Zima a kalhoty. Jak se o ně starat?

13. 11. 2012
Zima a kalhoty. Jak se o ně starat?
Přichází první mrazíky a tak i milovnice sukní oblékají kalhoty, které jsou přece jen jistější ochranou před ranním chladem. Nosí se každodenně, a aby vydržely celou zimu nebo i do další sezóny, je potřeba o ně správně pečovat.

Nejvíce kalhot v našem šatníku je z bavlny, denimu nebo manšestru. Jak s nimi zacházet, aby nás hřály i příští zimu, jsme se ptali Elišky Kadlecové, odborné textilní konzultantky Fashion Days.

Bavlna je základním materiálem – obsahuje ji polovina v současnosti vyráběných textilií – takže není divu, že kraluje i mezi kalhotami. Má pro ně ideální vlastnosti, je měkká a příjemná na omak a přesto mimořádně pevná. Lehce se mačká, což však u těsně přiléhavých kalhot nehraje roli a co jí chybí na pružnosti, snadno dožene kombinací se syntetickými materiály jako je elastan.

„Jako každé jiné kalhoty se i ty bavlněné perou naruby, aby se zbytečně nešmolkovaly. Dnes už se ovšem vyrábí také mercerovaná bavlna, která se šmolkováním ani časem neznehodnocuje. Výhodou bavlny je, že při praní snese i velmi vysoké teploty včetně vyvařování – pozor však na obsah viskózy.

Ta je bavlně velmi podobná, a dokud se nepodíváme na štítek (kde má označení cotton, CO, baumwolle nebo algedon), na kterém mají výrobci povinnost uvádět procentuální složení oděvu, často ji od bavlny nepoznáme,“ upozorňuje konzultantka.

Přestože je viskóza od bavlny na první pohled k nerozeznání, její vlastnosti jsou velmi odlišné. Viskóza na rozdíl od bavlny není přírodním materiálem, ale materiálem syntetickým. Jde o polymer, který se při vyšších teplotách rozpadá a při praní se tak může poškodit.

Naopak bavlna snáší vysoké teploty jak za mokra, tak za sucha a pokud není kombinovaná s elastanem nebo jiným syntetickým materiálem, je možné ji žehlit na nejvyšší stupeň.

„Samozřejmostí je pak žehlení jakýchkoli potisků a oděvů s vlasovou nebo reliéfní strukturou z rubové strany,“ dodává Eliška Kadlecová. Protože bavlna v textilním průmyslu složí jako výchozí materiál, vyrábí se z ní i dvě následující tkaniny: denim a manšestr. Zajímavostí je, že díky bavlně máme třeba vatu, odličovací kosmetické tampony nebo bavlníkový olej.

Denim neboli riflovina/džínovina je na celém světě pravděpodobně nejpoužívanější látkou na kalhoty. Nosí ho všichni – od batolat přes dospívající mládež až po dospělé.

Velkou zásluhu má na tom Levi Strauss, který si koncem 19. století nechal v USA patentovat klasické džíny jako pracovní kalhoty zlatokopů a amerických honáků dobytka.

„Denim je velmi odolný, nevadí mu namáhání ani časté praní. Denim bývá často barevně nestálý, proto se pere se stejnobarevným prádlem. I když jsou denimové kalhoty upnuté a není na nich vidět pomačkání, vyplatí se je vyžehlit, tak totiž změknou a dostanou tvar.

Denimové kalhoty dnes velmi často obsahují podíl elastanu a to je mít na paměti potřeba při žehlení. Denim ve směsi s elastanem se také vždy trošku vytahá, proto je dobré kupovat si rifle vždy ‚na tělo‘ – o půl čísla menší, aby si zachovaly trendy přiléhavý střih.“ doporučuje konzultantka a dodává: "Denim už dávno nemusí být jen modrý, i když tato tradiční barva stále vede. Pravá džínovina se tká z osnovy barvené původně přírodním (dnes syntetickým) indigem a z režně bílého nebarveného útku."

Opravdu kvalitní rifle se tedy poznají tak, že je na nich z rubu rozeznatelná bílá barva. Pravý modrý denim se však často imituje levnějším způsobem výroby, například přízí s příměsí bavlněných výčesků nebo barvením osnovy, případně použitím jiné než keprové vazby při tkaní. Pokud na kalhotách není patrné jemné úhlopříčné žebrování, nejde o pravé džíny.

Třetí nejběžnější tkaninou používanou na kalhoty je manšestr (ano, jeho jméno opravdu pochází z anglického Manchester, kde se původně vyráběl). Na zimní kalhoty se možná hodí nejlépe, protože je hřeje lépe než tenký denim, zvláště pokud jde o hrubý manšestr. Manšestr se pere a žehlí naruby, po vyprání se jeho povrch musí uhladit do jednoho směru, což už za sucha nejde dohnat.

ČTĚTE TAKÉ:
7 fíglů, jak udržet váhu na uzdě!

ČTĚTE TAKÉ:
Kirstie Alley přiznala tajný vztah s Patrickem Swayzem, ale milovala celý život Travoltu

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Vodnáři, nacházíte se v nepříjemných situacích a jen těžko se z nich umíte vylízat. Za všechno může nespokojenost v práci. Nadřízený vás zahlcuje úkoly, které je nemožné stihnout v…

Nejčtenější články

Doporučujeme