Život podle feng-šuej: obývák a kuchyň

3. 3. 2010
Život podle feng-šuej: obývák a kuchyň
Navzdory svým prastarým kořenům a exotickému původu se učení feng-šuej dostává v posledních letech do stále většího povědomí. Jedná se o původní staré čínské učení, které se snaží vytvářet optimální vazby mezi prostorem, jeho vybavením a obyvateli.

Učení „v kostce“

Velmi obsáhlé a mnohovrstevnaté tradiční učení vzniklo v Číně již 4000 let před naším letopočtem.

V přesném překladu znamená feng-šuej „vítr a voda“ a svým názvem tak nepřímo odkazuje k dynamické síle obou prvků, které jsou schopny utvářet a měnit krajinu. Zevrubně se zabývá vztahem mezi člověkem a jeho obytným prostorem, který má podle učení zcela zásadní vliv na naplnění všech jeho životních potřeb. Mezi základní předpoklady pro vytvoření harmonického životního prostoru patří především volně proudící životní energie, tzv. „čchi“. Nedílnou součástí učení feng-šuej je proto také kosmologie a astrologie.

Materiály a barvy

Výběr materiálů pro konkrétní dům s několika obyvateli se řídí jejich osobními pentagramy, resp. životními elementy, které je potřeba vzájemně harmonizovat. Feng-šuej jednoznačně upřednostňuje přírodní materiály: kámen, sklo a především dřevo. Také domácí textil je na přírodní bázi: nejčastěji se jedná o vlnu, bavlnu nebo len. A naopak – všem umělým, zdravotně závadným nebo přímo toxickým materiálům bychom se měli zásadně vyhýbat.

Proto je v obytném prostoru, kde tráví rodina společně nejvíce času, velmi důležitý pečlivý koncept rozvodů, poloha zásuvek atd. Umístění počítače bychom se měli v relaxační zóně obytného prostoru raději vzdát, a pokud se neobejdeme bez televize, nevytvářejme z ní středobod obytné zóny. Barevnost interiérů by měla být vždy příjemná a pro oči i duši nedráždivá, proto feng-šuej upřednostňuje jemnější, světlé a hřejivé barvy. Ačkoli nás může rozlehlý obytný prostor svádět k bohatší barevné kompozici, omezme ji na maximálně tři barvy a snažme se kombinovat pouze jejich vzájemně ladící odstíny.

Rodinný krb

Optimální poloha obytného prostoru v rámci půdorysu celého domu je poblíž hlavního vchodu, kde má zajištěn trvalý přísun „čerstvé“ energie. Té se nejlépe daří ve vzdušném, čistém prostoru, který není zbytečně přeplněný nábytkem ani věcmi. Pohovka by měla mít vždy tzv. krytá záda, tj. stát nejlépe u stěny a nabízet výhled na celou místnost včetně vstupních dveří. Problematická je z hlediska feng-šuej především pohovka umístěná volně v prostoru, nejhůře pak na tom je ta s opěrákem směrem ke vchodovým dveřím. V pozici přímo naproti dveřím či oknům je sedící vystaven přílišnému toku rychle plynoucí energie, kterou lze částečně omezit vhodně zvoleným představeným nábytkovým solitérem.

Doplňková křesla či druhá pohovka by měla s centrální pohovkou svírat půdorysně úhel 90° a vytvářet tak přirozeně jakýsi intimní kout. Střed místnosti je vždy vhodné ponechat volný, aby tudy mohla energie volně proudit. Televizi umístěte co nejdál od pohovky a pokud možno do uzavíratelné skříňky s plnými dřevěnými dvířky, kterými je možno ji zakrýt. Pokud jste z jakéhokoli důvodu nuceni do obytného prostoru zakomponovat ještě jiné funkce (pracovna, dětský koutek), snažte se je oddělit nebo alespoň náznakem vymezit. Pokud to není možné stavební konstrukcí, použijte pro tyto účely mobilní prvky vybavení, jako jsou paraván, závěs, posuvné textilní panely apod.

Naopak přítomnost knih a techniky potřebné pro poslech hudby je v obytné zóně obecně doporučována. Protože nedílnou součástí obytného prostoru jsou také jídelna a kuchyně, nelze se o nich nezmínit. Pro uspořádání kuchyňské linky platí jednoduché pravidlo: sporák (symbol ohně) a dřez (symbol vody) by měly být od sebe co nejdál, nejlépe na protilehlých stěnách. Protože různé pečicí trouby spolu s varnou deskou symbolicky i skutečně nahradily tzv. rodinný krb, měly by být trvale udržovány v pořádku a čistotě. Současně by sporák neměl být umístěn u stěny, za kterou jsou prostory vyhrazené odpočinku a relaxaci. Lednice jako symbol blahobytu rodiny by měla být trvale z větší části naplněná. Pro jídelnu je pak zcela zásadní tvar a poloha jídelního stolu. S elegantní kruhovou nebo oválnou stolní deskou se přirozeně vyhneme ostrým hranám – jedovatým šípům.

Autor: Veronika Kopová

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Maminka„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli se nenuťte k neoblíbeným činnostem a naplánujte si oddechové aktivity s rodinou. Sice vás jeden člen nedávno pořádně naštval, ale už se všechno vyřešilo. Nepatříte k lidem, kteří…

Nejčtenější články

Doporučujeme