Žena mezi vdechnutím a vydechnutím

1. 8. 2003
Žena mezi vdechnutím a vydechnutím
Od 18. července do 7. září 2003 probíhá v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze výstava fotografií Dany Kyndrové Žena mezi vdechnutím a vydechnutím. Otevřeno denně, od 10 do 19 hodin, v sobotu a v neděli do 18 hodin. Vstupné 50/30 Kč.

Výstava se koná pod záštitou ministra kultury ČR Pavla Dostála. Doprovodný katalog k výstavě – publikace Žena mezi vdechnutím a vydechnutím, vydaná v nakl. KANT v r. 2002 (celkem 97 fotografií, text Jaroslav Boček). Výstavní kolekce zahrnuje fotografie z období 1973 až 2003. Většina snímků byla pořízena v České republice, dále je zastoupeno Švýcarsko (v r. 1993 získala D. K. tvůrčí stipendium kantonu Bern a 6 měsíců fotografovala ve Švýcarsku), Francie (v r. 1996 získala tvůrčí stipendium Francouzského ministerstva zahraničních věcí a 2 měsíce fotografovala v Paříži), Velká Británie (v rámci mezinárodního fotografického projeku Nejasná rodina fotografovala v r. 1993 měsíc v severní Anglii), Ukrajina (od r. 1991 fotografuje život Rusínů na bývalé Podkarpatské Rusi), Rusko (od r. 2001 po desetileté přestávce opět fotografuje v Rusku, respektive bývalém Sovětském svazu, kde fotografovala již v 70. a 80. letech), Polsko, Slovensko, Estonsko a Německo. Výstava obsahuje 120 černobílých fotografií (formát 50 x 60 cm, 4 velkoformátové zvětšeniny s delší stranou 135 a 150 cm). Koncepce výstavy vychází z knihy Žena mezi vdechnutím a vydechnutím a fotografie jsou řazeny tak, aby tvořily jakýsi životní příběh, respektivě i zde na sebe volně navazují jednotlivé kapitoly knihy – dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika, víra a stáří. Projekt je v tomto rozsahu vystaven poprvé. V minulosti se sice uskutečnilo již několik výstav, ale jednotlivé výstavní kolekce nikdy neobsahovaly tento počet fotografií. První dílčí výstava na toto téma pod názvem Švýcarská žena proběhla v r. 1994 v Galerii K v Praze a 1995 měla reprízu ve Photoforum Pasquart – Biel, Švýcarsko (byly představeny fotografie z půlročního švýcarského pobytu). V r. 1998 se konala výstava v Galerie 4 v Chebu, v r. 1999 v bretaňském Lorient (13. fotografický festival), v r. 2001 v Domě umění v Kyjevě a v Českém centru v Moskvě, v r. 2002 v Českém centru v Budapešti a Sofii. V r. 2003 se uskutečnila v rámci České kulturní sezóny v Rusku výstava ve Státní knihovně zahraniční literatury v Moskvě.

Další informace o autorce na www.kyndrova.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Když nebudete sedět doma, podaří se vám najít osobu, která vám pomůže po pracovní stránce. Snažte se však netlačit na pilu, tím byste případného dobrodince určitě odradili. Nezanedbávejte…

Nejčtenější články

Doporučujeme