Sesterský polibek v době, kdy se ještě Iveta s Ivanou měly rády Foto: Ladislav Křivan

Sesterský polibek v době, kdy se ještě Iveta s Ivanou měly rády Foto: Ladislav Křivan

V roce 1988, kdy sestry Bartošovy společně vystupovaly Foto: P. Machan, M. Pátek
Jejich sesterský vztah vypadal idylicky Foto: Profimedia
Ivana a Iveta Bartošovy s malým Arturem Foto: Profimedia
Sestry Iveta a Ivana Bartošovy Foto: Blesk - Pavel Machan
11
Fotogalerie

Život ve stínu Ivety: Kam utekla Ivana Bartošová před slávou své sestry?

Vzpomínky na tragicky zesnulou zpěvačku Ivetu Bartošovou nedávno oživila minisérie Iveta a spolu s ní si fanoušci připomněli i její dvojče Ivanu. Kdo je tajemná tmavovláska a jak to, že se nehřála na výsluní po boku své sestry?

Rozdílné povahy

Ivana Bartošová pochází ze severní Moravy, narodila se 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku, vyrůstala ale ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde také absolvovala gymnázium. Ačkoliv by to málokdo řekl, Iveta a Ivana Bartošovy byly jednovaječná dvojčata. Zvláštní je, že vypadaly opravdu hodně odlišně, nebyly si podobné ani povahově. Zatímco Ivana byla sebevědomá a svými zájmy podobná spíš klukům, její sestra Iveta byla odmalička citlivá princeznička. Přesto k sobě měly jako dvojčata blízko: „Ve škole jsme ani nepotřebovaly jiné kamarády. Když jsem odešla v sedmnácti do Prahy, Ivču to táhlo pořád za mnou. Tak dlouho bojovala, až se jí to povedlo,“ prohlásila kdysi Iveta Bartošová.

Jaký je příběh nesmrtelného hitu Knoflíky lásky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Dvojí talent

Pěvecký talent, který byl nadělen Ivetě, dostala do vínku i Ivana. Někteří dokonce tvrdí, že má lepší hlas než Iveta, i když při pozornějším zaposlouchání se zjistíte, že jsou si oba hlasy výrazně podobné a nebylo by těžké je zaměnit.

Stejně jako její sestra však měla také Ivana nadějně našlápnuto k hvězdné kariéře, a v letech 1988 až 1991 v anketě Zlatý slavík dokonce bodovala okolo dvacátého místa. Později jezdila s Televizním orchestrem Českého rozhlasu jako sólová zpěvačka a velký úspěch měla i v NDR. I když se odborníci shodovali, že spolupráce tak talentovaných sester, a navíc dvojčat, by byla skutečné terno, nikdy k tomu ve větším měřítku nedošlo. V roce 1996 nazpívala Ivana s Ivetou duet s názvem S láskou na Ivetino album Čekám svůj den a párkrát spolu vystupovaly v televizních estrádách a na koncertech, to však bylo vše.

Pokračování 3 / 5

Sesterská nevraživost

Ačkoliv byla Ivana údajně vždycky ta průbojnější, nakonec si cestu ke hvězdám vydobyla křehká Iveta, a navíc se postarala o to, aby hvězda s iniciálami I. B. zazářila jen jedna. „Když jsem chtěl, aby byly holky spolu, a domluvil jim šňůru koncertů, tak se mohla Iveta zbláznit. Absolutně si postavila hlavu, prý to nepřipadá v úvahu, nebude zpívat,“ prozradil Ivetin první manažer Tomáš Gottlieb.

Psychicky labilní Iveta zkrátka na svoji stejně talentovanou sestru žárlila a bála se, že by ji mohla připravit o slávu. A zdá se, že oprávněně. „Ivana je paní zpěvačka. A myslím tím Paní zpěvačka s velkým P. Má totiž na rozdíl od Ivety pokoru. Rok jezdila kolem světa na lodích a ví, co je to dřina. Občas mi doma pustila nějaký svůj demáč a musím říct, že má opravdu zdravý zpěv,“ uvedl Tomáš Gottlieb ve své knize vzpomínek. Sestry spolu nakonec dlouhé roky před Ivetinou smrtí téměř nekomunikovaly.

Pokračování 4 / 5

Život ve Švýcarsku

Když Ivaně došlo, že vedle slavné Ivety zřejmě nemá šanci na stejný úspěch, rozhodla se pro radikální životní změnu a odešla do Švýcarska. Tam dělala dýdžejku, později také pracovala v kavárně nebo v pečovatelském domě. Ve Švýcarsku se jí zalíbilo, takže se tam zabydlela a nakonec i vdala. Ivana bydlí v malém malebném městečku Brugg, které je od české metropole vzdálené 671 kilometrů. Žije v hezkém domečku v perfektním stavu se svým manželem Stephenem, který se živí jako truhlář. Jak se zdá, je spokojená a zpěv jí v životě zase tak moc nechybí.

Pokračování 5 / 5

Návrat do Čech

Do České republiky se ale Ivana čas od času stále vrací. Naposledy to bylo u příležitosti premiéry minisérie Iveta, kterou vysílala internetová televize Voyo. Třídílný seriál pojednával o počátcích kariéry slavné zpěvačky, která 29. dubna 2014 spáchala sebevraždu. Postava Ivany se v něm také objevuje, a tak se její předloha ukázala na slavnostním večeru.

Svou přítomností nejvíc překvapila svého synovce Artura, který se poté od své tety skoro celý večer nehnul. „Na premiéru jsem přišel sám, ale potom jsme si samozřejmě sedli s tetou, když jsem zjistil, že dorazila taky,“ řekl Artur webu tn.cz. Usedli spolu jako rodina v jedné lóži a jejich přítomnost diváci ocenili obrovským potleskem. Minisérie Iveta se nedávno dočkala pokračování, které mapuje život Ivety Bartošové v 90. letech. Její sestru Ivanu si opět zahrála Eliška Křenková.

Doporučujeme

Články odjinud