Zemřela herečka Jiřina Jirásková

7. 1. 2013
Zemřela herečka Jiřina Jirásková
Po dlouhé nemoci dnes zemřela oblíbená herečka, legenda českého filmu, Jiřina Jirásková. Bylo jí 81 let.

Jednu z nejznámějších českých divadelních i filmových hereček Jiřinu Jiráskovou provázely zdravotní komplikace už delší dobu. Kvůli nemoci musela také skončit ve svém angažmá v domovském Divadle na Vinohradech.

Jiřina Jirásková vystudovala Pražskou konzervatoř, kam přešla z řádového gymnázia v Kutné Hoře. Po absolvování konzervatoře hrála nejprve rok v Hradci Králové. V roce 1951 se stala členkou pražského Divadla na Vinohradech, kde poté stále působila. Od 30. května 1990 do 30. června 2000 zde také zastávala funkci ředitelky.

Před kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk, který v roce 1960 natočil režisér Zbyněk Brynych. Potom hrála ve filmech Každá koruna dobrá a Pohled do očí. V 60. letech objevil její komediální talent režisér Zdeněk Podskalský. V 70. letech ale pro ni nastala nucená přestávka na jevišti i před kamerou. Na filmové plátno se vrátila v roce 1983 rolí zdravotní sestry na venkovském obvodě ve filmu Karla Kachyni Sestřičky.

V televizi a ve filmu vytvořila více než 140 rolí. Nejznámější jsou filmy jako Fany, Vrásky z lásky, Světáci nebo komediální série Slunce, seno.

Jejím manželem byl herec Jiří Pleskot, za kterého byla vdaná jen dva roky.Později žila dvacet sedm let se svým životním partnerem Zdeňkem Podskalským.

Jiřina Jirásková získala řady ocenění, patří mezi ně například Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, státní vyznamenání Medaile "Za zásluhy" a je i členem Dvorany slávy televizní ankety TýTý.

Foto: Profimedia.cz

Zdroj: CC BY-SA 3.0 Wikipedie

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S úterkem se toho moc nezmění. I nadále na sobě pociťujete nejistotu a chlad z opačného pohlaví, kolegů v práci i nadřízeného. To se vám příliš nelíbí, protože se v těchto stavech špatně…

Nejčtenější články

Doporučujeme