Život Vlasty Chramostové vystihuje komunismus: KSČ, STB a pak Charta

17. 11. 2019
Kdo jsme nezažili jako dospělí dobu před rokem 1989, asi se nedokážeme vžít do toho, jak těžké bylo zachovat si osobní čest, když člověk chtěl zároveň dělat tvůrčí práci. Herečka Vlasta Chramostová se po nátlaku upsala spolupráci s STB, vstoupila do KSČ, ale po roce 1968 prohlédla a podepsala Chartu. Se svými osobními démony se vyrovnala čestně, když napsala v roce 1999 knihu Byl to můj osud, v níž se odhalila až na dřeň. Její život zrcadlí, jak těžké to za komunismu bylo.

17. listopad byl jejím dnem

Vlasta Chramostová se narodila 17. listopadu 1926 v Brně jako nejstarší z pěti dětí. Vyrůstala v malé vesničce Skryje u Rouchovan, ale tu už byste dnes nikde nenašli. Byla srovnána se zemí v době, kdy se stavěla jaderná elektrárna v Dukovanech. V letech 1941–1945 studovala na brněnské Státní konzervatoři a pak čtyři sezóny hrála v brněnském Národním (Státním) divadle. Poté se „upsala“ na dvacet let pražskému Divadlu na Vinohradech, kde odehrála spoustu skvělých rolí. V letech 1970–1972 hrála v Divadle za branou.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhá polovina týdne bude profesně vyrovnanější a případným úkolům se směle postavíte. Stále děláte drobné chybičky, ale to šéfovi nevadí. Hlavně, že se zapojujete do dění ve firmě, právě…

Nejčtenější články

Doporučujeme