Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že zhruba dvě miliardy lidí trpí některým typem žloutenky. Toto virové onemocnění postihuje játra a ročně si vybírá asi milion obětí.
Většina nemocných podle WHO o svém nakažení neví, a tak infekci přenáší dál. Nemoc se šíří kontaminovanou vodou, krví, spermatem i ostatními tělesnými tekutinami.
"Žloutenku způsobuje pět hlavních virů. Ty si vybírají ze zdravotních systémů všech států ohromné částky. Přitom mohou kdykoli zažehnout epidemii. Neléčená choroba končí cirhózou, rakovinou jater a smrtí," uvedl specialista na tuto nemoc Steven Wiersma v úterý (26. července) na konferenci WHO konané při příležitosti Světového dne žloutenky.
Podle něho je z virů A, B, C, D a E nejčastější forma B. Ta se může přenášet v těhotenství z matky na plod, ale i normálním stykem nebo injekčními stříkačkami.
WHO zveřejnila, že s virem A a B lze bojovat účinnými vakcínami, které je možné použít i proti typu D. Očkování proti formě E se teprve vyvíjí. Proti viru typu C zatím žádná zbraň neexistuje.
POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!
ČTĚTE TAKÉ: Rozešel by se s vámi partner, pokud byste ztloustla?!