Zhubněte pomocí přerušovaného půstu! Část dne jíte, zbytek se postíte

Zhubněte pomocí přerušovaného půstu! Část dne jíte, zbytek se postíte

V poslední době je to doslova hit mezi všemi, kdo chtějí konečně zhubnout. Intermittent fasting neboli přerušovaný půst je jednou z metod, díky které můžete shodit přebytečné kilogramy. V čem je trik? Určitou část dne jíte a další hladovíte. Jak to probíhá a jaké výsledky vás čekají?

Jak funguje intermittent fasting, česky přerušovaný půst?

Jde o stravovací vzorec, kdy se střídají fáze jídla a fáze půstu. Jde tedy hlavně o dobu, kdy jíte, nikoli o to, co jíte. Přerušovaný půst tedy není dlouhodobé hladovění, ale pevně nastavené časové okno, v němž jíte a v němž se postíte. Doba půstu je individuální a může se pohybovat mezi 6–36 hodinami v kuse.

Návod na přerušovaný půst: 16/8, pro ženy raději 14/10

Šokovala vás ta lomená čísla? Nebojte, hned je vysvětlíme. Nejpopulárnější je půst 16/8, kdy první číslo znamená, že se šestnáct hodin postíte a osm hodin jíte. Znamená to tedy, že pokud začnete jíst v 8 hodin ráno, jíte „jen“ do 16 hodin odpoledne a pak už nesmíte jíst nic. Pro ženy se doporučuje vzorec 14/10, tedy čtrnáct hodin půst a deset hodin jídla. Začnete-li v osm hodin ráno, budete naposledy jíst v 18 hodin odpoledne. To už se vydržet asi dá.

Kdy půst začít?

Začněte tehdy, kdy vám to vyhovuje nejvíc. Jestli jste dosud byla zvyklá snídat v sedm hodin ráno a budete držet půst 16/8, naposledy si dáte něco k jídlu ve tři hodiny odpoledne, a to bude náročné vydržet. Pro mnoho lidí je lepší zahájit dobu jídla třeba v deset dopoledne nebo dokonce až v poledne obědem – večeře pak přijde ve 20 hodin, což je přijatelné. Když potom půjdete brzo spát, v podstatě půst prospíte.

Co se během půstu děje v těle?

Několikahodinovým hladem donutíte tělo, aby využívalo jako hlavní zdroj energie hlavně tuky. Pokud totiž jíme pětkrát denně, je to pro organismus zbytečná zátěž. Naši předci taky nejedli tak často a byli v super kondici. Během půstu byste ale měla i nadále přemýšlet o tom, co jíte. Vše, co si připravujete, by mělo odpovídat zásadám zdravého stravování a neměla byste přijmout méně než vaše tělo skutečně potřebuje.

Zkušenosti s přerušovaným půstem

Výhody spočívají především v tom, že shodíte nějaké to kilo, a zároveň v tom, že si zlepšíte zdraví. Podle odborníků zlepšuje tento druh půstu inzulínovou resistenci a zvyšuje hladinu růstového hormonu, čímž se podpoří spalování tuků a taky budování svalstva. Někteří doporučují přerušovaný půst lidem, kteří mají vyšší cholesterol či cukrovku.

Lidé si často pochvalují, že je tento typ stravování jednoduché dodržet a že jim to většinou pomáhá krotit rozežranost. I když to jde proti hlavnímu trendu zdravé výživy poslední doby, tedy jíst často, nejdéle po 2–3 hodinách, daří se lidem při přerušovaném půstu hubnout.

Kolik můžete zhubnout aneb jaké jsou výsledky?

Intermittent fasting je spíše způsob stravování, takže když výdej bude převyšovat příjem, zhubnete. Rychlost hubnutí je velmi individuální, obvykle se hubne půl kilogramu až kilogram za týden. Pokud samozřejmě vypustíte z jídelníčku sacharidy a přidáte zdravé tuky a proteiny, můžete shodit až tři kilogramy za týden.

Nehodí se pro každého

I když se zdá tahle metoda hubnutí lákavá, není vhodná pro každého. Rozhodně byste ji neměla zkoušet, pokud jste těhotná, kojíte nebo máte za sebou poruchy příjmu potravy. Pokud si nejste jistá, konzultujte to s lékařem. Pokud se ale rozhodnete do toho jít, pak nemá cenu, abyste to dělala jen nárazově. Jde o dlouhodobý stravovací styl, k němuž byste měla dospět a dodržovat ho.

Doporučujeme

Články odjinud