ústrojí dostávají s exotickou stravou bakterie, které výletníka často zcela paralyzují. Pro mnohé může být překvapující fakt, že dlouhodobě nepříznivé složení střevní mikroflóry se může projevit výskytem nemocí, které s bakteriemi žijícími ve střevě na první pohled nijak nesouvisejí. Jsou to např. náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům včetně akné, alergiím, rakovině tlustého střeva a konečníku a dalším chorobám.

Rovnováha střevní mikroflóry je u většiny naší populace narušena z důvodu konzumace tepelně a chemicky upravených potravin, nedostatku pohybu, léčby antibiotiky, každodenního stresu, cestování či změny stravovacích návyků. Jedním z prostředků, který dokáže snižovat výskyt chorob souvisejících s porušením rovnováhy ve střevech, jsou tzv. probiotika. Mezi ně patří vedle bifidobakterií a laktobacilů i bakterie rodu Enterococcus.

Složení střevní mikroflóry můžeme do jisté míry regulovat vhodnou stravou s vysokým obsahem fermentovaných mléčných výrobků, například jogurtů či kefírových mlék. Ty obsahují bakterie mléčného kvašení, jež se významně podílejí na zvyšování obranyschopnosti organismu. Typické jogurtové bakterie si však neporadí s kyselým prostředím žaludku, které je ničí. Tuto překážku však hravě překonají bakterie rodu Enterococcus, které lépe než ostatní probiotické bakterie (laktobacily, bifidobakterie) odolají nepříznivému prostředí při průchodu žaludkem a ve střevě se nejen uchytí, ale také se v něm velmi rychle rozmnožují. V cíli své cesty pak enterokoky preventivně působí proti průjmům, posilují odolnost organismu, snižují riziko rakoviny střev, obnovují střevní mikroflóru narušenou léčbou antibiotiky a přispívají ke správnému trávení a vyprazdňování. Bakterie rodu Enterococcus poprvé na našem trhu naleznete v obou novinkách řady Harmony Line, které během září přináší na český trh akciová společnost IVAX-CR. Výrobky pod názvy Enterococcus Harmony Line a Enterococcus forte + selen Harmony Line budou k dostání v běžné síti lékáren za velmi přijatelnou cenu.

Enterococcus Harmony Line, který obsahuje 600 tisíc až 1 miliardu živých bakterií v jedné tobolc e, se užívá 1-2 krát denně 1-2 tobolky u dospělých. Dětem starším 3 let se podává 1 tobolka 1-2 krát denně. Pokud chceme našemu organismu ulehčit před dlouhou cestou, měli bychom s užíváním začít 2 dny před plánovaným odjezdem a pokračovat až do návratu domů.
V případě potřeby dospělí 3-4 tobolky 2 krát denně, děti starší 3 let 1-2 tobolky 2krát denně.

Prospěšné účinky a aktivita bakterií rodu Enterococcus faecium se zvyšují, pokud přípravek obsahuje spolu s enterokoky také selen. I tuto variantu nabízí řada Harmony Line pod názvem Enterococcus forte + selen (přípravek obsahuje až 6 - 10 miliard živých bakterií). Selen navíc zpomaluje proces stárnutí buněk, neutralizuje vliv některých karcinogenních látek a poskytuje ochranu proti určitým nádorovým onemocněním. Jeho nedostatek se naopak projevuje sníženou účinností imunitního systému. Přípravek Enterococcus forte + selen by kvůli obsahu 50 mg selenu neměly užívat děti do 12 let. Doporučená denní dávka je 1 tobolka po dobu 4 týdnů. Při udržovací kúře se užívá 1 - 3 tobolky týdně.

Zdroj: Ag. Impact

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ještě pár dnů máte šanci udělat potřebné změny ve vztazích, na kterých vám záleží, ale dosud na nich leží nějaký stín. Se svým protějškem jednejte zcela na rovinu, i když to bohužel nebude…

Nejčtenější články