Zdraví začíná u misky s krmením

11. 9. 2001
Zdraví začíná u misky s krmením
Řada z nás má doba čtyřnohého kamaráda. Ale víme všichni, jak správně našeho mazlíčka živit?

Zdraví začíná u misky s krmením

Řada z nás má doba čtyřnohého kamaráda. Ale víme všichni, jak správně našeho mazlíčka živit?

Výběr krmiva je jedním z nejodpovědnějších rozhodnutí každého majitele psa. Teoreticky lze psa zasytit čímkoli, ale je důležité uvědomit si, že nejde jen o plnou misku a plný žaludek čtyřnohého kamaráda. Pes může prožít zdravý, šňastný a plnohodnotný život pouze tehdy, bude-li mu jeho majitel poskytovat všechny živiny, které jeho tělo potřebuje.

Při úvahách o psím jídelníčku máme v podstatě tři možnosti: podělit se s ním o svoji večeři, uvařit speciální jídlo pro psa nebo zakoupit některé z průmyslově připravovaných krmiv.

Lidské jídlo do psí misky rozhodně nepatří, neboň svým složením zdaleka neodpovídá potřebám psa. Lidská kuchyně je bohatá na cukry a tuky, které vedou k obezitě, na sůl škodící ledvinám a na koření dráždící trávicí trakt. Pokud svého psa majitel trvale krmí vlastním jídlem, jeho tělo se musí neustále vyrovnávat s nedostatkem či přebytkem některých živin a využívat své vlastní rezervy, které jsou omezené. Chyby ve výživě se na psech neprojeví hned. Jde o dlouhodobý proces, kdy nesprávné krmení může dříve či později způsobit vážné zdravotní komplikace, které končí návštěvou u veterináře.

Doma připravovanou stravu nelze jednoznačně zařadit do kategorie dobrá nebo špatná. Příprava optimální krmné dávky vyžaduje spoustu času a hlavně odborných znalostí a zkušeností. Navíc vaření pro psa je při dnešních cenách potravin a energií značně nákladnou záležitostí. Běžným receptem na jídlo pro psa je kombinace masa, vnitřností, těstovin nebo rýže a zeleniny s přídavkem některého multivitaminového přípravku. Takové krmivo možná obsahuje všechny nezbytné látky, ale jen těžko chovatel určí, zda jsou ve správném množství a poměru. Nevýhodou vařené stravy je, že ve skutečnosti vůbec nevíte, kolik a čeho pes vlastně dostal. Zastoupení jednotlivých živin v potravinách je značně nevyrovnané, jejich biologickou hodnotu ovlivňuje také způsob a délka skladování a kuchyňská úprava. Některé živiny jsou navíc zapotřebí v tak nepatrném množství, např. selen, či v tak specifickém poměru, jako např. vápník a fosfor, že jsou v domácích podmínkách takřka neměřitelné. Lze si vypomoci komerčně vyráběnými doplňkovými vitamino-minerálovými preparáty, ale jejich laické použití je velmi ošidné a nepřesné. Chcete-li je přidávat do krmiva, raději se předem poraďte s veterinárním lékařem. Psi jsou citliví jak na nedostatek, tak i na přebytek určitých živin. A hranice mezi nedostatkem, optimálním množstvím a přebytkem je někdy velice úzká.

Průmyslově vyráběná krmiva představují jednoduché a zároveň bezpečné řešení. Majitelům ušetří práci a nejistotu, zda svému pejskovi dali vše, co potřebuje. Ale samozřejmě jen za předpokladu, že si vybere správné krmivo. Na trhu existují krmiva výtečná, dobrá, průměrná i zcela špatná. Veterinář chovatelům vždy doporučuje krmivo označené názvem kompletní. Ta obsahují všechny složky potravy potřebné ke zdravému vývinu organismu - bílkoviny pro tvorbu zdravých a silných svalů, tuky, uhlohydráty pro doplnění energie, vitaminy, minerální látky a esenciální oleje pro lesklou srst. Musíme k nim dodat pouze nezávadnou pitnou vodu.
Při výběru kvalitního krmiva je důležité sledovat složení. Jistotu chovatel získá u výrobků renomovaných značek, které prošly dlouhodobým výzkumem. Vedle krmiv tzv. kompletních jsou na trhu k dostání krmiva tzv. doplňková. Tato krmiva nejsou určena přímo k výživě zvířat, ale slouží jako pamlsky buď vitaminové, nebo s dalším účelem, např. k čištění zubů anebo to jsou vitaminy, které se smíchají přímo s masem.
V běžné obchodní síti lze zpravidla zakoupit potravu pro štěňata a krmiva pro dospělé psy.
V prodejnách s chovatelskými potřebami nebo u veterináře jsou k dostání také speciální krmné směsi - např. potrava pro psy ve výkonu, pro starší zvířata, veterinární diety pro nemocné pejsky apod. Na obalu musí být vždy uvedeno, pro koho je strava určena. Poté již stačí odměřit doporučenou krmnou dávku, která je u kvalitních krmiv uvedena na obalu. Tak, jak je důležitý správný výběr krmiva, je důležité i dávkování. Některá krmiva jsou koncentrovanější než jiná a dávkování může být výrazně nižší.

Zdroj: MVDr. Roman Kvapil, GCI

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepokoušejte se změnit lidi ve své blízkosti. Každý má svůj názor a vy dobrými postoji na život zrovna neoplýváte. Přicházíte opravdu z hloupostmi. Snad si to brzy uvědomíte, jinak si…

Nejčtenější články

Doporučujeme