Záběr ze seriálu Žena za pultem Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz

Záběr ze seriálu Žena za pultem Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz

Normalizační seriál Žena za pultem byl velmi oblíbený Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz
Hlavní roli ztvárnila Jiřina Švorcová Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz
Jiřina Švorcová byla do role dosazená "shora" Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz
Hrála Annu Holubovou, která je v seriálu rozvedená  Foto: Miloš Schmiedberger, Česká televize, ČSFD.cz
39
Fotogalerie

Žena za pultem: Injekce i otřes mozku na placu, nabídky k sňatku a erotika

Normalizační seriál Žena za pultem byl v době totality velmi oblíbený. I když realita běžného života v té době rozhodně nevypadala tak, jako na obrazovkách, seriál si našel statisíce fanoušků. A to kupodivu i tehdy, když se po roce 2002 vrátil na scénu. Jak v dobách těžkého komunismu probíhalo natáčení?

Nepopulární Boušková

Herečka Jana Boušková to během a po vysílání seriálu Žena za pultem neměla lehké. Na obrazovkách totiž ztvárnila postavu tvrdohlavé dcery Michaely, kterou diváci neměli v oblibě. Situace dokonce zašla tak daleko, že lidé zastavovali Bouškovou na ulici a kárali ji za věci, které v seriálu pouze hrála.

Co prozradila Jiřina Švorcová ve svých audiovzpomínkách? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Nevěsta Maciuchová

Oproti tomu velmi divácky oblíbená byla postava Olinky, která se v 11. díle seriálu vdala. Zahrála si ji Hana Maciuchová a mužskou část televizního obecenstva jako nevěsta okouzlila natolik, že po ní zatoužili ve velkém a s nabídkami k sňatku v reálném životě se roztrhl pytel. Herečka jich od neznámých ctitelů obdržela celkem jednačtyřicet!

Pokračování 3 / 7

Nemocný Menšík

Představitel Karase herec Vladimír Menšík měl během natáčení seriálu Žena za pultem problémy se zdravím. Jeho nemoc došla dokonce tak daleko, že musel být po dotočení každé epizody převezen do nemocnice. Navíc si během filmování sám píchal injekce, u čehož mu asistovala herečka Lenka Termerová, která si v seriálu zahrála Jiřinku.

Pokračování 4 / 7

Otřesený Hrzán

Také Jiří Hrzán, který si v seriálu zahrál Fanyho, měl během natáčení problémy se zdravím. Nešlo o nehodu během natáčení, k jeho úrazu ve skutečnosti došlo během jedné pauzy mezi jednotlivými scénami. Tehdy Hrzán nešťastnou náhodou přepadl přes balkon, spadl na hlavu a utrpěl lehčí otřes mozku. Zbytek scén mohl odehrát až poté, co se probral z bezvědomí.

Pokračování 5 / 7

Nedostatkové zboží

V obchodě, kde se seriál natáčel, můžete pokaždé vidět plné regály. V době totality ale byla řada produktů nedostatkovým zbožím a regály v potravinách často zely prázdnotou. Když se po ránu na místo natáčení navezly rekvizity včetně atraktivního zboží, nikdo na něj nesměl ani sáhnout. Zboží se sváželo z několika provozoven. „To víte, že se nám kolikrát sbíhaly sliny, ale nesměli jsme si vůbec nic vzít,“ vzpomínala představitelka Anny Jiřina Švorcová.

Pokračování 6 / 7

Slavná postelová scéna

V seriálu se odehrála nejslavnější postelová scéna 70. let, alespoň co se českých seriálů a filmů týče. „Na Ústředním výboru KSČ se tehdy projednávalo, zda je důstojné, aby se čelná představitelka strany ‘válela’ s chlapem v posteli,“ vzpomněla si na scénu, která je dnes pro svou strojenost spíše předmětem výsměchu, po letech Švorcová, pro níž se Anna Holubová stala vyvrcholením kariéry.

Pokračování 7 / 7

Mezinárodní sláva

Seriál Žena za pultem měl obrovský úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí. V době totality se vysílal ve východním Německu, Maďarsku, Jugoslávii nebo Bulharsku, sledovali ho i diváci na Kubě. Naopak po revoluci neměl jen tak šanci na návrat na obrazovky právě kvůli komunistické propagandě, ale i kvůli hlavní herečce Jiřině Švorcové, která byla nechvalně známá svým politickým angažmá v komunistické straně (byla členkou Ústředního výboru KSČ a předsedkyně Svazu dramatických umělců). Žena za pultem se na obrazovky vrátila po dlouhých pětadvaceti letech od natáčení, a i když připomínala nenáviděnou dobu temna, překvapivě ji opět sledovaly stovky tisíc diváků.

Doporučujeme

Články odjinud