Královna šansonu Hana Hegerová Zdroj: Archiv youtube.com

Královna šansonu Hana Hegerová Zdroj: Archiv youtube.com

Hana Hegerová měla hodně tváří Zdroj: Archiv youtube.com
Byla to ta šansonová, ale také popovější a pak trošku skrytá bluesová a jazzová Zdroj: Archiv youtube.com
Znali ji i fanoušci v Kanadě, Finsku či Argentině Zdroj: Archiv youtube.com
Dokonce se setkala s legendární kapelou Beatles Zdroj: Archiv youtube.com
16
Fotogalerie

Rok od smrti Hany Hegerové: Královna šansonu trávila poslední dny v nemocnici

Právě dnes, 23. března 2022, si připomínáme smutné výročí smrti přední české zpěvačky Hana Hegerové, která zemřela před rokem ve věku devětaosmdesáti let. Se svými písničkami dosáhla úspěchu i za hranicemi České republiky, aplaudovali jí fanoušci třeba v Kanadě, Německu, Argentině nebo Finsku. Připomeňte si některé zásadní okamžiky jejího života i její nejkrásnější písničky a skvělé role!

Šansonová královna

Zahraniční kritici ji nazývali Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především právě jako zpěvačka šansonu, která neměla žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala schopností dramaticky interpretovat text. Hana Hegerová měla hodně tváří, byla to ta šansonová, ale také popovější a pak trošku skrytá bluesová a jazzová.

Každý nejspíše ví, že zpívala francouzsky, ale mohlo vás překvapit, že zpívala velmi přesvědčivě i v němčině, díky čemuž sklidila velké uznání i v německy mluvících zemích. A nejen tam, znali ji i fanoušci v Kanadě, Finsku či Argentině. Dokonce se setkala s legendární kapelou Beatles. Přestože ji režim držel v osmdesátých letech od mikrofonu co nejdále, ona se po revoluci vrátila zpět do uměleckého života, znovu začala vystupovat a její koncerty byly skoro vždy beznadějně vyprodané.

Jaké byly charakteristické písně Hany Hegerové? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Z baletky zpěvačkou

Narodila se v rodině bankovního ředitele a už od dětských let chodila do baletní školy v Bratislavě, což jí ze zdravotních důvodů později doktoři zakázali. Její vlastní jméno je Carmen Farkašová-Čelková. Prošla divadelními soubory v Žilině a v Tatra revue a poprvé se přejmenovala na Hanu Čelkovou, což později změnila na Hanu Hegerovou.

V roce 1958 se dostala do pražského Rokoka a o dva roky později ji Ján Roháč přetáhl do Semaforu, kde zpívala v Šesti ženách, poté v Dobře placené procházce (i ve filmové podobě Miloše Formana) a nazpívala řadu hitů jako Zlá neděle, V opeře, Pro Kiki, Choď po špičkách nebo Dnes naposled. Hrála i ve slavném filmu Kdyby 1000 klarinetů a v Semaforu uváděla i svůj vlastní recitál (spolu s Miroslavem Horníčkem).

Pokračování 3 / 6

Výlety za hranice

Na konci 60. let se jí otevřely hranice, hostovala v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu, v Německu začala vydávat dlouhohrající alba u zvučných firem jako Decca, Philips nebo Fontana. Získala řadu prestižních ocenění v zahraničí i u nás, nicméně v roce 1977 jí bylo zakázáno cestovat do zahraničí. Do Semaforu se vrátila ještě na konci 70. let do obnoveného představení Člověk z půdy.

Zajímavá je vedle Semaforu především její spolupráce s textařem Pavlem Koptou (který pro ni psal už v době působení v Semaforu) nebo s hudebníkem Petrem Hapkou (např. Levandulová). Jako herečka účinkovala i v několika filmech (Naděje, Zhasněte lampiony…).

Pokračování 4 / 6

Rány osudu

Na přelomu 70. a 80. let pak musela do vězení, jelikož jí byla „prokázána“ zpronevěra, nicméně ani s novou vládou se jí nepřestávala lepit smůla na paty. Její byt na Staroměstském náměstí shořel a ona přišla téměř o celý svůj movitý majetek. Kromě toho podstoupila operaci kvůli rakovině, naštěstí nezhoubné.

O pár let později prodělala vážný zdravotní kolaps, pravděpodobně srdeční příhodu, po níž ji lékaři uvedli do umělého spánku. Srdce ji zradilo v době, kdy ve věku sedmdesáti let zemřel její „dvorní“ skladatel a kamarád Petr Hapka. Necelý rok poté podlehl vážné chorobě její syn Matúš. Osudnou se mu ovšem nestala rakovina, měl problémy s alkoholem, který mu vážně poškodil játra a slinivku.

Pokračování 5 / 6

Hudba versus film

V roce 2002 převzala z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, byla také držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury.

Kromě koncertování stihla za svůj život ztvárnit také řadu filmových rolí, za zmínku stojí ty ve snímcích z 60. let jako Konkurs, Naděje nebo Dobře placená procházka. V roce 2008 přistoupila na nabídku českých rapperů a objevila se v dokumentu Česká RAPublika.

Pokračování 6 / 6

Zdravotní problémy

Kariéru ukončila zpěvačka v roce 2010 kvůli zdravotním problémům. Tehdy se rozhodla, že je načase odejít a užívat si zaslouženého odpočinku. S fanoušky se rozloučila albem Mlýnské kolo v srdci mém.

„Rozhodla jsem se, že už nechci. Nechci už zpívat, nechci už vystupovat veřejně. Chci se zbavit stresu. Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně,“ řekla legendární šansoniérka pro ČTK.

Interpretka nezapomenutelných hitů, jako je například píseň Zhasněte lampiony, Čerešně nebo Co mi dáš, se však se zdravotními problémy potýkala až do konce, například už nebyla schopná se pohybovat bez berlí. Poslední léta už se na veřejnosti neobjevovala, poslední okamžiky svého života byla kvůli zlomenině krčku hospitalizovaná v Nemocnici Na Homolce. Právě tam Hana Hegerová v kruhu své rodiny ve věku devětaosmdesáti let loni zemřela.

Doporučujeme

Články odjinud