Znáte acylpyrin ?

20. 2. 2008
Znáte acylpyrin ?
Acylpyrin zná v naší zemi zřejmě každý, ale ví také, že za jeho schopnosti může ASA? Bílá krystalická látka - kyselina acetylsalicylová neboli ASA (acetylsalicylic acid) má mnoho účinků.

Průmyslově se vyrábí z fenolu a v roce 1897 se stala první syntetickou látkou používanou k léčení. Působí jako mírné až středně silné analgetikum (proti bolesti), dále antipyretikum (proti horečce) a antirevmatikum (proti zánětům). Zároveň ještě brání shlukování krevních destiček, na čemž je pozitivní, že předchází vzniku krevních sraženin, avšak na druhou stranu zvyšuje riziko krvácení.

Jako protihorečnatý a protirevmatický lék tlumící bolest byla tehdy ještě jako kyselina salicylová známa už v 18. století, ale přesný mechanismus jejího působení v lidském těle objevil až v roce 1982 britský vědec John R. Vane. Za výsledek svého výzkumu byl povýšen do šlechtického stavu a obdržel Nobelovu cenu. Zjistil, že kyselina zabraňuje syntéze vnitřních látek (prostaglandinů), které aktivují a zhoršují bolestivé stavy (přenášejí nervové vzruchy do mozku).

A tak třeba acylpyrin sice neodstraňuje příčinu nemoci, ale potlačuje přirozenou reakci organismu. Současně se přišlo na to, že kyselina acetylsalicylová potlačuje i syntézu prostaglandinů v krevních destičkách, které se proto nemohou shlukovat. Může proto působit jako prevence infarktů a mrtvic a používá se i při jejich terapii (opatření proti trombóze a po chirurgickém zákroku na srdci). Nejnovější studie dokonce naznačují možný preventivní účinek kyseliny acetylsalicylové proti vzniku rakoviny. Víte že …

  1. Acylpyrin je první registrovaná ochranná známka v Čechách? Již od roku 1922.
  2. Acylpyrin byl oblíbeným lékem už T. G. Masaryka?
  3. Kyselina acetylsalicylová obsažená v Acylpyrinu se jako léčivá látka využívá už od roku 1897?
  4. Přesný mechanismus působení kyseliny acetylsalicylové na organismus byl objeven až v roce 1982? Objev byl oceněn Nobelovou cenou.
  5. Mezi jedenácti tisíci lékaři, kteří denně brali 320 mg kyseliny acetylsalicylové, se po čtyřech letech zaznamenalo padesátiprocentní snížení pravděpodobnosti infarktu?
  6. Spisovatel Franz Kafka bral kyselinu acetylsalicylovou proti znechucení životem?
  7. Španělský filozof Ortega y Gasset v ní viděl univerzální lék dvacátého století?
  8. V roce 1996 se tabletek s kyselinou acetylsalicylovou spotřebovalo téměř sedmatřicet miliard, šest na každého pozemšťana?
  9. Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jsou nejužívanějšími léky na světě?
  10. Kyselina acetylsalicylová má nejblíže k mýtu, jemuž se říká panacea, tedy všelék?

zdroj: Focus Agency

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S víkendovým programem budete hotovi tak rychle, že to nebudete ani čekat. Má to jediný důvod. Vaše bankovní konto totiž zeje prázdnotou. V minulých týdnech jste to s utrácením přeháněli a…

Nejčtenější články

Doporučujeme