Ženy podceňují nebezpečí cholesterolu

11. 7. 2002
Ženy podceňují nebezpečí cholesterolu
Nejnovější průzkumy amerických vědců ukazují, že třetina žen si nikdy nenechala změřit hladinu cholesterolu. Příčinou je podle odborníků obyčejná nevědomost. Více než padesát procent dotázaných dam ani nedokázalo říct, co to cholesterol vlastně je.

Ženy podceňují nebezpečí cholesterolu

Klepněte pro větší obrázek Nejnovější průzkumy amerických vědců ukazují, že třetina žen si nikdy nenechala změřit hladinu cholesterolu. Příčinou je podle odborníků obyčejná nevědomost. Více než padesát procent dotázaných dam ani nedokázalo říct, co to cholesterol vlastně je. Neznalost a lhostejnost jsou pak důvodem, proč cholesterol stále zabíjí. Pouze jeden člověk z desíti prý ví, že zvýšená hladina cholesterolu je příčinou téměř poloviny úmrtí na srdeční choroby.

Vědci tentokrát prováděli výzkum pouze mezi ženami. Celkem do dotazníku odpovědělo třináct set dobrovolnic. Jak se ukázalo, nejrizikovější skupinou jsou ženy ve středních letech mezi čtyřiceti a padesáti lety. Studie potvrdila, že většina nemá ani tušení, co to cholesterol je a co znamená, když je ho v krvi příliš mnoho. Choroby srdce, způsobené mimo jiné i vysokou hladinou cholesterolu, přitom zůstávají i nadále nejčastější příčinou smrti.

Odborníci rovněž zjistili, že sedmdesát dva procent žen má nedůsledné lékaře, kteří se svými pacientkami problémy s hladinou cholesterolu a srdečními chorobami vůbec nekonzultují. Ty ženy, které testy na hladinu cholesterolu prodělaly, prokázaly naopak podle výzkumu velmi dobrou znalost zkoumané problematiky. Čtyřicet dva procent z nich začalo s redukční dietou, jež obsah cholesterolu v krvi rychle snižuje. Přesto mezi lékaři převládá názor, že o riziku zvýšeného cholesterolu by měly být informovány i ženy zdravé. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tlak mezi partnerskou láskou je tak silný, že se straníte něžností a náklonnosti. Věnujete se raději pracovním záležitostem a svým potomkům. S nimi máte momentálně dokonalý vztah. Rozumíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme