Zdraví začíná v břiše: Jak na účinný detox slinivky, který zvládnete doma? | Foto: iStock

Foto: iStock

Zdraví začíná v břiše: Jak na účinný detox slinivky, který zvládnete doma?

I když jde o malý orgán, v trávicím systému má jednu z nejdůležitějších funkcí. Slinivka břišní je pro zdravé zažívání nesmírně důležitá. Zvláště během zimního období, kdy konzumujeme těžší a hůře stravitelná jídla, se vyplatí dopřát nezastupitelné slinivce pořádný detox. Jak na to pomocí snadných triků?

Nezastupitelná slinivka a slezina

Slinivka je jedním z nejdůležitějších trávicích orgánů. Přestože je poměrně malá a nenápadná, je nenahraditelná. Vyrábí trávicí enzymy, navíc ovlivňuje i všechny sliznice v těle. Udržuje hladinu cukru v krvi a vstřebává živiny. Její zdraví by pro nás mělo být na prvním místě, protože nemoci a potíže spojené se slinivkou jsou většinou skutečně nebezpečné. Stejně důležitá je i slezina, která se slinivkou úzce spolupracuje a je součástí imunitního systému. Slezina v těle zajišťuje mimo jiné produkci potřebných protilátek.

Jaké divoce rostoucí bylinky využijete při detoxu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Když zlobí, projevuje se palčivou bolestí

Slinivka se nachází v levém podžebří, poblíž jsou další orgány trávicí soustavy, jako zmíněná slezina, žaludek, dvanáctník a část ledviny. Bolest slinivky může být různá. Pokud je podrážděná, projeví se obvykle palčivou bolestí. Ta se obvykle může zhoršovat vleže a při zátěži.

Na problémy se slinivkou obvykle upozorní ještě další příznaky – hodně světlá stolice a průjem, nadýmání a jiné střevní potíže. Jestli vás problémy trápí už několik dnů, je načase vyzkoušet některá režimová opatření, která vám mohou pomoci. Pokud jsou ale bolesti nesnesitelné nebo přetrvávají dlouhou dobu, i když máte zdravou životosprávu, raději neodkládejte návštěvu lékaře.

Pokračování 3 / 6

Dopřejte si detox a uveďte lymfu do pohybu

Pokud se zrovna ptáte, jak nejlépe slinivku chránit a co můžete udělat pro to, aby bylo vaše trávení zcela v pořádku, odpověď je poměrně jednoznačná. Slinivku a slezinu je dobré čas od času „očistit“, a to tak, že si dopřejete detox neboli celkovou očistu těla od vnějších škodlivin a toxických volných radikálů.

Celý proces je nejvíce potřeba právě na podzim a v zimě, kdy tyto dva orgány dostávají vlivem mnoha faktorů zabrat. Další stejně podstatnou zásadou pro zdraví vašeho celkového trávení je vhodný životní styl složený především ze zdravé a vyvážené stravy i dostatku pohybu. Podpořit správnou funkci slinivky a sleziny mohou masáže, rychlá chůze nebo plavání. Tyto aktivity dokážou rozproudit lymfu podporující imunitu a odvod odpadních látek z těla.

Pokračování 4 / 6

Detox pomocí bylinek

Nejúčinnějším způsobem, jak očistit slinivku a slezinu, bývají bylinky. Oblíbené způsoby léčby našich prababiček se osvědčují i v současnosti. Vyzkoušejte si přípravu domácích bylinkových čajů. Účinná je například pampeliška, která má pozitivní účinky na tvorbu trávicích šťáv a utlumuje bolesti a křeče slinivky.

Stejně prospěšné jsou kopřivy, ze kterých si můžete doma snadno připravit čaj. Pokud nejste zrovna fanynkou čajů, vsaďte na kmín, který si můžete přidávat do jídla dle libosti, protože má blahodárné účinky na trávení. Na očistu slinivky a sleziny funguje také lístek čerstvé šalvěje, který je třeba rozžvýkat a spolknout. Očistnou kúru se vyplatí praktikovat maximálně po dobu dvou měsíců.

Pokračování 5 / 6

Vsaďte na obklady a zbavte se stresu

Chcete vyzkoušet detox zvnějšku? Stačí si přiložit na oblast slinivky obklad z tučného tvarohu, jedné cibule a kapky citronové šťávy. Ideálně bavlněný nebo lněný kapesník se směsí položte na oblast slinivky a nechte účinkovat alespoň půl hodiny. Metodu opakujte každý den jednou po dobu čtrnácti dnů. Pokud nemáte po ruce zmíněné ingredience, dobře poslouží i samotný teplý polštářek, který si položíte na tělo a dopřejete si příjemné zahřívání.

Další radou, jak na zimní očistu trávení, je trochu otřepaná fráze „zbavte se stresu“. I když se někdy hůře praktikuje, na fyzické zdraví má výrazný vliv. Celé oblasti orgánů kolem slinivky výrazně škodí chronický a dlouhodobý stres. Snažte se být tedy větší sobec a zajímat se i o své vlastní blaho než jen o druhé. Udělejte si čas pro sebe a své koníčky. Nestyďte se požádat o pomoc terapeuta, pokud je to potřeba.

Pokračování 6 / 6

Jak na správné trávení?

V případě prevence zdraví slinivky se v zimním období vyplatí odlehčit jídelníček, omezit citrusy i všechny studené ovocné a zeleninové šťávy. Důvodem je podle čínské medicíny fakt, že tělo značně ochlazují. Vhodné pro zažívání nejsou přes chladné období příliš ani mléčné výrobky. Snažte se zcela vyvarovat sladkostem, polotovarům a uzeninám, klasické bílé mouce a cukru. Zapomeňte i na nadměrnou konzumaci alkoholu a kouření. 

Všechny uvedené neřesti obecně zdraví neprospívají. Nepodceňujte ani během zimního období dostatečný pitný režim podstatný pro celkovou kondici. Krajně nezdravá jsou smažená jídla a pokrmy s množstvím cukru a bílé mouky, proto je raději alespoň po dobu trávicího detoxu zcela vynechte.

Doporučujeme

Články odjinud