Zemřel herec Kirk Douglas: Bájný Spartakus, který si musel změnit jméno

7. 2. 2020
V požehnaném věku 103 let zemřel ve středu 5. února 2020 americký herec Kirk Douglas. U filmu debutoval už v roce 1946, na plátně se ale objevoval ještě před několika lety. Oscarový velikán, který se krom hraní věnoval také režii a produkci, málem vyfoukl slávu českému režisérovi Miloši Formanovi!

Tvrdé dětství

Kirk Douglas se narodil v roce 1916 pod jménem Isur Danielovič Děmskij. Jeho otec byl ruský Žid a do Ameriky utekl před kozáckými pogromy, aby si zachránil holý život. Byl negramotný stejně jako jeho manželka a v USA se živil jako hadrář. Spolu s Kirkem vychovával ještě šest dcer, takže rodina žila v opravdu nuzných poměrech. Sám Kirk poznal už jako dítě, že ruské jméno a židovský původ mu v životě přitíží – i ve škole ho kvůli tomu spolužáci šikanovali.

Na jeviště se Kirk dostal poprvé už ve třinácti letech. Musel ale finančně podporovat svoji chudou rodinu, a tak se už od dětství živil jako kamelot, číšník, uvaděč, prodavač ovoce a noční hlídač. Během studia na vysoké škole, kde se mimo jiné věnoval sportu a stal se několikanásobným studentským přeborníkem v boxu a řecko-římském zápase, si zvolil své první umělecké jméno Isadore Demsky, pod nímž vystupoval na letních scénách v New Yorku i na Broadwayi.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Den Evropy vnímáte pozitivně, na chvíli vás odvede od nepříjemných profesních myšlenek. Jezdíte prstem po mapě, zajímáte se o památky a dějiny. Vylepšíte svůj všeobecný přehled a budete na…