Zkoušíte hubnout sportem? Pozor na těchto 5 brutálních chyb! | Foto: iStock

Foto: iStock

Zkoušíte hubnout sportem? Pozor na těchto 5 brutálních chyb!

Sportujete-li nárazově a nepravidelně, míváte občas tendenci si „pořádně naložit“, tělu a procesu hubnutí tak ale spíše škodíte, než prospíváte.

Nekopírujte!

Zdenka zhubla běháním, Eliška přísahá na afro dance a zumbu a Klára miluje powerjógu. Jenže vás po běhání bolí kolena, na tanec jste byla vždycky „dřevo“ a při józe se vám obvykle zablokují záda. Co teď?

Pokud chcete hubnout skutečně zdravě, efektivně a bez neblahých následků na pohybovém aparátu, nechte si vhodný sport doporučit fyzioterapeutem. Ten vás pečlivě prohlédne, zhodnotí vaše silná a slabá místa a doporučí sport či sporty, které vám pomohou nejen zhubnout, ale například i posílit ochablý střed těla či slabé zádové svaly. V takovém případě je možné, že zredukujete nejen kila, ale třeba i chronické bolesti pohybového aparátu.

Sportovní psycholožka říká, že člověka závislého na sportu často vysvobodí až úraz. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nepřepalte začátek

Pokud jste celoživotní „nesportovec“, rozhodně nezačínejte během, každodenní dřinou v posilovně či mnoha sériemi tvrdě posilovacích cviků. Jednoduše nepřepalte začátek a nevrhněte se do všeho z nuly na sto, vaše tělo by mohlo začít stávkovat. Plíce nebudou stíhat, druhý den budete bolestně cítit každý sval a chybným prováděním cviků si namůžete záda.

Začněte postupně; svižnou pravidelnou chůzí, nordic walkingem, plaváním, jízdou na kole, popřípadě na rotopedu. Vhodný je i pilates či jóga. Zde je ale důležité provádět cviky správně, což zaručí zkušený a erudovaný lektor, který vás zpočátku bude neustále opravovat. U jógy i pilates je nesmírně důležité přesné provedení daného cviku a také práce s dechem, která jeho správné provedení přímo ovlivňuje.   

Pokračování 3 / 5

Pozor na nepravidelnost

Zhubnout lze pouze pravidelným sportem! Nepravidelně dávkovaná zátěž vás od sportování rychle odradí. Svádí obvykle k tomu „naordinovat“ si pořádnou sportovní nálož, což má obvykle neblahý dopad na vaše tělo – v lepším případě vás bude vše bolet a v horším se můžete i zranit. Efektivnější je sportovat pravidelně a klidně i v menších dávkách. Chybně prováděnými cviky, kupříkladu z důvodu vysílení, si totiž můžete výrazně škodit.

Pokračování 4 / 5

Nezapomeňte se před cvičením zahřát a protáhnout

Před každým sportem je vhodné se lehce zahřát a protáhnout, nezapomínejte na to! Už na základní škole jste měla na úvod každé hodiny tělocviku lehkou zahřívací a protahovací rozcvičku – tělo tak připravíte na „hlavní chod“, tedy samotný běh, plavání či jiný druh sportu, a dokonce tak předejdete drobným poraněním pohybového aparátu!

Pokračování 5 / 5

Ignorování bolesti

Bolest je do určité míry přirozenou součástí mnoha sportů, zvláště jsou-li dělány na vrcholové úrovni. Ke sportování kvůli hubnutí ale bolest nepatří. Bolest je vždy varovným signálem, že je něco v nepořádku, nebo že se blížíte k limitům vašeho těla. Bolest nikdy neignorujte! Zejména v případě, že se u vás stále stejný typ bolesti opakuje.

Jistě byste měla v takovém případě zvolnit a popřemýšlet, zda se před sportem i po něm dostatečně protahujete a po sportování regenerujete, třeba lehkou automasáží nebo pobytem v sauně. Pomoct opět může i fyzioterapeut, který diagnostikuje vaše slabá místa – svalové dysbalance – která si svými pohybovými návyky a zlozvyky pěstujeme úplně všichni. Je však otázka, zda o svých slabinách víte a nevhodně zvoleným druhem pohybu je ještě neprohlubujete.

Doporučujeme

Články odjinud