Zemřel herec Kirk Douglas: Bájný Spartakus, který si musel změnit jméno

7. 2. 2020
V požehnaném věku 103 let zemřel ve středu 5. února 2020 americký herec Kirk Douglas. U filmu debutoval už v roce 1946, na plátně se ale objevoval ještě před několika lety. Oscarový velikán, který se krom hraní věnoval také režii a produkci, málem vyfoukl slávu českému režisérovi Miloši Formanovi!

Tvrdé dětství

Kirk Douglas se narodil v roce 1916 pod jménem Isur Danielovič Děmskij. Jeho otec byl ruský Žid a do Ameriky utekl před kozáckými pogromy, aby si zachránil holý život. Byl negramotný stejně jako jeho manželka a v USA se živil jako hadrář. Spolu s Kirkem vychovával ještě šest dcer, takže rodina žila v opravdu nuzných poměrech. Sám Kirk poznal už jako dítě, že ruské jméno a židovský původ mu v životě přitíží – i ve škole ho kvůli tomu spolužáci šikanovali.

Na jeviště se Kirk dostal poprvé už ve třinácti letech. Musel ale finančně podporovat svoji chudou rodinu, a tak se už od dětství živil jako kamelot, číšník, uvaděč, prodavač ovoce a noční hlídač. Během studia na vysoké škole, kde se mimo jiné věnoval sportu a stal se několikanásobným studentským přeborníkem v boxu a řecko-římském zápase, si zvolil své první umělecké jméno Isadore Demsky, pod nímž vystupoval na letních scénách v New Yorku i na Broadwayi.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jakmile přijdete na pracoviště, bez okolků se pustíte do plnění úkolů. Nadřízený je mile překvapený, protože doteď jste se jeho požadavkům spíše vyhýbali. Milé Rybičky, vše berete s…

Nejčtenější články

Doporučujeme