Ženy

12. 11. 2008
Ženy
Co vznikne, když se sejdou vynikající, hvězdné herečky v čele s Meg Ryan a Annette Bening, schopná scenáristka, režisérka a producentka v jedné osobě Diane English a klasický příběh o skupince kamarádek z New Yorku? Odpovědí jsou Ženy, vtipná a jiskřící komedie o současných ženách a síle ženského přátelství.

Předlohou byl film George Cukora z roku 1939 a divadelní hra Clare Boothe Luce z roku 1936. Ženy nás zavedou do rušného prostředí manhattanské společnosti, kde všichni pracují v reklamě, módě nebo bankovnictví. Ústřední postava Mary Haines (Meg Ryan) je moderní žena každým coulem, která se náhle ocitne tváří v tvář prastarému problému – zjistí, že ji manžel podvádí. Všechny ženy v jejím blízkém okolí se okamžitě postaví na její stranu, v čele s nejlepší kamarádkou Sylvií Fowler, ráznou šéfredaktorkou v podání Annette Bening. Když ale Sylvie prodá Mary ve “smlouvě s ďáblem”, celá ženská partička se otřese v základech a Mary se Sylvií se musí vyrovnat s nejbolestivějším rozchodem ze všech – s rozpadem jejich přátelství.

Stejně jako předchůdkyně i tyto filmové Ženy odkrývají bohatý ženský svět. O mužích se zde mluví hodně, ale nikdy se neobjeví na plátně. Režisérka English ve svém debutu sestavila barevnou tapisérii zahrnující kdysi zaryté feministky, rodící teď jedno dítě za druhým, zralé ženy po přechodu i děvčátka těsně před pubertou.

Ve filmu se sešly mimořádné herečky, které dohromady vytváří jedno z nejzajímavějších ryze ženských obsazení. V čele stojí zmiňované Meg Ryan a Annette Bening a doplňují je Eva Mendes, Debra Messing, Jada Pinkett Smith, Candice Bergen, Bette Midler, Cloris Leachman, Carrie Fisher a Debi Mazar. V menších rolích se objeví herecké veteránky Joanna Gleason a Lynn Whitfield a mladé, svěží tváře Tilly Scott Pedersen a India Ennenga.

Při tvorbě Žen 21. století zachovala režisérka English vtip, tempo a drzost originálu, zároveň ale věrně zachycuje změny, které v životě současných žen proběhly. Zatímco původní divadelní hra byla výsměchem ženské povrchní společnosti, film Diane English je potěšením pro dnešní ženy, oceněním jejich úsilí zvládat složitou síť rolí, zodpovědností a možností. Ženy Diane English jsou hodně rozdílné – profesně, ekonomicky i etnicky, ne všechny jsou vdané, některé nejsou heterosexuální. Všechny ale jsou zábavné, energické a soudržné. Film zachycuje jejich neúspěchy i triumfy pozorným pohledem a velkorysým srdcem. Je to komedie o způsobu a podstatě žen.

Mary Haines (Meg Ryan) vede ideální život: má krásný dům, rozkošnou dvanáctiletou dceru, úspěšného manžela – bankéře na Wall Street a částečný úvazek návrhářky v otcově oděvní firmě. Nejen že všechno má, ale zdá se, že i všechno umí: ať je to pěstění trvalek na zahradě, charita v Central Parku nebo vaření dobročinného obědu pro chudé. Pomáhají jí její oblíbená uklízečka Maggie (Cloris Leachman) a chůva Uta (Tilly Scott Pederson). Kdo by se na Mary zlobil, když je trochu unavená?

Mary se hlavně vždy může spolehnout na své úžasné kamarádky, především na nejlepší přítelkyni Sylvii Fowler (Annette Bening). Tato žena s velkým šmrncem a ostrým humorem je šťastně svobodná a navíc právě povýšila na šéfredaktorku uznávaného ženského časopisu Cachet. Do jejich věrné trojky patří ještě Edie Cohen (Debra Messing), výstřední žena, která dělá matku kamarádkám i svému stále se rozrůstajícímu potomstvu. Dále je zde humoristická esejistka Alex Fisher (Jada Pinkett Smith), okouzlující lady se zvláštním darem říkat lidem věci, které rozhodně nechtějí slyšet.

Ale nad dlouholetým přátelstvím se zatáhnou mraky. Problém začne v salónu krásy Saks na Páté Avenue, kde si Sylvie nechá udělat manikúru od nejlepší kosmetičky Tanyy (Debi Mazar). Upovídaná Tanya během chvilky vyzvoní tajemství o své kolegyni, zlatokopce a prodavačce parfémů jménem Crystal Allen (Eva Mendes), která ulovila velkou, ženatou rybu: finančního magnáta Stephena Hainese. Ustaraná Sylvie stojí před dilematem – říct nebo to neříct Mary? Než se s ostatními kamarádkami stačí dohodnout co dál, Mary, kterou právě její vlastní otec vyhodil z práce, si chce zvednout náladu a jde si nechat do Saks udělat manikúru. Od koho jiného, než od Tanyy...

Všechny kamarádky jsou hned po ruce, každá se svým názorem, co by měla Mary dál dělat. Ta nakonec uposlechne rady své matky Catherine (Candice Bergen), ženy, která se porvala s mnoha životními obtížemi od zatoulaných manželů po stárnutí kůže. Mary s matkou a dcerou Molly (India Ennenga) odjedou strávit čistě dámskou dovolenou na chatě v Maine.

Sylvie mezitím zažívá krušné chvíle v práci, kde její snaha vylepšit svěřený časopis není zatím moc úspěšná. V touze zachránit vysněné místo se pokouší přesvědčit známou pisatelku bulvárních drbů Bailey Smith (Carrie Fisher), aby psala pro její časopis. Bailey má ale drsnou podmínku, nabídku přijme jen výměnou za pikantní detaily z Maryina soukromí. A Sylvie dá přednost kariéře před svojí nejlepší kamarádkou.

Sylviina zrada zasáhne Mary ze všeho nejvíc. Vymaže ji ze svého života a vydá se na dlouhou cestu znovunalezení vnitřního klidu, doprovázenou krabicemi sladkého a dny strávenými doma v pyžamu. Nakonec skončí v ženském ozdravném táboře v horách, kde se seznámí s “hraběnkou” Miller (Bette Midler), okázalou hollywoodskou agentkou a milovnicí marihuany, jejíž střízlivý přístup k životu se stane pro Mary inspirací.

Když se vrátí do New Yorku, začne znovu dávat dohromady svůj starý život, ale tentokrát bez snahy rozdat se pro druhé. Jasně si uvědomí, co a kdo je v jejím životě nejdůležitější. Toto zjištění hraje zásadní roli ve chvíli, kdy se má setkat s člověkem, který ji ublížil nejvíc, jehož přítomnost jí ale také nejvíc schází: se Sylvií. S nově nabitým pocitem jistoty se Mary vydává vstříc novému životu. Ví, co chce a s pomocí svých milovaných žen se jí to také podaří.

Komediální drama Ženy promítají česká kina od 6. listopadu 2008 v originálním znění s titulky.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už delší dobu prahnete po lepší pracovní pozici a samozřejmě také po zvýšení platu, ale zatím se vám to nepodařilo dovést ke zdárnému cíli. Naštěstí se nyní nacházíte na výborném odrazovém…

Nejčtenější články

Doporučujeme