Ženské záněty - jak se vyvarovat prvních příznaků zánětu

14. 9. 2005
Ženské záněty - jak se vyvarovat prvních příznaků zánětu
S příchodem září zaznamenávají gynekologické ordinace zvýšený příliv pacientek. Každou třetí ženu přitom trápí stejný problém - zánětlivá onemocnění spojená s výtokem, pocitem pálení a svěděním.

Tento každoroční trend potvrzuje i pražská gynekoložka MUDr. Zuzana Líbalová. Podle ní může být příčin vyšší návštěvnosti pacientek v tomto období několik. „Zánět si ženy mohou přivézt jako nežádoucí ‚suvenýr‘ z dovolené, vzniknout může i v důsledku podchlazení pánve vlivem chladnějšího počasí. Co je ovšem společné – ženy obvykle mají své zkušenosti a chtějí zánětům pokud možno předcházet.“

Řešení nabízí volně prodejné přípravky pro intimní hygienu. Účinnou prevencí i léčbou počínajícího zánětu je výplach pochvy, např. přípravkem Tantum Rosa, k rychlému odstranění pálení nebo svědění stačí provést oplach intimních partií. Tento způsob zdomácněl v některých zemích západní Evropy (např. v Itálii) jako běžná součást ženské intimní hygieny.

Proč vzniká zánět? Příčinou zánětu je nerovnováha bakterií v pochvě. V důsledku oslabení imunity těla při infekci, stresu nebo prochladnutí nebo např. při užívání antibiotik, při nedostatečné nebo přehnané intimní hygieně, nošení neprodyšného spodního prádla a kalhot, při zvýšené hladině cukru v těle, dochází k narušení rovnováhy v poševním prostředí. Ubývá laktobacilů. Naopak se přemnožují kvasinky nebo patogenní bakterie a vzniká zánět provázený pálením, svěděním a často také výtokem.

Kdy zasáhnout MUDr. Líbalová radí ženám, aby reagovaly v následujících případech: když ze zkušenosti víte, které situace jsou pro Vás rizikové při prvních signálech, že by mohl vzniknout zánět při akutním problému, když potřebujete rychle ulevit od bolesti a pálení

Pokud žena zná okolnosti, které jsou pro ni rizikové, nemusí jen s obavami očekávat potíže, ale může vzít situaci do svých rukou. „Ví, že když měla nechráněný pohlavní styk, nebo strávila den u bazénu v mokrých plavkách, může zavést preventivní kúru,“ dodává MUDr. Líbalová.

Moderní prevence zánětů Nejlepší je ohlídat problémy preventivně tak, aby vůbec nevznikly,“ doporučuje MUDr. Líbalová. K oplachu nebo výplachu intimních partií je nezbytný takový roztok látky, která má dezinfekční účinek a současně zachovává normální poševní flóru. Osvědčeným přípravkem je Tantum Rosa (obsahuje benzydamin hydrochlorid). Je vhodný jako „první pomoc“ při počínajícím zánětu ženského pohlavního ústrojí (příznaky: pálení, svědění, výtok) nebo jako prevence po návštěvě bazénu, po menstruaci, po pohlavním styku či během léčby antibiotiky.

Při srovnání s ostatními přípravky je předností přípravku Tantum Rosa: RYCHLOST ÚČINKU (do 20 MINUT): jako jediný přípravek na našem trhu působí Tantum Rosa při gynekologických obtížích prakticky okamžitě. Přináší úlevu do 20 minut po oplachu či výplachu ženských intimních partií, díky lokálně anestetickému účinku. KOMPLEXNÍ ÚČINEK při zánětlivých potíží: znecitlivující účinek (odstraní pálení, svědění a bolest) protizánětlivý účinek (sníží množství výtoku a zlepší hojení sliznice) antiseptický účinek (ničí škodlivé bakterie a kvasinky, ale současně obnovuje přirozené poševní prostředí).

Výplach obecně má navíc (proti čípkům) tu výhodu, že odstraní mechanické nečistoty a léčivá látka se dostane rovnoměrně do celé pochvy.

Ostatní přípravky: zaměřují se jen na některou složku - ničí jen přemnožující se bakterie nebo kvasinky (přípravky s obsahem tea tree oil) nebo pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí (přípravky s obsahem kyseliny mléčné). potíže odstraní až za několik dní, poté co dojde k úpravě poševní mikroflóry, protože nemají znecitlivující účinek

Pokud se svědění, pálení a výtok už objeví, měla by žena navštívit gynekologa. „Je to záruka, že potíže budou od počátku léčeny správně a že při samoléčbě nedojde k chybě s následnými chronickými potížemi,“ dodává MUDr. Líbalová.

Další praktické a podrobné informace můžete nalézt v poradně MUDr. Líbalové na stránkách www.zenskezanety.cz.

Srovnání a výčet některých přípravků a jejich účinků
Klikněte pro zvětšení

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…