Zn.: Hledám hospodyni

8. 2. 2010
Zn.: Hledám hospodyni
Stydíte se za to, že máte doma pomocnici, která vám chodí uklízet? Nebo o ní mluvíte nahlas a bez zásadních rozpaků? Mít hospodyni už dnes není žádný přežitek ani známka neschopnosti. Je to prostě fenomén doby, na který si musíme zvyknout.

Než jsem se rozhodla najmout si pomocnici na úklid, hodně jsem váhala. Budeme na to mít? Nebude mě někdo pomlouvat? Mám tři děti a pracuji, takže jsem dost často prostě nestíhala. Tohle nakonec rozhodlo za mě. Naši paní na úklid jsme sehnali přes agenturu a jsem naprosto spokojená. Je spolehlivá, pečlivá, pracovitá a kultivovaná,“ vypráví Sylva Horáková (28) z Mladé Boleslavi. Mít hospodyni není skutečně už nic, za co byste se měla stydět, je to prostě trend dnešní uspěchané doby. Jak říká psycholožka Mgr. Barbora Krčmářová, muži i ženy střední a vyšší sociální vrstvy tráví mnohem více času prací a budováním kariéry. „Mít paní na úklid, žehlení, vyzvedávání dětí ze školy přestává být luxusem pro nejbohatší.

Znamená to v podstatě jen jedno: že rodiče, kteří tráví hodně času svou profesí, nechtějí volný čas promarnit domácími pracemi. Chtějí jej věnovat něčemu užitečnějšímu, jako je ve velké většině případů péče o děti,“ říká psycholožka Krčmářová. Proč tedy nesáhnout po pomocné ruce (když si to finančně můžete dovolit) v podobě paní do domácnosti? Ovšem nejtěžší je takovou paní sehnat - není to totiž jen zaměstnankyně, která vytře kuchyň, ale také někdo, kdo se stane do určité míry „novým členem“ rodiny.

Jak vybírat?

„Mně doporučila paní na úklid kamarádka. Její sousedka, které dělala paní pomocnici, se stěhovala a ona hledala jiné pracovní místo. Pozvali jsme si ji, popovídali si a nakonec jsme se dohodli na tom, že k nám bude chodit 2x týdně,“ říká Jana (30), maminka dvou dětí z Ostravy. Podle čeho tedy při výběru postupovat? Čím se řídit, aby nedošlo ke zklamání? Můžete si dát inzerát, nechat si pomocnici doporučit nebo se obrátit na specializovanou agenturu, která za ženy platí zdravotní a sociální pojištění a přebírá veškerou právní odpovědnost. To je asi nejlepší cesta, i když samozřejmě záleží na vás. „Je třeba si uvědomit, že hospodyně se stane do určité míry součástí rodiny.

Pokud u vás bydlí, je tomu tak doslova, ale i v případě, kdy jen dochází, má obvykle klíče od bytu, neomezený přístup k věcem, zná všechny členy rodiny i jejich zvyklosti. Jejímu výběru je tedy vhodné věnovat dostatečnou pozornost. Nejvýhodnější je, když dostanete na někoho přímo reference, ale ani to není zárukou, že vám daná osoba bude vyhovovat. Každý akceptuje něco jiného, co je pro jednoho norma, je pro jiného nepřijatelné,“ vysvětluje psycholožka. U paní na úklid je samozřejmě nejdůležitější pečlivost, pořádkumilovnost a určitá energičnost. Velkou roli hraje také to, jak si navzájem padnete do oka.

Ulehčení života

Nezvládáte péči o domácnost? Zkuste popřemýšlet o paní na úklid. Hospodyně tu bude především proto, aby vám ulehčila od takových prací, na které nemáte čas, nejvíce vás zatěžují a nejméně vás baví. „Jsou to většinou stereotypní práce, jako je vytírání, utírání prachu, žehlení, mytí oken, někdy i vaření či vyzvedávání dětí ze školky a školy. Problém trochu je, že se dětem ztrácí vzor jakékoli práce vykonávané rodičem. Práce v zaměstnání je pro ně příliš nespecifikovatelná, veškeré domácí práce jsou hotové, když přijdou domů, proces jejich vykonávání tedy nevidí. Jak mohou naučit děti plnit jejich povinnosti při úklidu dětského pokoje, když ani maminka či tatínek nic takového nedělají? V určitém věku by děti tak rády pomáhaly, ale nemají příležitost. Proto by alespoň část domácích povinností měla zůstat i nadále na rodičích,“ radí psycholožka Barbora Krčmářová.

Co a za kolik

Ceny za domácí a jiné práce se odvíjejí podle jejich pravidelnosti. Jinými slovy -čím častěji budete mít doma paní na úklid a budete-li její služby požadovat pravidelně, tedy například několikrát týdně, bude cena nižší, a naopak. Zhruba lze říct, že průměrná cena jedné hodiny výpomoci se pohybuje kolem 100-150 Kč za hodinu, záleží na dohodě nebo na sazebníku dané agentury. Jeden velký úklid středně velkého bytu, který pomocnice zvládne za pět hodin intenzivní práce, vás přijde asi na 600 Kč. Za menší úklid, který „zvládne“ za tři hodiny, zaplatíte zhruba 360 Kč týdně, měsíčně je to tedy asi 1500 Kč.

Běžným úklidem se pak myslí utírání prachu, luxování, mytí podlah, nádobí, WC a koupelny. Úklid nad rámec toho běžného zahrnuje mytí dveří, nábytku či radiátorů, ale to samozřejmě nevyžadujete každý den. Mezi doplňkové služby pak patří třeba povlékání postelí, žehlení, zalévání květin či drobné pochůzky. Frekvence základního úklidu většinou bývá jednou týdně, což je pro většinu maminek také dostačující. Bydlíte na okraji města nebo ještě dál? Pak se cena za úklid může navýšit kvůli přidaným nákladům na dopravu. Žijete sama s dětmi a chybí vám manžel? Některé agentury nabízejí tzv. „náhradního manžela“, který zastoupí chlapskou ruku a smontuje například nábytek, pověsí garnýž, opraví ucpaný záchod nebo vyvrtá díry do zdi. Tak co, ještě myslíte, že podobná výpomoc se vás netýká?

Autor: Ivana Ašenbrenerová

Článek z časopisu Maminka

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozvíjíte své schopnosti a toužíte po lepším pracovním ohodnocení. Milí Střelci, aspoň o víkendu se profesním debatám vyhněte. Stejně vás nikam neposunou. Stačí, že se chlubí výmysly…