Život Whitney Houston (1963 - 2012)

15. 2. 2012
Život Whitney Houston (1963 - 2012)
Smrt této výjmečné zpěvačky zarmoutil hudební scénu i mnoho fanoušků po celém světě. Připomeňme si její život a kariéru.

Whitney Elizabeth Houston se narodila 9. srpna 1963 v Newarku, New Jersey. Byla americká popová, R&B a gospelová zpěvačka, herečka, producentka, příležitostná textařka a bývalá modelka.

Zpívat začala už jako malá v gospelovém sboru své maminky Cissy. Cissy Houston zpívala vokály například Elvisi Presleymu nebo Arethě Franklin, která se stala kmotrou malé Whitney.

S maminkou Cissy Houston

V roce 1985 debutovala albem Whitney Houston. Ještě téhož roku se stalo nejlepším a nejprodávanějším albem. Časopis Rolling Stone ho zařadil mezi 500 nejlepších alb všech dob. Dodnes se ho prodalo 25 milionů. Druhé album s názvem Whitney dosáhlo téměř stejného úspěchu a bylo to první album od ženy, které se stalo číslem 1 v žebříčku prodejnosti Billboard 200.

V roce 1988 nazpívala oficiální hymnu letních olympijských her v Soulu s názvem One Moment In Time.

Na počátku devadesátých let vydala album I'm Your Baby Tonight. Na albu spolupracovaly takové hvězdy, jako Babyface, Stevie Wonder nebo Luther Vandross.

Z filmu: Osobní strážce

V roce 1992 dostala nabídku hrát ve filmu s názvem Osobní strážce. Film se stal celosvětovým trhákem a ji vynesl po boku Kevina Costnera do světa filmu. Soundtrack obsahoval 6 zpěvaččiných hitů jako I'm Every Woman, I Have Nothing, Run To You, Queen Of The Night, Jesus Loves Me a její nejslavnější a nejúspěšnější píseň všech dob od ženy I Will Always Love You. Album je nejprodávanějším soundtrackem na světě a nejprodávanějším albem od ženy do dnešní doby – 44 milionů prodaných kusů. Za něj obdržela celkem 3 ceny Grammy.

V témže roce se Whitney provdala za zpěváka Bobbyho Browna.

S exmanželem Bobby Brownem

Další soundtrack vychází v roce 1995 k filmu Až si vydechnu, kde hraje po boku Angely Basset. Nazpívala úvodní píseň k filmu s názvem Waiting To Exhale (Shoop Shoop) a píseň boduje v americkém žebříčku na první pozici.

Po boku Denzela Washingtona si zahrála ve filmu Kazatelova žena a opět se postarala i o soundtrack. Album bylo jmenované jako nejprodávanější gospelové album všech dob. Pracovala na něm například její matka Cissy a Annie Lennox.

V roce 1998 vydává album My Love Is Your Love. Na albu spolupracovali umělci, jako Wyclef Jean, Lauryn Hill, Missy Elliott nebo Rodney Jerkins. Úvodním hit My Love Is Your Love se stala nejhranější písní roku 1998 v USA.

S koncem devadesátých let se objevují první problémy. Whitney byla přistižena na havajském letišti s několika gramy marihuany.

V roce 2000 vydává dvojalbum a DVD s největšími hity od rychlých pecek po táhlé balady, které jsou zejména její doménou. Na albu se nachází i několik nových nahrávek, kde mezi nejznámější patří duet s Georgem Michaelem (If I Told You That) a duet s Enriquem Iglesiasem Could I Have The Kiss Forever. Alba se prodalo na 10 milionů hudebních nosičů.

V té době začala mít problémy s hlasem a stále častěji nejsou výjimkou odříkávání koncertů a vystoupení. Stávala se terčem bulvárních plátků, které přinášely informace o její drogové závislosti, rodinných problémech a fyzických útocích z manželovy strany, a dokonce i o jejím náhlém úmrtí.

V roce 2002 vydala album Just Whitney. Snažila se dokázat, že je vše v pořádku, ale na jejím hlase je to přece jen znát. Na albu se podílí Babyface, Missy Elliott, Puff Daddy a také její manžel Bobby Brown. V roce 2003 ještě vydala vánoční album s názvem One Wish: The Holiday Album a tím na dalších dlouhých 5 let opustila svět showbusinessu. V září roku 2006 Whitney požádala o rozvod po 14 letech společného soužití. Manželství bylo v roce 2007 rozvedeno. V její péči zůstala dcera Bobbi Kristina.

V sobotu 11. února 2012 byla nalezena bezvládná v hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills v Kalifornii. Záchranáři se ji snažili 20 minut oživit, v 17:55 místního času byla prohlášena za mrtvou. Nejpravděpodobnější příčinou smrti je předávkování léky.

Zpěvačka bude pohřbena v sobotu, v New Jersey v kostele, kde zpívala jako malá dívka.

Foto: Profimedia

ČTĚTE TAKÉ:
Zemřela zpěvačka a herečka Whitney Houston

ČTĚTE TAKÉ:
Dcera zemřelé Whitney Houston skončila v nemocnici

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konec týdne je pro vás výzva a finišují vám povinnosti, které jste mimochodem splnili na jedničku! Začíná volno, které využijete na sto procent. Pokud by si někdo myslel, že budete…