Náhlý a trvající stres způsobený emocionálním rozchodem nebo smrtí milované osoby působící selhání srdce a symptomy infarktu je u žen mnohem častější než u mužů. Pánové se prostě s rozchodem umějí vyrovnat bez vážné újmy na srdci mnohem lépe.
Ženy po nečekaném a nechtěném rozchodu či úmrtí milované osoby trpí syndromem zlomeného srdce devětkrát častěji než muži.
V některých případech může jít i o ohrožení života, většina pacientů a pacientek se ale zotaví bez následků. Syndrom zlomeného srdce je přitom lékaři oficiálně uznán jako postižení oběhové soustavy od roku 1990. Dochází při něm ke kardiomyopatii, kdy srdce zasáhne po velkém emocionálním zážitku (může být i pozitivní – třeba výhra milionů v loterii) enormní dávka adrenalinu a dalších stresových hormonů, což vede k náhlému nafouknutí srdečních komor a jejich nesprávné funkci. Syndromy připomínají infarkt, ačkoli k žádnému ucpání věnčitých tepen nedošlo.
Podle kardiologa Abhisheka Deshmukha z University of Arkansas postihuje v USA syndrom zlomeného srdce devětkrát více žen než mužů. A je zřejmé, že obdobně tomu bude i v jiných zemích a kulturách.
ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na listopad
ČTĚTE TAKÉ:
Herec Jan Šťastný podruhé otcem!