Ženy mohou pomoci svým partnerům při prevenci BHP

5. 6. 2001
Ženy mohou pomoci svým partnerům při prevenci BHP
Již po 40. roce života u některých mužů dochází k mikroskopickým změnám v prostatě, které postupně vedou ke zvětšení prostaty, označovanému jako benigní hyperplasie prostaty (BHP).

Ženy mohou pomoci svým partnerům při prevenci BHP

Již po 40. roce života u některých mužů dochází k mikroskopickým změnám v prostatě, které postupně vedou ke zvětšení prostaty, označovanému jako benigní hyperplasie prostaty (BHP).Prostata je žláza pod močovým měchýřem, která obepíná močovou trubici a její zvětšení se projeví potížemi při močení, neléčení těchto potíží může vést až k zástavě močení nebo selhání ledvin.

BPH se může projevit častým nucením na močení ve dne i v noci, oslabením proudu moči, odkapáváním moči, přerušovaným močením, únikem moči. Podobné potíže může muži způsobit i rakovina prostaty. Kvalita života je výrazně zhoršena, řada z nich má strach a stud jít k lékaři, zejména lékařkám-ženám. Prostata však ovlivňuje i sexuální funkce.

Ženy-manželky i partnerky mohou svým mužům pomoci. I ony by měly být informovány o povaze onemocnění, příznacích a léčbě, aby pomohly svým mužům překonat obavy z návštěvy urologa, aby dohlédly na to, aby muži své potíže nepodceňovali. Vždyň právě ony jistě dobře znají význam preventivních prohlídek pro výskyt rakoviny prsu nebo gynekologických orgánů.

Vzhledem k tomu, že příčina BPH není jednoznačně zjištěna, mohou ženy pomoci svým partnerům zejména realizací obecných opatření, která mohou napomoci zadržení celkového procesu stárnutí a tím i prostatickým potížím.

1. Dietní opatření

  1. vyloučit ostrá a silně kořeněná jídla, silnou kávu, silný čaj, tvrdý

alkohol

  1. strava musí být bohatá na čerstvou zeleninu, vlákninu, vitaminy E, B,

zinek, lněné semínko

2. Příjem tekutin

  1. dohlédnout na správný a pravidelný příjem tekutin (kolem 2 litrů denně)
  2. uvařit některé čaje obsahující heřmánek, mátu, přesličku, vrbovku

malokvětou. Určitě nebránit skleničce piva po jídle nebo dvěma deci červeného vína.

3. Podporovat v rodině zdravý pohyb - velmi vhodná je pěší turistika

4. Nebránit se pravidelnému sexuálnímu životu bez výstřelků.

5. Všímat si svého muže, zejména začne-li v noci vstávat na močení více než jedenkrát, je-li na toaletě příliš dlouho, mívá stopy moči nebo krve na spodním prádle.

V této situaci je třeba jej ohleduplnou formou přesvědčit, aby navštívil urologa. Vyšetření, které tam pacient podstoupí, je jednoduché, kromě rozhovoru o potížích je vyšetřen ultrazvukem, lékař zhodnotí prostatu vyšetřením konečníku, nabere mu krev a provede rozbor moči.
Na základě tohoto vyšetření je stanovena diagnóza, může být včas odhalena i rakovina prostaty nebo jiné onemocnění, které může pacientovi způsobit uvedené potíže.
Na základě tohoto vyšetření je pak včas zahájena léčba léky, které výrazně zlepší kvalitu pacientova života a ve většině případů zabrání i operaci.

MUDr. Josef Liehne
Urolog

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na jednu stranu jste moc rádi, že je tady konec pracovního týdne, protože vám začínají docházet síly. Už nejste tak výkonní a obezřetní. Je možné, že chybujete a ani o tom nevíte. Neberte…

Nejčtenější články

Doporučujeme