Zdravotní sestra falšovala testy na rakovinu

7. 10. 1999
Zdravotní sestra praktického gynekologa Thomase Fiedlera v Linci řadu let "ze soucitu" falšovala pozitivní výsledky testů na rakovinu děložního čípku na negativní a není vyloučeno, že tím v některých případech způsobila i smrt.

Zdravotní sestra falšovala testy na rakovinu

Zdravotní sestra praktického gynekologa Thomase Fiedlera v Linci řadu let "ze soucitu" falšovala pozitivní nebo podezření vzbuzující výsledky testů na rakovinu děložního čípku na negativní a není vyloučeno, že tím v některých případech způsobila i smrt. Takto ohroženo je na sto čtyřicet žen, které byly vyzvány k absolvování nových testů.
"Nedokázala jsem už snášet ty slzy a zoufalství v ordinaci při oznámení pozitivního nálezu," vysvětlila sestra. Aféra se provalila poté, co se sestra odstěhovala z Lince do Vídně a pacientky, které byly dosud "zdravé", najednou začaly dostávat pozitivní nálezy.

V laboratoři, která testy děložních výtěrů zpracovávala, byly jiné výsledky zjištěny až u sto čtyřiceti případů z celkem třinácti tisíc vyšetření. Sestra, která výsledky telefonicky oznamovala pacientkám, přitom dokázala oklamat nejen svého lékaře, ale i odbornou kontrolu.

Zdravotní sestra "upravovala" výsledky testů od roku 1994 do letošního jara, kdy se s manželem odstěhovala. Její lékař ji dosud považoval za zcela spolehlivou a u pacientek byla mimořádně oblíbená.

Rakovina děložního čípku je poměrně snadno zjistitelná a při včasné operaci je až ze sta procent vyléčitelná. Zanedbání ovšem může způsobit velké problémy. Lékař Thomas Fiedler uvedl, že mu zatím není znám žádný případ úmrtí, který by z aféry vyplýval.

Zdroj  MF

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnešní novoluní vám otevře nové možnosti realizace a řešení úkolů. Bude pro vás opravdu šťastné, protože získáte pochvalu od šéfa a pomůžete si k penězům, které tak žalostně potřebujete,…

Nejčtenější články

Doporučujeme