Zelená lékárna. Po čem sáhnout, když nechcete prášky?

18. 12. 2014
Zelená lékárna. Po čem sáhnout, když nechcete prášky?
Využijte sílu přírodních prostředků k posílení obranyschopnosti organismu, prevenci, ale i zahánění neduhů.

Česnek mocný nejen vůní

Jeho léčivé účinky využívali již staří Egypťané, kromě jiného byl součástí jídla, které dostávali dělníci při stavbě pyramid. Od dob středověku, kdy se hojně užíval jako prostředek proti infekcím, jeho oblíbenost nejen gurmánská rozhodně neklesá. Česnek dokáže mnoho, ale především zatočit s choroboplodnými zárodky, viry, plísněmi a zánětlivými procesy v těle. Zlepšuje také prostředí střevní mikroflóry, což je pro imunitu velmi důležité.

Je vynikající nejen na léčbu vzniklých obtíží, ale především jako preventivní prostředek. Po česneku se více potíme a tím vylučujeme z těla škodliviny a stimulujeme imunitní systém. Silná česnečka je nejen osvědčeným lékem na kocovinu, ale dopřejete-li si ji alespoň jednou za týden, posílíte svůj imunitní systém. Kromě toho dokáže zatočit i s viry chřipky, tedy přinejmenším s určitými skupinami, které způsobují lehčí formy chřipky a rýmu.

Domácí recept na posílení imunity

Připravte malé kousky chleba namazané máslem a medem. Posypte je vydatně tymiánem a navrch dejte jemně nasekaný stroužek česneku. Dopřejte si jeden kousek chleba alespoň třikrát denně.

Cibule nejen pro pláč

Dříve se věřilo, že její charakteristická vůně má moc zahnat zlé duchy a ochránit před morovou nákazou. Jestli je to pravda, těžko posoudíme, dnes ale s jistotou víme, že její antibiotické účinky jsou skvělou prevencí zánětů a zároveň pomocníky v léčbě katarů horních cest dýchacích doprovázených rýmou, zánětem v krku a kašlem. Při nachlazení dokáže cibule ničit choroboplodné zárodky a zároveň slouží jako zdroj vitaminu C.

Syrová osolená kolečka cibule přiložená na noc na kuří oka používaly jako osvědčený recept už naše babičky. Obklady z cibulových slupek pomáhají při zánětu středního ucha, ale účinné jsou i při hojení malých poranění kůže nebo po bodnutí hmyzu. Při nachlazení, bolesti v krku, ale i zánětu močových cest je ideální cibulová šťáva nebo cibulový čaj, ten hubí choroboplodné zárodky a posiluje imunitu, takže je skvělou prevencí před podzimními nachlazeními.

Čaj z Všestarské cibule na posílení imunity

Ze čtyř velkých cibulí odstraňte vrchní špinavé slupky, ale neloupejte je. Rozkrojte je na poloviny a dejte vařit, přidejte majoránku a nechte projít varem a chvíli povařte, pak nechte asi 15 minut louhovat. Sceďte, ochuťte medem a pijte v průběhu dne.

Královna prevence – třapatka nachová

Jinak též Echinacea purpurea je jednou z vůbec nejúčinnějších léčivých bylin. Pokud s jejím užíváním začnete včas, je schopná zabránit propuknutí nachlazení a přispět k rychlejšímu uzdravení. Pomáhá s rychlejším a lehčím průběhem infekcí a zmírňuje záněty. Při pravidelném užívání je prevencí před opakujícími se infekcemi, ale také při náchylnosti k jejich propuknutí. Po vnitřním užití třapatka aktivuje imunitní systém (a to hned na sliznici v oblasti ústní dutiny a hltanu, takže při užívání kapek je chvíli podržte v ústech!) a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Echinacea je vhodným bylinným prostředkem na doplnění léčby antibiotiky, ale také na celkové výkonnostní posílení organismu, proto se její užívání doporučuje při zvýšené fyzické i psychické námaze. Vzhledem k tomu, že látky obsažené v této rostlině jsou v domácím užití účinné pouze v čerstvém stavu, můžete využít široké nabídky echinaceových potravinových doplňků, nejlépe kapek.

Čaj z čerstvých natí

2 polévkové lžíce natí třapatky nachové, především květní úbory, jakmile se květní lůžka vyklenou jako „barevní ježci“. Spařte je čtvrt litrem vařící vody a nechte 10 minut louhovat. Pak slijte a ochuťte medem a citronem.

Mocné bezové květy

„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,“ říká rčení z řecké mytologie a má pravdu. Bezové květy posilují obranyschopnost organismu, při horečce a infekcích podporují produkci potu a pomáhají při silném zahlenění, kašli a zánětech čelních dutin. Bezový čaj podporuje imunitní systém těla obzvláště při úporném a dlouhotrvajícím nachlazení. V případě, že vás netrápí potíže s vysokým nebo kolísavým krevním tlakem, můžete svou odolnost posílit navíc několikaminutovou koupelí nohou.

