Žena mezi kulturami

9. 11. 2004
"Žena mezi kulturami" - je první z diskusních pořadů, během nichž se bude hovořit o síle tradic, náboženství a kultur a jejich vlivech na život ženy.

Ve středu 10.11. zahájí pořad Žena mezi kulturami cyklus se stejnojmenným názvem. Cyklus Žena mezi kulturami Multikulturního centra Praha a Gender Studies poběží vždy ve středu do poloviny prosince a představí mnoho zajímavých osobností jako je Pavlína Brzáková, Pavla Jazairiová, Jana Šmídová nebo Luboš Kropáček.

Jednotlivé pořady se budou věnovat především postavení žen v různých společnostech a náboženstvích, jejich volbě mezi rodinou a prácí, ženám-cizinkám, a také smíšeným manželstvím.

Cyklus Žena mezi kulturami poskytne pohled na širokou škálu možných rolí a situací, v kterých se žena může ocitnout. V postmoderní "západní kultuře" je tato role věcí individuální svobodné volby, v tradičních kulturách je často daná socio-kulturní orientací společnosti. Kvalita života žen je velmi o! dlišná.

V dokumentárních filmech, které navazují na jednotlivé diskuse, bude možné shlédnout příběhy žen z různých koutů světa, například film o ženě, která bojuje v rodné vlasti za svoje práva, v jiných kulturách považované za samozřejmost, nebo naopak o ženě, která nechtěla zůstat jen obětí tradic nebo víry, a proto se rozhodla žít v cizí zemi. Dokumentární filmy jsou zapůjčeny z filmového archivu Jeden svět (www.infoservis.net).

Cyklus Žena mezi kulturami poukazuje na jedinečnost různých kultur, na problémy a radosti, kterými prochází všechny ženy světa bez ohledu na svůj původ, postavení, vzdělání nebo počet dětí.

Program: Vždy ve středu od 19.00 hod, Velký sál Paláce YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1

Středa 10.11. Žena mezi kulturami Hosté: etnoložka Pavlína Brzáková a sociální antropolog Yasar Abu Ghosh Moderuje: Jana Šmídová Film: Mosujské ženy (Tisese: A documentary on Three Mosuo Women, režie: Chouw Wah Shan, Hong Kong, 2001)

Středa 24.11. Svázána tradicí nebo posílena vírou?

  1. vliv islámu, hinduismu, judaismu a křesťanství na život ženy

Středa 1.12. Mluvíme každý jiným jazykem

  1. problematika smíšených manželství

Středa 8.12. Víc než jen strážkyně rodinného krbu?

  1. jak kulturní rozdíly ovlivňují kariéru a rodinný život

Cyklus vznikl za laskavé podpory Fondu Kanady při Kanadském velvyslanectví v Praze, Evropské kulturní nadace a Ministerstva kultury ČR.

zdroj: Multikulturní centrum Praha http://mkc.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nový měsíc je pro vás velkou výzvou, protože na sobě pilně pracujete a chtěli byste hodně dokázat. I když se cítíte mentálně vyčerpaní a povinnosti řešíte pomaleji, nevzdáváte se. Moc…