Životní styl a výživa s Dr. Fořtem

Na stránkách věnované životnímu stylu se dostanete k informacím o vztahu výživy a zdraví, které vám nabízí RNDr. Petr Fořt,CSc., poradce pro obecnou, léčebnou a sportovní výživu a publicista.

Životní styl a výživa s Dr. Fořtem

Dobrý den, návštěvníci Internetu
Otevřeli jste stránky, věnované životnímu stylu. Jejich prostřednictvím se dostanete mimo jiné k informacím o vztahu výživy a zdraví, které vám nabízí moje maličkost - RNDr. Petr Fořt,CSc., poradce pro obecnou, léčebnou a sportovní výživu a publicista.
Informací není nikdy dost. Protože dobře vím, že řada z vás jich má dostatek niž by měla možnost je nějakým způsobem prezentovat, nebude na škodu, když se s o ně se mnou podělíte. Předpokládám, že jsme již dosáhli určité kulturní úrovně, očekávám tudíž, že diskuse bude věcná, upřímná, bez jakýchkoliv invektiv, hrubostí a záměrných nesmyslných dotazů. Mohou to být jak připomínky, tak i doplňky a nebo dokonce i dotazy. V případě mých reakcí na dotazy se omlouvám předem pokud se mi nepodaří z časových důvodů všechny uspokojivě zodpovědět.

Milí návštěvníci,
celá řada informací týkající se výživy vám jistě unikla, protože nelze číst všechny publikace, všechny populární časopisy natož vědeckou literaturu. Kromě toho něco jiného jsou články v tisku a vědecko-populární knížky nebo dokonce "kuchařky".
Také zveřejňování osobních názorů na Internetu je jistě zajímavé, ale současně rizikové pro autora i pro čtenáře. Nikdo z nás totiž není bez chyby a tak se může stát, že jak informace, tak názory čtenářů nemusí plně odpovídat skutečnosti. Stále častěji se objevují názorové polemiky tak vyhraněné a přitom tak neskutečně osobně tendenční, že z toho mám velmi nepříjemné pocity. Na to je třeba si dávat pozor. Internet nechápejte jako učebnici, pouze jako zdroj informací. A to ještě do určité míry diskutabilních. Seznam - mám na mysli seznam publikací, nikoliv nejčtenější internetovské stránky, které jsem až dosud stačil "spáchat" je vám k dispozici v rámci mého životopisu. Ten si už mimochodem mohu dovolit, protože jsem již před lety překročil věkem půl století. Protože je velmi obtížné pro nakladatele vydávat dostatek výtisků žádaných vědecko-populárních publikací s ohledem na mnohdy velmi finančně náročné požadavky prodejců a vysoké náklady relativně malých edic, musíte mít trpělivost při jejich shánění v knihkupectvích. Ujišňuji vás, že si ani v nejmenším neosobuji právo vědět o výživě všechno. Ani náhodou. Přesto si troufám tvrdit, že se pohybuji trochu mimo rámec ortodoxní výživy a medicíny a to proto, že analyzuji informace z obou táborů - ortodoxního oficiálního vědeckého i alternativního přičemž "klasickým oborům příliš nefandím.
Naštěstí nejsem zatížen povinností dodržovat přísné regule u nás platných léčebných postupů a proto je také mohu kritizovat. Nemusím se obávat znemožnění v odborných výživových kruzích budu-li zastávat názory kritické, odlišné od stávající výživové doktríny. Jsem totiž do značné míry nezávislý a to mi dává prostor nejen ke kritice, ale také k tvůrčí práci. Nemám, pravda, v očích některých snobských západních kolegů nezbytné, prestižní vzdělání na několika amerických univerzitách. Možná i vás pobaví, co jsem zažil - musel jsem se smát, když se mi při jednom z mých kontaktů s jistým zahraničním výrobcem speciální dětské mléčné výživy jeden z jejich odborných šéfů ptal, kde všude jsem studoval v zahraničí...odpověděl jsem, že nikde. Viděl jsem pohrdání v jeho očích, ale to jen do té doby, než jsem mu začal klást odborné otázky, na které nebyl schopen odpovědět. A to aniž bych byl vysloveně specialista na produkci dětské výživy. Nedělám si tudíž hlavu s takovými lidmi, kteří si myslí, že co Čech to Neandrtálec.
Osobně jsem poznal odbornou úroveň kolegů pracujících v praxi i aplikovaném výzkumu v zahraničí a myslím, že není třeba mít žádné mindráky. Koneckonců, studovat lze i individuálně - od toho jsou kongresy, Internet, knihovny�A jedno je jisté - v praxi nikdy nemůže uspět sebelépe studovaný vědec. To proto, že je příliš úzce specializován. Poznal jsem to na řadě kongresů, kde vědci, zabývající se "výživou" neměli ponětí, jak se v praxi mají racionálně stravovat. Nedokázali rozpoznat, co jim hostitel předložil na talíř. Nedokázali odpovědět na otázky týkající se praktických problémů. Přestože jejich přednes i schopnost diskuse v rámci jejich úzké specializace byla pro neorientovaného posluchače šokující svojí precizností.
Žádný strach před velkými odbornými zvířaty. Výživa je totiž stejně široký obor jako medicína. Chirurg nemá dokonalý přehled o klinické biochemii (od toho má kolegu konzultanta), vědec, který analyzuje obsah různých bílkovin v různých obilovinách nutně neumí umět odpovědět na otázky využití živin za podmínek měnící se fyzické zátěže�a tak by bylo možno pokračovat. V životě jsem prošel, ač nelékař, řadou lékařských oborů, což mi umožnilo získat přehled a díky dlouholeté praxi i "nadhled". Přesto je mi víc než jasné, že řada z vás má lepší znalosti v určité oblasti výživy než já o oficiální odborné veřejnosti ani nemluvě. Sem s nimi.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Odpočívat a válet se celý den na gauči není nic pro vás. Když už chcete zvolit nějakou aktivitu, tak sáhněte po sportu. Samozřejmě se nedržte při zemi, ale ani nevsázejte na mnoho…

Nejčtenější články

Doporučujeme