Herečka Zita Kabátová se narodila před 108 lety Profimedia

Herečka Zita Kabátová se narodila před 108 lety Profimedia

Zita Kabátová prožila dětství v Praze na Malé straně Profimedia
Lásku k herectví zdědila po obou rodičích Profimedia
Herečka Zita Kabátová Profimedia
Jednou z jejích nejznámějších rolí byla ta ve filmu U pokladny stál Profimedia
12
Fotogalerie

Zita Kabátová: Hvězda českého filmu, kterou milovaly tisíce mužů

27. dubna 2021 to bude 108 let, co se narodila prvorepubliková filmová legenda Zita Kabátová. Hrála ve více než šedesáti filmech, k jejím nejznámějším rolím patří ty ve snímcích Muži nestárnou a Přednosta stanice. Jak sama prohlašovala, byla svědkem všech podstatných událostí moderních dějin – zažila světové války, komunismus i sametovou revoluci. Jaká byla a proč ji všichni tak milovali?

Herečkou už od kolébky

Její dětství na Malé Straně v Praze bylo idylické. Lásku k herectví zdědila po obou rodičích, i když otec Benno byl stavitel. Maminka byla sestřenicí prvního filmového herce Josefa Švába-Malostranského, tatínek měl v sobě modrou krev a byl též nadšený ochotník. Prý to byl on, díky komu podlehla Zita herectví.

Podle mnohých pamětníků byla Zita pravděpodobně nejmladší divadelní herečkou v historii. Údajně se prý objevila v zavinovačce jako kojenec na jevišti v Malostranské besedě. Ona sama si vzpomíná na další vystoupení ve hře Naši furianti, kdy jí bylo pět let. I když studovala gymnázium a také klášterní školu, pro herectví doslova dýchala. Když jí jednou vlásenkář rozedřel kůži na hlavě, mlčela a trpělivě snášela bolest. Pro divadlo by obětovala cokoli.

Co tajila Zita Kabátová? Podívejte se na video:

Úvodní foto: Profimedia

Pokračování 2 / 5

Oldřicha Nového si vážila

Profíkem se stala v roce 1933, kdy podepsala smlouvu v divadle Míly Melanové. Už tenkrát projevovala velký talent. Pak zamířila do Divadla Akropolis a Tylova divadla v Nuslích (dnešní Fidlovačka). Vydržela tam jednu sezónu a přešla do Nového divadla Oldřicha Nového.

Na něj pěla vždycky chválu, prý byl velmi precizní, vyžadoval perfektní přípravu a nesnášel improvizaci. „Měl šmrnc, charisma, kouzlo osobnosti, které se nedá naučit ani koupit,“ prohlašovala o něm Kabátová. Do konce války si pak zahrála ještě ve Švandově divadle a Komorním divadle. No a samozřejmě ve filmech.

Pokračování 3 / 5

Díky filmu obdivovaná a milovaná

Ve třicátých letech byla nejen skvělá herečka, ale taky krásná žena. Její krásy si samozřejmě nemohli nevšimnout tehdejší režiséři. Poprvé se objevila ve filmu Světlo jeho očí v roce 1935, kde si zahrála ošetřovatelku. Vždy byla nejen elegantní, ale taky velmi kultivovaná. Přesto ji obsazovali do nenáročných a romantických snímků, jako byly filmy Rozkošný příběh, Lízin let do nebe, Madla zpívá Evropě.

Pak přišly ale kvalitnější nabídky a Zita si zahrála například ve filmu Přednosta stanice, Zlaté dno nebo Muži nestárnou. V posledně jmenovaném filmu se objevila zřejmě ve své životní roli Heleny. Vidět jste ji mohli i v historické komedii Počestné paničky pardubické. V letech 1943–44 se bohužel objevila i ve dvou filmech německé produkce, což se jí stalo osudným. Po válce si pětadvacet let nezahrála! Mezi její poslední filmy patří Želary z roku 2003. Před kameru se postavila naposledy v roce 2009!

Pokračování 4 / 5

Milovala muže a užívala si to

Jak Kabátová později mnohokrát naznačila, obletovala ji v době její největší slávy spousta mužů. Prahli po ní kolegové, režiséři, továrníci a ona si užívala všeho, co jí život nabízel. Na rozdíl od mnohých kolegyň se nestyděla o svých avantýrách mluvit. V České televizi v jednom pořadu přiznala pletky s Burianem i Novým. Sám Burian o ní prohlásil: „Za hřích by stála!“ Na svou dobu nosila taky velmi odvážné kostýmy a některé stály majlant. Ráda se oblékala a ráda se líbila. Jejím prvním manželem se stal Jerry Král, ředitel firmy Zeiss Ikon v Indii. V roce 1946 se vzali a Zita se za ním chtěla odstěhovat do Indie. Nedostala ale vízum a manželství na dálku nevydrželo.

Pokračování 5 / 5

Osudový muž a jediné dítě

V roce 1955 se potkala se svým druhým mužem, sportovcem Jiřím Zavřelem. „Přiznám se bez mučení, pro sportovce jsem měla vždycky slabost,“ svěřila se spisovatelce Marii Formáčkové. Když jí bylo čtyřiačtyřicet let, stala se poprvé matkou. Syn Jiří se narodil v roce 1957, rok po jejich svatbě. Jenže ani tohle manželství nevyšlo. Po dvanácti letech emigroval Zavřel do Ameriky a Kabátová nechtěla za ním. Na muže ale nezanevřela. V jednom z rozhovorů pro OnaDnes s humorem sobě vlastním řekla: „Vím o nich své, ale budiž jim přáno, když jim není dáno. My ženský musíme držet pohromadě!“

Pokud jde o mateřství, byla za syna šťastná, protože se o někoho mohla starat. Deníku Blesk k tomu řekla: „Díky synovi mám čtyři vnoučata, a to je důvod, proč jsem pořád ráda na světě.“ Asi to tak bude, vždyť se dožila skoro stovky. Poslední měsíce života strávila v nemocnici a až do posledních chvil neztrácela humor a elán. Zemřela v roce 2012. Noblesní herečka, miláček diváků za první republiky, byla pohřbená na pražském Vyšehradě, kde odpočívá po boku Vlasty Fabiánové, Zdeňka Dítěte či Ljuby Hermanové.

Doporučujeme

Články odjinud