Černý bez rozpouští také hleny a látky v něm obsažené podporují produkci sekretu v průduškách, což přináší úlevu při suchém kašli. Zároveň ale umí při zahleněném kašli nebo zánětu vedlejších dutin nosních rozpouštět zatuhlé, pevně uchycené sekrety. Bezové květy jsou zkrátka mocné. Plody bezu posilují imunitní systém organismu a působí antiviroticky. Vzhledem k jejich vysokému obsahu vitaminu C jsou podávány ve formě čaje proti horečce během chřipkových sezon.

Čajová preventivní i léčivá kúra z bezových květů

Spařte čajovou lžičku květů 200 ml vody a nechte sedm minut louhovat. Jako prevenci před nachlazením a virózami jej pijte po dobu jednoho týdne a nejlépe dva hrníčky denně. V případě, že vás nachlazení neminulo a máte zánět vedlejších nosních dutin a průdušek, můžete tento čaj využít k inhalaci. Zároveň uklidní i namáhané oči.

Heřmánkové pohlazení

I když ho někteří považují za plevel, patří od dob starověkého Egypta mezi nejuniverzálnější přírodní léčivé prostředky. Od schopnosti urychlit hojení ran přes nachlazení, při žaludečních potížích, při plenkové dermatitidě, ale také na zklidnění při podráždění nervů a k lepšímu spánku. Slizové látky v něm obsažené přispívají k tomu, že heřmánek chrání povrch sliznice a zároveň dokáže stimulovat imunitní systém.

Právě proto jej už naše praprababičky používaly při léčbě zánětů hltanu nebo hrtanu, při bronchitidě, zánětu vedlejších nosních dutin. Můžete ho nejen pít, ale i využít k inhalacím a výtečný je jako kloktadlo, kde se uplatní jeho protizánětlivé a antibakteriální účinky a schopnost urychlovat hojení. Obzvlášť silný a účinný je heřmánek český známý spíše pod svým latinským názvem Chamomilla bohemica, který se vyznačuje obzvlášť vysokým obsahem účinných silic.

Čaj s širokým záběrem uplatnění

Heřmánkový čaj se hodí k parním inhalacím, jako kloktadlo, ale můžete do něj namočit i látku, kterou poté použijete na Priessnitzův obklad. Přelijte jednu až dvě čajové lžičky heřmánku šálkem horké vody a nechte sedm minut louhovat.

Léčivý doušek skrytý v mateřídoušce

Už od antického Řecka patřila mateřídouška k jedněm z nejdůležitějších vykuřovacích bylin, a měla navíc povzbuzovat mysl a srdce. Kromě toho, že její léčebné účinky lze využít při zažívacích či menstruačních potížích, je skvělá i na onemocnění dýchacích cest. Velmi účinná je při léčbě kašle. Mateřídouška uvolňuje křeče a uklidňuje hlavně hladkou svalovinu průdušek, rozpouští tuhé hleny a podporuje jejich uvolňování při kašli. Pomáhá při zánětech krčních mandlí a dýchacích cest. Navíc posiluje přirozenou obranyschopnost, a je tím pádem skvělá v prevenci před chřipkovými infekcemi.

Čaj z mateřídouškové natě

Přelijte čajovou lžičku mateřídouškové natě jedním šálkem horké vody. Nechte 10 minut louhovat a pak slijte, pijte až třikrát denně. Pokud jej použijete v boji proti kašli, oslaďte ho navíc medem a přidejte i citron. Jinak pomůže při zahlenění a rýmě, a to ve formě inhalace nebo kloktadla. Po prodělané chřipce si tento čaj dopřejte jednou denně, aby se váš organismus posílil.

Další silní pomocníci

Křen – ostrá a štiplavá chuť čerstvého nastrouhaného křenu uvolňuje dýchací cesty. Obsah vitaminů a minerálů zaručuje posilování obranyschopnosti organismu a ochranu před nachlazením.

Židovský penicilin – právě tak se říká silnému drůbežímu vývaru, který dokáže doslova postavit na nohy.

Šťáva z černé ředkve – přináší úlevu při kašli. Stačí ji nakrájet na kolečka, prosypat moučkovým cukrem a zase poskládat dohromady, sepnout gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky cukru slaďoučká. Pak už jen stačí třikrát denně polévková lžíce a kašel se dá na ústup.

Více informací na www.oznaceni-eu.cz

(Zdroj informací: Atlas liečivých rastlin a lesných plodov, Kresánek a Krejča. Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je v nepříjemné kvadratuře s Plutem, proto vidíte problémy tam, kde nejsou. Určitě se vám otevřou oči, ale na to si chvíli počkáte. Milé Váhy, povinnosti si pečlivě rozprostřete a…