Živelné pohromy zvyšují porodnost

15. 5. 2002
Živelné pohromy zvyšují porodnost
Zajímavý fenomén zaznamenali američtí vědci; po živelných pohromách a jiných situacích ohrožujících větší skupiny obyvatelstva se rodí více dětí! K tomuto zajímavému závěru došli při svých analýzách především američtí psychologové.

Živelné pohromy zvyšují porodnost

Zajímavý fenomén zaznamenali američtí vědci. Po živelných pohromách a jiných situacích ohrožujících větší skupiny obyvatelstva se rodí více dětí! K tomuto zajímavému závěru došli při svých analýzách především američtí psychologové.

Podobný fenomén je možné pozorovat také v souvislosti s teroristickým útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku.
Vědci na tuto skutečnost narazili v souvislosti s průzkumem demografické situace ve státě Jižní Karolína. V září roku 1989 postihl jih tohoto státu hurikán „Hugo“. Hned v příštím roce zjistili vědci zajímavý posun. Přestože počet rozvodů vzrostl v porovnání s průměrem o třetinu, počet sňatků a narozených dětí se zvýšil o celou polovinu!
Zajímavá je i skutečnost, že v oblastech státu, které uragánem postižené nebyly, k žádným podobným změnám nedošlo. Podobný jev byl zaznamenán také u dalších živelných pohrom jako je zemětřesení nebo záplavy.
Psychologové vysvětlují zaznamenaný fenomén tím, že lidé, kteří prožijí velký duševní otřes a dostanou se do blízkosti smrti, výrazně přehodnocují smysl života. Uvědomí si, jak je život krátký a snaží se jej změnit. Například se rozvádějí, aby mohli začít znovu a lépe.
Na základě analýz vědci rovněž předpokládají, že živelné pohromy budí v lidech snahu co nejrychleji zajistit pokračování svého rodu.
Podobný fenomén je znám také v souvislosti s válkami. Takřka po každé válce následoval porodní boom, jako kdyby se lidé podvědomě snažili nahradit ztráty na lidských životech, které každá válka nese nevyhnutelně s sebou.

zdroj:Plus

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Krátkodobé lásky vám nedělají dobře, ale nechcete být sami. Neumíte být ani sami. Svobodní, zaměřte se na hledání lásky na místech, kde byste to nejméně očekávali. Věřte, že nemusíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme