Zdraví trávicího ústrojí

18. 1. 2002
Zdraví trávicího ústrojí
Funkce trávicího ústrojí a jeho ekologie jsou základem zdravého lidského organismu. Nerovnováha tohoto základu ovlivňuje pocity dobré pohody.

Zdraví trávicího ústrojí

Funkce trávicího ústrojí a jeho ekologie jsou základem zdravého lidského organismu.

Nerovnováha tohoto základu ovlivňuje pocity dobré pohody. Hladinu toxinů v celém těle určuje struktura a funkce střev, která je nezbytná pro detoxikační procesy. Čištění a léčení zažívacího ústrojí, zejména tlustého střeva, je základem úspěšné detoxikace.

" Jsme to, co jíme a asimilujeme, a ne to, co vylučujeme ". Obsah této věty vystihuje podstatu funkce zažívacího ústrojí. Trávicí ústrojí určuje, jaké živiny ze stravy přijímáme, a řídí vylučování toxinů z našeho těla při procesech detoxikace. Proces detoxikace skutečně začíná v tlustém střevě. Trávicí trakt musíme pravidelně čistit, aby naše tělo mohlo účinně detoxikovat škodlivé látky. Zabýváme se proto různými speciálními programy pro detoxikace.

Nejdříve se zaměříme pouze na základ procesů, které v zažívacím ústrojí probíhají, a na jejich vliv na celkové zdraví.

ZAJÍMAVOSTI O TRÁVICÍM TRAKTU

  1. Povrch sliznic trávicího traktu sestává z mnoha mikroskopických zřasení a klků, většina z nich je v tenkém střevě, a velikost oblasti, jež se podílí na reakcích, je srovnatelná s plochou tenisového kurtu.
  2. V jednom gramu stolice je více bakterií, než je počet hvězd ve vesmíru ( v jedné miliontině jednoho gramu stolice je jeden milion bakterií.
  3. Mikroby v trávicím traktu jsou velice aktivní, v tomto ohledu představuje trávicí trakt hned po játrech druhou metabolicky nejaktivnější část lidského organismu.
  4. Celková hmotnost bakterií v tlustém střevě průměrného člověka je přibližně 2 kg ( nebo je stejná jako hmotnost našich jater ).
  5. Trávicí orgány produkují téměř 4,5 litru šňáv denně a jejich pomocí rozkládají a využívají potravu, kterou sníme.

Trávicí trakt se skládá z úst a zubů, jícnu a žaludku, z tenkého střeva ( dvanáctníku, lačníku a kyčelníku ), z tlustého střeva a konečníku .

Funkce trávicího traktu začíná důkladným žvýkáním , které je nezbytné pro dobré trávení a zdraví. Další orgány, jež pomáhají trávení jsou slinné žlázy, slinivka břišní, žlučník, žlázy střevní sliznice a játra.

autor: Iva Hédlová
Poradna zdravého hubnutí

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ke konci měsíce si začínáte uvědomovat své chyby a snažíte se je eliminovat. Děláte moc dobře, protože si tím ušetříte spoustu problémů. Pokud si potřebujete s někým promluvit, oslovte…

Nejčtenější články

Doporučujeme